Aktualności
Sekretariat IS — 1-30 sierpnia 2019r.
W dniach 1-30 sierpnia 2019r. sekretariat Instytutu Slawistyki będzie nieczynny – urlop.
Sekretariat IS — 12.07.2019r.
12.07.2019r. (piątek) sekretariat Instytutu Slawistyki będzie nieczynny.
Kursy zmienne instytutowe
Szanowni Państwo!
uprzejmie proszę o dokonanie wyboru jednego z wymienionych instytutowych kursów zmiennych przewidzianych do realizacji w semestrze zimowym roku akademickiego 2019/2020
Plusy i minusy emigracji – prowadząca dr hab. Joanna Czaplińska, prof. UO
Komunikacja a nowe media – prowadzący dr Daniel Borysowski
Muzyczne miejsca magiczne – prowadzący dr Radosław Marcinkiewicz
Wyboru dokonują studenci obecnego I roku JOSU ; obecnego II roku JOSU oraz obecnego I roku Języka Biznesu.
Informację o wybranym kursie proszę przekazać mailowo lub osobiście do sekretariatu Instytutu do dnia 14 czerwca br.
Warsztaty dla studentów
Pełnomocniczka ds. równego traktowania zaprasza studentów i studentki naszej uczelni na warsztaty
Zajęcia dotyczyć będą stereotypów, uprzedzeń, dyskryminacji i mikroagresji związanych z różnymi aspektami tożsamości (narodowość, religia, światopogląd, płeć, orientacja seksualna, wiek). Warsztaty będą także okazją do nabycia umiejętności rozpoznawania sytuacji związanych z nierównym traktowaniem i dyskryminacją oraz skutecznym reagowaniem w przypadku ich wystąpienia.
Czas i miejsce: 11 czerwca 2019, Collegium Maius, sala 207 A, godzina 18.00-19.30
Wszystkie osoby uczestniczące otrzymają certyfikaty uczestnictwa w warsztatach.
Spotkanie z dr Jeleną Ajdžanović
W przyszłym tygodniu Instytut Slawistyki będzie gościć doc. dr Jelenę Ajdžanović z Wydziału Filozoficznego Uniwersytetu w Nowym Sadzie (Serbia). Dr Jelena Ajdžanović jest językoznawcą, współautorką podręczników do nauki języka serbskiego oraz wykładowczynią Centrum serbskiego języka dla obcokrajowców.
Wszystkich zainteresowanych zapraszamy na spotkanie z dr Ajdžanović, które odbędzie się we wtorek (28. maja). Na spotkaniu nasz gość opowie nam czego, jak i po co Serbowie uczą obcokrajowców w Centrum. Zaczynamy o 13.30 w sali 205.
Link do strony Centrum: https://srpski-strani.com/.
Na stronie Centrum możecie posłuchać Czechów, którzy po serbsku opowiadają, co robią w Nowym Sadzie.
Sekretariat IS — 30 maja 2019 r.
30 maja 2019 r. sekretariat Instytutu Slawistyki będzie nieczynny z powodu udziału w szkoleniu pracownika sekretariatu.
dr hab. S. Giergiel, prof. UO — odwołanie zajęć i konsultacji
W dniach 27-31.05.2019 zajęcia i konsultacje prof. S. Giergiel są odwołane z powodu wyjazdu służbowego za granicę.
III JOT test kompetencji z j. angielskiego
Test kompetencji z języka angielskiego dla III roku języków obcych w turystyce odbędzie się 11.06.2019r. w sali 205 CM, godz. 9.45-11.15 (razem z I i II JOSU)
dr Bartosz Poluszyński — odwołanie zajęć i konsultacji
W dniu 15.05.2019r. zajęcia i konsultacje dra B. Poluszyńskiego są odwołane z powodu jego udziału w szkoleniu z zakresu Jednolitego Systemu Antyplagiatowego.
Światowy Dzień Języka Rosyjskiego
spotkanie z okazji Światowego Dnia Języka Rosyjskiego odbędzie się 5 czerwca br o godzinie 10.00 w Studenckim Centrum Kultury w Opolu przy ul. Katowickiej 95. W programie wykład prof. dra hab. Wojciecha Chlebdy pt. Polska – Rosja: co nas łączy, co nas dzieli. Organizatorzy: Instytut Slawistyki UO, Koło Naukowe Kultury Rosyjskiej UO oraz Opolski Oddział Wojewódzki Stowarzyszenia Polska-Wschód.
