Aktualności

Odwołanie zajęć

Informuję, że w dniach 22-24.11. zajęcia ze mną się nie odbędą (zwolnienie) – Anna Krzywicka-Ustrzycka.

Odwołanie konsultacji

w dniu 20 listopada 2017 roku dr G. Balowska oraz dr M. Malanowska-Statkiewicz  odwołują swoje konsultacje.

Odwołanie zajęć

Informujemy, że w dniu 17.11.2017 r. dr Anna Modelska-Kwaśniowska odwołuje swoje zajęcia z powodu wyjazdu służbowego (na konferencję).

Zmiana konsultacji

Konsultacje dr Anny Modelskiej-Kwaśniowskiej będą odbywały się w środy w g. 10.30-12.00 w s. 215 CM.

Wydarzenia

Uczniowie z Nysy i Rybnika na Wydziale Filologicznym

Uczniowie z klas trzecich ZSiPO z Nysy oraz Liceum nr 4 w Rybniku przebywali we wtorek (14.11.2017) i czwartek (16.14.2017) na Uniwersytecie Opolskim. W ciągu kilkugodzinnego pobytu na naszej uczelni zapoznali się z warunkami studiowania na UO, wysłuchali prezentacji rzecznika prasowego i asystenta rektora Macieja Kochańskiego i wzięli udział w warsztatach, na których zaprezentował się nasz wydział.

Wtorkowe spotkanie na Wydziale Filologicznym rozpoczęło się prezentacją profilu badawczo-dydaktyczny Instytutu Slawistyki, której dokonali wykładowcy: prof. dr hab. Wojciech Chlebda (dyrektor Instytutu), dr Bożena Dereń (zastępca dyrektora ds. studenckich i dydaktycznych), dr Grażyna Balowska i mgr Daniel Borysowski. Przedstawiono kierunki i specjalności prowadzone w Instytucie Slawistyki, takimi, jakie są, tj. jako studia o charakterze interdyscyplinarnym, uwzględniające kształcenie kompetencji niezbędnych na rynku pracy (zwłaszcza w sektorze kultury, biznesu i turystyki). Miniprezentacje studentek Patrycji Kosarczyn i Dagmary Ochwatowskiej były dowodem na to, że przed każdym aktywnym studentem Instytut Slawistyki otwiera szerokie możliwości nie tylko kształcenia się, ale również podjęcia różnorodnej działalności kulturalnej i społecznej. Również mgr Agnieszka Klimas i mgr Przemysław Paluszek prezentując Instytut Filologii Germańskiej pokazali jak bardzo poszukiwani są na rynku pracy absolwenci opolskiej germanistyki.

Natomiast 16 listopada 2017 r. licealiści z Rybnika wzięli udział w warsztatach pt. „Język ojczysty a język obcy. Teoria sita fonologicznego, czyli skąd wynikają trudności w przyswajaniu wymowy języka obcego“ połączonych z prezentacją oferty dydaktycznej wydziału filologicznego. Zajęcia poprowadziły dr hab. Danuta Lech-Kirstein z Instytutu Polonistyki i Kulturoznawstwa oraz dr Magdalena Dańko z Katedry Kultury i Języka Francuskiego.

Zdjęcia z wydarzenia: http://wfil.uni.opole.pl/uczniowie-z-nysy-i-rybnika-na-wydziale-filologicznym/

Do zobaczenia podczas rekrutacji!

Wystawa Sametová revoluce 1989

Instytut Slawistyki UO zaprasza do obejrzenia dwujęzycznej czesko-polskej wystawy zatytułowanej Sametová revoluce 1989. Aksamitna rewolucja 1989. Została ona zorganizowana w związku z przypadającą 17 listopada dwudziestą ósmą rocznicą brutalnie stłumionej przez milicję studenckiej demonstracji, jaka miała miejsce w Pradze – stolicy ówczesnej Czechosłowacji.

Wystawę można oglądać od 13 listopada do 7 grudnia 2017 roku w hallu Collegium Maius UO przy pl. Kopernika (III piętro).

