SPUTNIK NAD OPOLEM 2019

 

Już po raz czwarty mamy zaszczyt przybliżyć studentom i mieszkańcom Opola współczesne kino rosyjskie. W dniach 18-23 marca 2019 r. odbędzie się replika 12. Festiwalu Filmów Rosyjskich „Sputnik nad Polską”. Poprzednie opolskie edycje cieszyły się ogromnym zainteresowaniem. Jest to bowiem doskonała okazja do zapoznania się z najnowszą kinematografią oraz fascynującą kulturą naszego wschodniego sąsiada.
Wydarzenie to organizowane jest przez studentów z Koła Naukowego Kultury Rosyjskiej UO, Stowarzyszenie Opolskie Lamy i Opolski Oddział Stowarzyszenia Współpracy Polska–Wschód. Inicjatywa objęta jest patronatem honorowym Rektora Uniwersytetu Opolskiego. Udział we wszystkich wydarzeniach i projekcjach filmowych jest BEZPŁATNY DLA STUDENTÓW (również w Heliosie, ale ilość wejściówek ograniczona)!

Myślą przewodnią 12. Sputnika była szeroko pojęta sztuka. Teatr, taniec, literatura, muzyka, malarstwo, rzeźba, sztuka cyrkowa, iluzja… Jak można przedstawić je na dużym ekranie, będzie można przekonać się podczas festiwalowych seansów. W programie m.in. zdobywca Grand Prix w Warszawie, film „Serce świata” w reżyserii Natalii Mieszczaninowej, laureat II nagrody – „Głębokie rzeki” w reżyserii Władimira Bitkowa oraz produkcja wyróżniona nagrodą publiczności, czyli „Dwoje” autorstwa Timofieja Żałnina. Nie zabraknie również filmów nagradzanych na międzynarodowych festiwalach w Cannes i Berlinie: „Lato” i „Ága”.
Seanse filmowe odbywać się będą w Kinie Meduza, Kinie Helios, Narodowym Centrum Polskiej Piosenki oraz w Miejskiej Bibliotece Publicznej. Zaproponowane przez nas filmy z pewnością zaspokoją oczekiwania nawet najbardziej wymagających widzów. Jednak ze „Sputnikiem nad Opolem” związane są nie tylko projekcje filmowe, lecz także wiele wydarzeń towarzyszących, odbywających się w wielu punktach miasta. W tym roku zawitają one do Narodowego Centrum Polskiej Piosenki, Miejskiej Biblioteki Publicznej, budynku Collegium Maius Uniwersytetu Opolskiego, a także do Pubu Opole Główne.

Konferencja naukowa „Sztuka zwierciadłem duszy rosyjskiej”
19.03.2019, godz. 09:00, Muzeum Uniwersytetu Opolskiego
W tym roku już po raz czwarty Koło Naukowe Kultury Rosyjskiej wraz z Instytutem Slawistyki UO oraz Stowarzyszeniem Współpracy PolskaWschód organizuje Ogólnopolską Studencko-Doktorancką Konferencję Naukową obejmująca temat „Sztuka zwierciadłem duszy rosyjskiej”. Stanowi ona kontynuację wcześniejszych edycji odbywających się pod nazwą: „Film zwierciadłem duszy rosyjskiej”. Tematykę obrad stanowić będą zarówno zagadnienia dotyczące rosyjskiej kinematografii, jak również innych przejawów kultury i sztuki, jak muzyka, teatr czy malarstwo. Podczas konferencji wystąpią młodzi naukowcy m.in. z Krakowa, Warszawy i Wrocławia.

