Koło Naukowe Kultury Rosyjskiej serdecznie zaprasza na trzecią odsłonę Interdyscyplinarnej Ogólnopolskiej Studencko-Doktoranckiej Konferencji Naukowej „Film zwierciadłem duszy rosyjskiej”, która odbędzie się 14 marca 2018 r. w Collegium Maius Uniwersytetu Opolskiego (sala Muzeum Uniwersytetu Opolskiego).

Konferencja jest organizowana w związku z trzecią już repliką Festiwalu Filmów Rosyjskich Sputnik nad Polską pod nazwą „Sputnik nad Opolem” w dniach 14-18 marca 2018 roku. Podczas obrad pragniemy bliżej przyjrzeć się dziełom filmowym i twórcom rosyjskiej kinematografii, określić jej specyfikę oraz aktualną sytuację, lepiej zrozumieć rosyjską kulturę i współczesną Rosję. Liczymy, że nasze dyskusje okażą się pomocne dla widzów „Sputnika nad Opolem” oraz pomogą w zrozumieniu i interpretacji wyświetlanych podczas festiwalu filmów.

Projekt jest interdyscyplinarny, wyrażamy więc nadzieję, że stanie się on okazją do spotkania znawców i pasjonatów różnych dziedzin, a także umożliwi konfrontację opinii i twórczą wymianę myśli. Konferencja “Film zwierciadłem duszy rosyjskiej” ma na celu popularyzację wiedzy o kinie rosyjskim, jak również stworzenie forum do szerszej dyskusji, łączącej specyfikę i bogactwo kultury rosyjskiej oraz wyzwania, przed którymi stoi ona u progu XXI stulecia. Spodziewamy się, że nasze spotkanie uczyni słynną duszę rosyjską mniej tajemniczą i bardziej zrozumiałą.