TESTY KOMPETENCJI
Testy kompetencji z j. rosyjskiego odbędą się 10.06.2019r w sali 205 CM. Dla I, II i III roku języka biznesu w godz. 8.00-9.30. Dla I i II roku języków obcych w sektorze usług oraz III roku języków obcych w turystyce w godz. 9.45-11.15. Testy kompetencji z j. angielskiego/niemieckiego odbędą się 11.06. 2019r. w sali 205 CM. W godz. 8.00-9.30 dla I, II i III roku języka biznesu (j.angielski); w godz. 9.45-11.15 dla I i II roku języków obcych w sektorze usług (j. angielski); w godz. 11.30-13.00 dla I, II i III roku języka biznesu (j. niemiecki)
Testy poprawkowe: dla III roku JB i III JOT j. rosyjski 14.06.2019, godz. 9.00. sala 205 CM. J.angielski/ niemiecki 17.06.2019, godz. 9.00, sala 205 CM. Dla pozostałych ( I i II lata) j. rosyjski 04.09.2019r. godz. 10.00, sala 205 CM. J angielski/niemiecki 05.09.2019r. godz.10.00 sala 205 CM
dr Joanna Skolik — odwołanie zajęć
W dniach 6-7 maja br zajęcia z dr J. Skolik nie odbędą się z powodu wyjazdu służbowego.
Program MOST — nowa rekrutacja
Sekretariat Instytutu Slawistyki
w dniach 23 i 24 kwietnia oraz 2 maja sekretariat Instytutu Slawistyki będzie nieczynny (urlop).
Dni Słowiańskie 2019

Szkolenia w ramach X Giełdy Pracy Uniwersytetu Opolskiego
Tradycyjnie oprócz części targowej i networkingowej na ten dzień Akademickie Centrum Karier we współpracy z Partnerami przygotowało specjalną ofertę szkoleń i warsztatów.

dr G. Balowska — odwołanie zajęć
W dniach 8-9 kwietnia br. zajęcia oraz konsultacje dr Grażyny Balowskiej są są odwołane z powodu wyjazdu służbowego.
dr Daniel Borysowski — odwołanie zajęć
W dniach 3-4.04. konsultacje oraz zajęcia z drem D. Borysowskim zostają odwołane (L4). Dotyczy głównie kierunków II JB i I JOSU.
dr hab. S. Giergiel, prof. UO — odwołanie zajęć
W dniach 5-16 kwietnia 2019r. zajęcia z prof. S. Giergiel są odwołane z powodu wyjazdu służbowego.
dr J. Skolik — odwołanie zajęć
w dniach 01-05 kwietnia br. zajęcia z dr Joanną Skolik są odwołane z powodu wyjazdu służbowego
prof. J. Czaplińska — odwołanie zajęć
W dniach 26-29 marca br. zajęcia z prof. J. Czaplińską zostają odwołane z powodu wyjazdu służbowego.
Wystawa 28 października — powstanie niepodległej Czechosłowacji
Instytut Slawistyki UO zaprasza do obejrzenia dwujęzycznej polsko-czeskiej wystawy zatytułowanej 28 października – powstanie niepodległej Czechosłowacji / 28. říjen den vzniku samostatného Československa. Wystawa prezentuje echa wydarzeń historycznych związanych z odzyskaniem w 1918 roku niepodległości przez czeskie państwo, jakie były publikowane w prasie z tego okresu, oraz poglądy wybitnych postaci czeskiej literatury i kultury, np. Josefa Čapka, Karla Čapka, Jaroslava Durycha, Jarmili Glazarovej, Alfonsa Muchay, Karla Poláčka, Jiřego Voskovca, Jana Wericha. W ciekawy sposób przedstawiona została także kwestia wielkich nadziei wiązanych z powstaniem niepodległego państwa oraz niespełnionych oczekiwań, prowadzących do kontestacji i frustracji, czemu dawali wyraz w swoich utworach m.in. Rudolf Medek czy Stanislav Kostka Neumann.
Wystawę można oglądać od 16 marca do 23 kwietnia 2019 roku w hallu Collegium Maius UO przy pl. Kopernika (III piętro).
Program konferencji Sztuka zwierciadłem duszy rosyjskiej
Sputnik nad Opolem — Festiwal Filmów Rosyjskich
Już po raz czwarty mamy zaszczyt przybliżyć studentom i mieszkańcom Opola współczesne kino rosyjskie. W dniach 18-23 marca 2019 r. odbędzie się replika 12. Festiwalu Filmów Rosyjskich „Sputnik nad Polską”. Poprzednie opolskie edycje cieszyły się ogromnym zainteresowaniem. Jest to bowiem doskonała okazja do zapoznania się z najnowszą kinematografią oraz fascynującą kulturą naszego wschodniego sąsiada.