Projekcja filmu „Lato” oraz spotkanie autorskie z Konstantym Usenko
19.03.2019, godz. 18:00 (spotkanie 20:30), Narodowe Centrum Polskiej Piosenki
Zapraszamy na projekcję filmu „Lato” w reżyserii Kirilla Serebrennikova oraz spotkanie autorskie z Konstantym Usenko – muzykiem, kompozytorem, autorem tekstów piosenek i producentem.
Konstanty od początku lat 90. związany jest z szeroko pojętą sceną niezależną, jest członkiem zespołów Super Girl & Romantic Boys i 19 Wiosen. Dziennikarz zajmujący się tematyką społeczno-kulturalną, współpracował m.in. z pismami „Lampa” i „Nowa Europa Wschodnia” oraz z portalem Dwutygodnik.com. Od dzieciństwa zawieszony pomiędzy Polską a Rosją. Tłumacz, znawca rosyjskiej kultury alternatywnej. Laureat „Wdechy 2018” w kategorii „człowiek roku”. Autor książek „Oczami radzieckiej zabawki. Antologia radzieckiego i rosyjskiego undergroundu” oraz „Buszujący w barszczu. Kontrkultura w Rosji sto lat po rewolucji”.

Na spotkaniu porozmawiamy z nim o gwiazdach radzieckiej sceny muzycznej przedstawionych w filmie „Lato”, takich jak Wiktor Coj nazywany „rosyjskim Grzegorzem Ciechowskim”. Podyskutujemy także o najnowszej książce naszego Gościa i aktualnych nurtach w muzyce inspirującej młode pokolenie Rosjan.

Sputnikowa TuSovka / DJ CYKLODOL 87
20.03.2019, godz. 20:00, Pub Opole Główne
DJ CYKLODOL 87, czyli Konstanty Usenko, zagra w Pub Opole Główne swój set od radzieckiej dyskoteki, przez nową falę lat 80-tych aż po electro, hip hop i grime. Usłyszymy i zobaczymy teledyski artystów opisanych w dwóch książkach autora „Oczami radzieckiej zabawki” (KINO, GRAŻDANSKAJA OBORONA) oraz „Buszujący w barszczu”: (HUSKY, CHEMODAN, BRACI W ROZUMIE, PLOHO, MONETKĘ, AJGIEL i inne). Muzyka ta ma bardzo taneczny potencjał, a teledyski oraz materiały archiwalne doskonale zobrazują świetny klimat!

Film „Ága” i spotkanie podróżnicze z dr Künnej Takaahaj
21.03.2019, godz. 17:00, Miejska Biblioteka Publiczna
Zaprezentujemy film „Ága”, będący „baśnią o wiecznej zimie”, a po projekcji odbędzie się spotkanie z dr Künnej Takaahaj, rodowitą Jakutką, absolwentką studiów w Irkucku i Moskwie, a także wydziału „Artes Liberales” Uniwersytetu Warszawskiego. Dr Künnej Takaahaj obroniła pracę doktorską pod tytułem „Jakuckie prace Wacława Sieroszewskiego w kontekście przemian świadomości narodowej Sacha (Jakutów)”, jest też autorką ponad dwudziestu publikacji naukowych i popularnonaukowych. W swojej opowieści zabierze nas w swoje rodzinne strony, aż na biegun zimna – Ojmiakon, a także opisze życie ludu Sacha oraz jego bogatą kulturę. Dowiemy się również o turystyce ekstremalnej w tych rejonach i poznamy postać Chyschana.

Mały Sputnik
23.03.2019, godz. 11:00, Kino Meduza
Animacje i warsztaty dla najmłodszych.

Wystawa Fotograficzna „Wielka Rosja w małym kadrze”
19-24.03.2019, Kino Meduza
Wystawa fotografii przesłanych w ramach konkursu fotograficznego „Wielka Rosja w małym kadrze”. Prace konkursowe przedstawiają krajobrazy, ludzi, życie codzienne, a także relacje z ubiegłorocznych Mistrzostw Świata. Zdjęcia pochodzą nie tylko z popularnych miejsc jak Moskwa i Petersburg, ale również z takich zakątków jak polska wieś na Syberii – Wierszyna, czy z miasta partnerskiego Opola – Biełgorodu.

Wydarzenie na Facebooku: https://www.facebook.com/events/303993130274266/