Więcej informacji oraz zdjęcia: http://wfil.uni.opole.pl/wystawa-sametova-revoluce-1989/

Dzień firmy Atos na Uniwersytecie Opolskim już 27 listopada

Firma Atos działa w branży IT, zajmuje się rozwojem oprogramowania i w Opolu jest obecna od 2016 r. Poszukuje jednak także humanistów do nowo powstającego działu zarządzania projektami w Opolu. ATOS-Day jest więc skierowane do osób z kompetencjami językowymi – niemiecki i/lub angielski – z różnych kierunków. Ponadto firma zaprasza do swojego stoiska osoby posiadające kompetencje IT.

Atos Day na Uniwersytecie Opolskim już 27 listopada 2017 r.

Humanista w IT – it’s possible!

Spotkajmy się w Instytucie Filologii Germańskiej. Przyjdź i poznaj możliwości rozwoju, które czekają na Ciebie w branży IT.

Na miejscu spotkasz specjalistów z Atos oraz rekruterów gotowych doradzić Ci najlepszą ścieżkę kariery.

Zapraszamy do punktu informacyjnego Atos w godz. 9 -15.

Atos Day Uniwersytet Opolski

Konsul z Ambasady USA w Opolu – spotkanie dla studentów 15 listopada 2017 środa

Szanowni Państwo,

Ambasada Stanów Zjednoczonych w Warszawie oraz Camp Counselors USA-Poland, partner Departamentu Stanu zapraszają na spotkanie z konsulem, Panem Bryantem Whitfield, który:
– przedstawi wakacyjne programy wymiany oraz inne programy wymiany ze Stanami Zjednoczonymi skierowane dla studentów
– wyjaśni ułatwienia wizowe dla studentów oraz zasady i proces aplikacyjny
– odpowie na pytania i weźmie udział w dyskusji – pan Konsul mówi po polsku
15 listopada 2017 roku, środa, godzina 14:30
Politechnika Opolska, Wydział Wychowania Fizycznego i Fizjoterapii, sala 331
Link do wydarzenia:https://www.facebook.com/events/2010453825903085
Zachęcamy zainteresowanych aby dołączyli do wydarzenia na facebooku.
W spotkaniu wezmą udział studenci którzy uczestniczyli w programach wymiany ze Stanami, więc będzie okazja do zadawania pytań oraz uzyskania szczegółowych informacji.
 
Prelegenci:
Bryant Whitfield, Consul
Bryant Whitfield – Doktor Prawa, ukończył Uniwersytet Prawniczy w Indianie – Indianapolis. Początkowo pracował jako językoznawca języka Rosyjskiego w armii Stanów Zjednoczonych, później jako Senior Agency Field Specialist w State Farm Insurance i Przedsiębiorca w PolyLingua Prduction. Aktualnie Pan Whitfield jest Oficerem Służby Zagranicznej w Departamencie Stanów działający na terenie Krakowa. Posługuje się biegle w języku Rosyjskim i na poziomie podstawowym w języku Niemieckim. Posiada umiejętności w zakresie ubezpieczeń majątkowych i osobowych, publicznych wystąpień, publicznych relacji oraz w zakresie, projektowania graficznego.
Małgorzata Rzepka, studencki ambasador w Opolu
Studentka Politechniki Opolskiej na kierunku fizjoterapii. Minione wakacje spędziła w Stanach Zjednoczonych pracując na amerykańskim campie. Po zakończeniu pracy wraz z ósemką znajomych zwiedziła Karoliną Północną, Hilton Head Island, Tybee Island, Jekyll Island, Daytona Beach, Orlando, Clearwater Beach, Miami,  Miami Beach – Floryda, Key West, Waszyngton, Nowy York.


Osoba kontaktowa:
Małgorzata Rzepka
667 200 788

Zaproszenie na konferencję “Mury. Ruchy migracyjne i uchodźstwo w przestrzeni kulturowej i historycznej”

Szanowni Państwo,

w imieniu organizatorów konferencji Mury. Ruchy migracyjne i uchodźstwo w przestrzeni kulturowej i historycznejktóra odbędzie się w dniach 2-3 grudnia 2017 roku w Instytucie Socjologii Wydziału Filozoficznego Uniwersytetu Jagiellońskiego, zapraszamy do nadsyłania zgłoszeń pod adresem mury.konferencja@gmail.com do 10 listopada 2017 roku. Więcej informacji o wydarzeniu znajdą Państwo na stronie: https://konferencjamury.wordpress.com   oraz w załączniku.
Z wyrazami szacunku,
Ksenia Olkusz