Wydarzenie to organizowane jest przez studentów z Koła Naukowego Kultury Rosyjskiej UO, Stowarzyszenie Opolskie Lamy i Opolski Oddział Stowarzyszenia Współpracy Polska–Wschód. Inicjatywa objęta jest patronatem honorowym Rektora Uniwersytetu Opolskiego. Udział we wszystkich wydarzeniach i projekcjach filmowych jest BEZPŁATNY DLA STUDENTÓW (również w Heliosie, ale ilość wejściówek ograniczona)!
Myślą przewodnią 12. Sputnika była szeroko pojęta sztuka. Teatr, taniec, literatura, muzyka, malarstwo, rzeźba, sztuka cyrkowa, iluzja… Jak można przedstawić je na dużym ekranie, będzie można przekonać się podczas festiwalowych seansów. W programie m.in. zdobywca Grand Prix w Warszawie, film „Serce świata” w reżyserii Natalii Mieszczaninowej, laureat II nagrody – „Głębokie rzeki” w reżyserii Władimira Bitkowa oraz produkcja wyróżniona nagrodą publiczności, czyli „Dwoje” autorstwa Timofieja Żałnina. Nie zabraknie również filmów nagradzanych na międzynarodowych festiwalach w Cannes i Berlinie: „Lato” i „Ága”.
Seanse filmowe odbywać się będą w Kinie Meduza, Kinie Helios, Narodowym Centrum Polskiej Piosenki oraz w Miejskiej Bibliotece Publicznej. Zaproponowane przez nas filmy z pewnością zaspokoją oczekiwania nawet najbardziej wymagających widzów. Jednak ze „Sputnikiem nad Opolem” związane są nie tylko projekcje filmowe, lecz także wiele wydarzeń towarzyszących, odbywających się w wielu punktach miasta. W tym roku zawitają one do Narodowego Centrum Polskiej Piosenki, Miejskiej Biblioteki Publicznej, budynku Collegium Maius Uniwersytetu Opolskiego, a także do Pubu Opole Główne.
Konferencja naukowa „Sztuka zwierciadłem duszy rosyjskiej”
19.03.2019, godz. 09:00, Muzeum Uniwersytetu Opolskiego
W tym roku już po raz czwarty Koło Naukowe Kultury Rosyjskiej wraz z Instytutem Slawistyki UO oraz Stowarzyszeniem Współpracy PolskaWschód organizuje Ogólnopolską Studencko-Doktorancką Konferencję Naukową obejmująca temat „Sztuka zwierciadłem duszy rosyjskiej”. Stanowi ona kontynuację wcześniejszych edycji odbywających się pod nazwą: „Film zwierciadłem duszy rosyjskiej”. Tematykę obrad stanowić będą zarówno zagadnienia dotyczące rosyjskiej kinematografii, jak również innych przejawów kultury i sztuki, jak muzyka, teatr czy malarstwo. Podczas konferencji wystąpią młodzi naukowcy m.in. z Krakowa, Warszawy i Wrocławia.
Projekcja filmu „Lato” oraz spotkanie autorskie z Konstantym Usenko
19.03.2019, godz. 18:00 (spotkanie 20:30), Narodowe Centrum Polskiej Piosenki
Zapraszamy na projekcję filmu „Lato” w reżyserii Kirilla Serebrennikova oraz spotkanie autorskie z Konstantym Usenko – muzykiem, kompozytorem, autorem tekstów piosenek i producentem.
Konstanty od początku lat 90. związany jest z szeroko pojętą sceną niezależną, jest członkiem zespołów Super Girl & Romantic Boys i 19 Wiosen. Dziennikarz zajmujący się tematyką społeczno-kulturalną, współpracował m.in. z pismami „Lampa” i „Nowa Europa Wschodnia” oraz z portalem Dwutygodnik.com. Od dzieciństwa zawieszony pomiędzy Polską a Rosją. Tłumacz, znawca rosyjskiej kultury alternatywnej. Laureat „Wdechy 2018” w kategorii „człowiek roku”. Autor książek „Oczami radzieckiej zabawki. Antologia radzieckiego i rosyjskiego undergroundu” oraz „Buszujący w barszczu. Kontrkultura w Rosji sto lat po rewolucji”.
Na spotkaniu porozmawiamy z nim o gwiazdach radzieckiej sceny muzycznej przedstawionych w filmie „Lato”, takich jak Wiktor Coj nazywany „rosyjskim Grzegorzem Ciechowskim”. Podyskutujemy także o najnowszej książce naszego Gościa i aktualnych nurtach w muzyce inspirującej młode pokolenie Rosjan.
Sputnikowa TuSovka / DJ CYKLODOL 87
20.03.2019, godz. 20:00, Pub Opole Główne
DJ CYKLODOL 87, czyli Konstanty Usenko, zagra w Pub Opole Główne swój set od radzieckiej dyskoteki, przez nową falę lat 80-tych aż po electro, hip hop i grime. Usłyszymy i zobaczymy teledyski artystów opisanych w dwóch książkach autora „Oczami radzieckiej zabawki” (KINO, GRAŻDANSKAJA OBORONA) oraz „Buszujący w barszczu”: (HUSKY, CHEMODAN, BRACI W ROZUMIE, PLOHO, MONETKĘ, AJGIEL i inne). Muzyka ta ma bardzo taneczny potencjał, a teledyski oraz materiały archiwalne doskonale zobrazują świetny klimat!
Film „Ága” i spotkanie podróżnicze z dr Künnej Takaahaj
21.03.2019, godz. 17:00, Miejska Biblioteka Publiczna
Zaprezentujemy film „Ága”, będący „baśnią o wiecznej zimie”, a po projekcji odbędzie się spotkanie z dr Künnej Takaahaj, rodowitą Jakutką, absolwentką studiów w Irkucku i Moskwie, a także wydziału „Artes Liberales” Uniwersytetu Warszawskiego. Dr Künnej Takaahaj obroniła pracę doktorską pod tytułem „Jakuckie prace Wacława Sieroszewskiego w kontekście przemian świadomości narodowej Sacha (Jakutów)”, jest też autorką ponad dwudziestu publikacji naukowych i popularnonaukowych. W swojej opowieści zabierze nas w swoje rodzinne strony, aż na biegun zimna – Ojmiakon, a także opisze życie ludu Sacha oraz jego bogatą kulturę. Dowiemy się również o turystyce ekstremalnej w tych rejonach i poznamy postać Chyschana.
Mały Sputnik
23.03.2019, godz. 11:00, Kino Meduza
Animacje i warsztaty dla najmłodszych.
Wystawa Fotograficzna „Wielka Rosja w małym kadrze”
19-24.03.2019, Kino Meduza
Wystawa fotografii przesłanych w ramach konkursu fotograficznego „Wielka Rosja w małym kadrze”. Prace konkursowe przedstawiają krajobrazy, ludzi, życie codzienne, a także relacje z ubiegłorocznych Mistrzostw Świata. Zdjęcia pochodzą nie tylko z popularnych miejsc jak Moskwa i Petersburg, ale również z takich zakątków jak polska wieś na Syberii – Wierszyna, czy z miasta partnerskiego Opola – Biełgorodu.
Wydarzenie na Facebooku: https://www.facebook.com/events/303993130274266/
dr G. Balowska — odwołanie zajęć
zajęcia z dr G. Balowską w dniach 18-19 marca 2019 r. są odwołane z powodu wyjazdu służbowego
Olimpiada Języka Rosyjskiego w Kaliningradzie
Serdecznie zapraszamy wszystkich studentów UO do udziału w VIII Międzynarodowej Olimpiadzie Języka Rosyjskiego, Literatury i Kultury organizowanej przez Bałtycki Federalny Uniwersytet im. Immanuela Kanta w Kaliningradzie.
Olimpiada organizowana jest na 3 poziomach:
- podstawowym – dla studentów na początkowym etapie nauki języka rosyjskiego (I i II rok studiów licencjackich;
- średniozaawansowanym – dla studentów III roku studiów licencjackich oraz dla studentów I i II roku magisterskich studiów uzupełniających;
- zaawansowanym ― dla studentów biegle posługujących się językiem rosyjskim, w tym rodzimych użytkowników języka rosyjskiego.
Pierwszy etap Olimpiady odbędzie się od 15 marca do 5 kwietnia 2019 roku w trybie online na stronie Olimpiady: http://ru-olymp.kantiana.ru (po przesłaniu Organizatorom zbiorczego zgłoszenia uczestników i po dokonaniu rejestracji przez uczestników na stronie Olimpiady).
Wersja demonstracyjna z przykładowymi zadaniami zostanie uruchomiona na platformie Olimpiady od 15 marca do 5 kwietnia 2019. W tym terminie będzie można także zarejestrować się na stronie Olimpiady w celu przystąpienia do I etapu online.
Finał, na który zostaną zaproszeni zwycięzcy I etapu, odbędzie się w dniach 3-4 czerwca 2019 roku w Kaliningradzie.
Zgłoszenia i wszelkie pytania prosimy kierować do dr Ireny Daneckiej na adres: idanecka@uni.opole.pl do 20 marca 2019 roku.
INFORMACJA W JĘZYKU ROSYJSKIM
INFORMACJA W JĘZYKU ANGIELSKIM
ZAŁĄCZNIK NR 1
dr Joanna Skolik — odwołanie zajęć
Zajęcia z dr J. Skolik w dniach 25-27.02.2019 są odwołane z powodu choroby.
Studencka konferencja — Sztuka zwierciadłem duszy rosyjskiej
W tym roku już po raz czwarty, ale po raz pierwszy pod nowym tytułem Koło Naukowe Kultury Rosyjskiej z Instytutem
Slawistyki UO oraz Stowarzyszeniem Współpracy Polska — Wschód i Stowarzyszeniem Opolskie Lamy organizuje Ogólnopolską
Studencko-Doktorancką Interdyscyplinarną Konferencję Naukową „Sztuka zwierciadłem duszy rosyjskiej”. Stanowi ona
kontynuację wcześniejszych edycji pod nazwą: “Film zwierciadłem duszy rosyjskiej”. Główną tematyką są nie tylko filmy
rosyjskie, ale także inne aspekty z dziedziny kultury i sztuki rosyjskie, takie jak muzyka, teatr, malarstwo i inne. Jak
co roku, konferencja jest częścią programu Festiwalu Filmów Rosyjskich „Sputnik nad Opolem”. Serdecznie zapraszamy do
udziału!
Formularze zgłoszeniowe są przyjmowane do 28 lutego pod adresem: knkr.uo@gmail.com. Zapraszamy do czynnego udziału z
własnymi wystąpieniami szczególnie studentów i doktorantów naszego Instytutu oraz członków KNKR. Opłata konferencyjna
jest dla nich nieobowiązkowa!
Formularz zgłoszeniowy:
https://drive.google.com/file/d/0B9KHhIzvS1QRcW9ZTU1QYVpta3kyX2lCd1hjUEVGSUhVbGFv/view?usp=sharing
Wydarzenie na Facebooku:
https://www.facebook.com/events/377656156350826/
dr Dominika Malchar-Michalska — odwołanie zajęć (PILNE!)
Jutrzejsze (21.02.2019) zajęcia z dr Dominiką Malchar-Michalską — Europejskie aspekty HR — zostają odwołane z powodu choroby!
Zmiany w planach — I JB mgr, I i II JB lic, I i II JOSU lic
Drodzy Studenci,
Niestety na początku semestru sytuacja salowa jest dość dynamiczna, i jesteśmy zmuszeni dokonać kolejnych drobnych zmian. Dotyczą one następujących specjalności:
- I IB mgr,
- I JB lic.,
- II JB lic.,
- I JOSU lic.,
- II JOSU lic.
Zmiany są już widoczne w planach na stronie.
prof. Wojciech Chlebda, dr Jadwiga Tarsa — odwołanie zajęć
W bieżącym tygodniu (18-22.02) wszystkie zajęcia z prof. Wojciechem Chlebdą oraz dr Jadwigą Tarsą zostają odwołane.
Pilne! Zmiany w planach
Aktualne plany są już dostępne na stronie. Zmiany dotyczą kierunków:
- I JOD (środa),
- I JOSU (środa, wtorek),
- II JOSU (poniedziałek, wtorek)
- III JOT (środa, czwartek).
I JOD — odwołanie zajęć
Zajęcia z drem Tadeuszem Detyną w najbliższą środę zostają odwołane.
Konkurs fotograficzny Koła Naukowego Kultury Rosyjskiej
Informacje o konkursie fotograficznym: https://www.facebook.com/events/523461461473749/.
Koło Naukowe Kultury Rosyjskiej, Stowarzyszenie Opolskie Lamy oraz Stowarzyszenie Współpracy Polska–Wschód serdecznie
zapraszają do wzięcia udziału w IV edycji konkursu fotograficznego pt. Wielka Rosja w małym kadrze.
W konkursie może wziąć udział każdy. Skierowany jest zarówno do profesjonalnych fotografów jak i amatorów, w dowolnym
wieku. Zdjęcia będą przyjmowane niezależnie od czasu ich wykonania. Każdy uczestnik, wysyłając zgłoszenie, zobowiązuje
się przestrzegać regulaminu, który znajduje się na stronie http://opolskielamy.pl/konkurs-wielka-rosja2019/.
Fotografie powinny być powiązane z szeroko rozumianą Rosją. Może to być np. architektura, portret, krajobraz, zdjęcie
reportażowe, przedstawienie życia codziennego mieszkańców Rosji, relacje polsko-rosyjskie, wspomnienia z podróży,
wakacji, itp. Zgłoszone prace nie mogą być fotomontażami.
Zgłoszenia odbywają się wyłącznie drogą elektroniczną – na adres knkr.uo@gmail.com W tytule e-maila należy wpisać:
Konkurs fotograficzny Sputnik, a w treści wiadomości: imię, nazwisko, numer telefonu oraz informacje o zdjęciach (kiedy
i gdzie zostały zrobione, mile widziany krótki opis).
Na wskazany adres mailowy należy przesłać plik ze zdjęciem podpisany nazwiskiem uczestnika i numerem pracy (np.
kowalski_1) w formacie .jpg bądź .tiff i w rozdzielczości 300 dpi. Zdjęcia niespełniające wymogów jakościowych nie będą
mogły być zaprezentowane na wystawie pokonkursowej. Każdy uczestnik może zgłosić maksymalnie 3 prace.
Na zgłoszenia czekamy do 3 marca!
Następnie jury wybierze najlepsze prace oraz powstanie wystawa pokonkursowa, do zobaczenia w kinie Meduza podczas IV
“Sputnika nad Opolem”.
Koło Naukowe Kultury Rosyjskiej szuka wolontariuszy!
Zdobądź doświadczenie przy organizacji wydarzeń kulturalnych!
Koło Naukowe Kultury Rosyjskiej UO, Opolskie Lamy oraz Opolski Oddział Stowarzyszenia Współpracy Polska–Wschód
zapraszają do współtworzenia IV “Sputnika nad Opolem” – festiwalu filmów rosyjskich. W ramach tegorocznej edycji, która
odbędzie się 18-23 marca, planujemy projekcje filmowe, konkurs z wystawą fotograficzną, konferencję naukową, warsztaty
dla dzieci, spotkania autorskie i podróżnicze oraz imprezę z muzyką rosyjską! Nie będziemy się nudzić.
Szukasz nowych doświadczeń, ciekawych znajomości?
Lubisz poznawać nowe kultury?
Lubisz filmy, muzykę, książki, fotografię, a może podróże?
Lubisz dzieci?
Lubisz imprezy? 😉
Interesujesz się marketingiem?
Robisz zdjęcia lub krótkie formy filmowe?
Chcesz wziąć udział w organizacji ciekawego przedsięwzięcia i stworzyć niesamowite wydarzenia?
Dołącz do nas! Zostań wolontariuszem. Zapraszamy na spotkanie organizacyjne 19 lutego o 18.30 w Kinie Meduza (ul. Oleska
45)! Czekamy również na zgłoszenia mailowe pod adresem: knkr.uo@gmail.com z tematem WOLONTARIAT.
Zapewniamy:
Możliwość uczestnictwa w wartościowym evencie kulturalnym w najbardziej bliskiej Twemu sercu formie.
Darmowy wstęp na projekcje i wydarzenia festiwalowe.
Zaświadczenie o odbytym wolontariacie, pamiątkowy dyplom.
Wspólne spotkanie integracyjne oraz pofestiwalowe.
Niezapomniane wspomnienia.
Do dzieła! Do zobaczenia!
WF dla osób niepełnosprawnych
Plany na semestr letni
Drodzy Studenci, plany na semestr letni znajdziecie w zakładce “Student”. W najbliższym czasie proszę odwiedzać stronę Instytutu Slawistyki regularnie, aby być na bieżąco z możliwymi zmianami w planie.
Dla kierunku JOSP uległy zmianie tylko plany sobotnie. Plany na czwartki i piątki zostają (i obowiązują) bez zmian.
5 edycja konkursu przekładowego — język czeski
Przypominamy o trwaniu konkursu przekładowego Cena Susanny Roth 2019/Dny bohemistů!
Jak co roku tekstem konkursowym jest fragment nowo wydanej czeskiej książki – tym razem debiutu Anny Cimy Probudím se na Šibuji.
Termin nadsyłania zgłoszeń upływa 31 marca 2019. Szczegółowe informacje o zasadach udziału i tekst do przekładu znajdą Państwo na naszych stronach: http://warsaw.czechcentres.cz/
Collegium Invisibile — rekrutacja
Collegium Invisibile rozpoczęło rekrutację, do której chcielibyśmy serdecznie zaprosić Państwa studentów. Nasze stowarzyszenie zrzesza wyróżniających się studentów oraz towarzyszących im wybitnych naukowców. Proponowane przez nas programy oparte na piramidzie wiedzy mają na celu wszechstronny rozwój oraz pomoc młodym ludziom w świadomym kreowaniu kariery naukowej. W załączniku przesyłamy ulotkę z najważniejszymi informacjami o samej rekrutacji, jak i o Collegium Invisibile.
Wydarzenie promujące rekrutację na Facebooku znaleźć można pod adresem: https://www.facebook.com/events/341506859768948/.
Wszelkie informacje dotyczące Collegium Invisibile oraz prowadzonej przez nas działalności są dostępne na stronie internetowej: http://ci.edu.pl/rekrutacja/.
Pierwsze kroki na rynku pracy — wykład
Zapraszamy na wykład pn. “Pierwsze kroki na rynku pracy — rozpoczęcie i finansowanie działalności gospodarczej”, który odbędzie się w dniu 29.01. (wtorek), o godz. 12:30 na Wydziale Prawa i Administracji w sali 1.6.
Prelekcję poprowadzi dr Marcin Śledzikowski, doktor nauk prawnych, radca prawny specjalizujący się w prawie cywilnym, prawie spółek oraz rozwiązywaniu sporów korporacyjnych. Wykładowca akademicki. Z powodzeniem prowadził złożone procesy inwestycyjne w zakresie uzyskania finansowania dla podmiotów zaczynających swoją działalność (strat-up).
Informacje o zapisach: https://badania.uni.opole.pl/index.php/421632
Wydarzenie na Facebooku: https://www.facebook.com/events/614672338975837/
Studenci — Kursy Zmienne Instytutowe
Uwaga Studenci!
Proszę o dokonanie wyboru do dnia 25 stycznia br. jednego kursu zmiennego instytutowego.
I Język Biznesu (JB) + I Języki Obce w Sektorze Usług (JOSU)
(lata zostaną połączone)
– proszę dokonać wyboru w porozumieniu spośród:
1. Gra o tron. Przewroty pałacowe w Rosji.
2. Opolszczyzna jako turystyczny region Polski
3. Języki słowiańskie we współczesnym świecie.
III Slawistyka + III Języki Obce w Turystyce
(lata zostaną połączone)
– proszę dokonać wyboru w porozumieniu spośród:
1. Opolszczyzna w nazwach własnych.
2. Rosja carów.
3. Opolszczyzna jako turystyczny region Polski.
II Języki Obce w Sektorze Usług (JOSU) wybiera spośród:
1. Krajoznawstwo i pilotaż turystyczny.
2. Gra o tron. Przewroty pałacowe w Rosji.
3. Języki słowiańskie we współczesnym świecie.
I Języki Obce w Służbie Publicznej (JOSP) wybiera spośród:
1. Krajoznawstwo i pilotaż turystyczny.
2. Opolszczyzna w nazwach własnych.
3. Rosja carów.
Informację proszę przekazać do sekretariatu Instytutu.
dr Jadwiga Tarsa — odwołanie zajęć
W dniach 8-11.01.2019 wszystkie zajęcia z dr Jadwigą Tarsą zostają odwołane z powodu choroby.
Projekt “Zderzenie z rzeczywistością” — co robić po studiach
Drodzy Studenci!
Zastanawiacie się, co może Was czekać po studiach? Boicie się, że nie odnajdziecie się na rynku pracy? Przepisy prawne i umowy to dla Was czarna magia? A może chcielibyście “podszlifować” swoje kompetencje miękkie?
Zapraszamy Was do udziału w naszych warsztatach! Już po raz kolejny Rada Studencka Wydziału Filologicznego UO organizuje warsztaty z tematyki rynku pracy dla studentów (i nie tylko) w ramach projektu “Zderzenie z rzeczywistością”.
Więcej informacji i listę warsztatów znajdziecie na wydarzeniu na Facebooku: https://www.facebook.com/events/332033777383367/.
Uwaga! Z powodu ograniczonej liczby miejsc obowiązują zapisy na warsztaty! Możecie to zrobić tutaj: https://docs.google.com/forms/d/1v3gSMKWumZzMkez_OZz8EcYELf0wPJ3pWXUJwzM-5MY/.
Akcja “Mała Gwiazdka” — tylko do czwartku!
Rada Studencka Wydziału Filologiczngo UO pragnie przypomnieć o trwającej do czwartku (20.12.2018 r.) zbiórce charytatywnej dla uczniów szkół specjalnych w Opolu oraz podopiecznych Fundacji im. Julki Bonk “Walcz o mnie”.
Zbieramy:
— pieluszki rozm. 5, 6, seni 1, 2, 3;
— chusteczki nawilżane;
— środki czystości;
— środki higieniczne;
— zabawki edukacyjne.
Dary można wrzucać do kartonu, który znajduje się niedaleko portierni w Collegium Maius. Dziękujemy wszystkim Darczyńcom!
Erasmus+ last minute (Albania, Czarnogóra, Izrael, Serbia)
Do 14.12.2018 trwa rekrutacja studentów do Albanii, Czarnogóry, Izraela i Serbii (Erasmus+, sem. letni 2018-2019).
Poniżej informacja o rekrutacji oraz linki do stron, które zawierają informacje niezbędne dla kandydatów (w j. polskim i w j. angielskim).
Uprzejmie proszę o opublikowanie informacji o rekrutacji na stronie Państwa jednostki oraz portalu społecznościowym jednostki jeśli taki funkcjonuje. Z góry dziękuję za współpracę!
PL: http://hello.uni.opole.pl/blog/2018/12/04/22300/
ENG: http://hello.uni.opole.pl/blog/2018/12/04/recruitment-for-studies-in-albania-montenegro-serbia-and-israel/
Akademickie Centrum Karier UO zaprasza na wykład
Kilka słów o wykładzie:
Makieta i etykieta spotkań to praktyczne spojrzenie na zbiór zasad savoir-vivre, które nie są tak oczywiste, jak mogłoby się wydawać.
Prelekcja ma na celu przedstawienie podstawowych form towarzyskich i reguł grzecznościowych, które pozwolą zrobić dobre “pierwsze wrażenie”, a także odnaleźć się w etykiecie świata biznesu, polityki i dyplomacji. Poczucie pewności siebie w kontaktach interpersonalnych jest również doskonałym elementem negocjacji, rozmów biznesowych, czy zarządzania zespołem.
Prowadzący:
Maciej Kochański – rzecznik prasowy Uniwersytetu Opolskiego, asystent rektora Uniwersytetu Opolskiego oraz pełnomocnik ds. studenckich, trener, nauczyciel i zapalony społecznik. Członek rady fundacji Instytutu Rozwoju Kompetencji Społecznych. W latach 2015-2016 członek Rady Wykonawczej oraz Rzecznik Prasowy Parlamentu Studentów Rzeczypospolitej Polskiej. Od najmłodszych lat aktywnie wspierał wiele instytucji pozarządowych zbierając doświadczenia w zarządzaniu organizacjami non profit. Jego obszarami zainteresowań są głownie te związane z komunikacją, PR, zarządzaniem zespołem zadaniowym oraz tworzenie i wykorzystanie zespołów kreatywnych. Praktyk, szukający oparcia swoich tez w bibliotece.
Wykład odbędzie się w Auli Błękitnej Collegium Maius Uniwersytetu Opolskiego, przy pl. Kopernika 11A, w dniu 13.12.2018 roku, w godz. 16:00-18:00.
Strona www: http://kariera.uni.opole.pl/
Zapisy: https://badania.uni.opole.pl/
Wydarzenie na facebooku: https://www.facebook.com/
dr Maria Giej — odwołanie zajęć i konsultacji
W dniach 11-19 grudnia 2018 zajęcia z dr M. Giej zostają odwołane z powodu choroby. W związku z powyższym w zastępstwie zajęcia poprowadzi dr Bożena Dereń według następującego planu:
III Język Biznesu: wtorek 11.12.2018 – od godz.13.15 – sala 235 Oleska; środa 12.12.2018 – od godz. 12.00 – sala 101 Oleska; poniedziałek 17.12.2018 (zajęcia z środy 19 grudnia) od godz.12.30 – sala 205CM; wtorek 18.12.2018 – od godz. 13.15 – sala 235 Oleska
I JOSU: środa 12.12.2018 – od godz. 14.15 – sala 234 Oleska; poniedziałek 17.12.2018 (zajęcia z środy 19 grudnia) od godz. 15.00 – sala 205CM
dr Brygida Pudełko — odwołanie zajęć
W dniach 5 i 6 grudnia 2018r. zajęcia z dr Brygidą Pudełko są odwołane z powodu wyjazdu służbowego.
dr Maria Giej — odwołanie zajęć
W dniach 4-5 grudnia 2018r. zajęcia z dr Marią Giej są odwołane z powodu wyjazdu służbowego.
Obowiązkowe szkolenie (Ochrona własności intelektualnej)
U W A G A !
STUDENCI:
III roku JĘZYKA BIZNESU
III roku SLAWISTYKI
III roku JĘZYKÓW OBCYCH W TURYSTYCE
dnia 4 grudnia 2018 roku (wtorek) w godz. 16:15–17:45 w sali 205 Collegium Maius zostanie przeprowadzone dwugodzinne, obowiązkowe (zakończone wpisem do systemu USOS) szkolenie z zakresu ochrony własności intelektualnej i przemysłowej.
Rekrutacja programu MOST 2018-2019
31 października ruszyła rekrutacja na semestr letni 2018/2019 programu MOST. Serdecznie zapraszamy do zapoznania się z ofertą na stronie http://most.amu.edu.pl oraz na profilu FB (https://www.facebook.com/programmost2000). Jak zawsze w programie mobilności studentów i doktorantów wiele interesujących ofert!
dr hab. Aleksander Gadomski — odwołanie zajęć
Zajęcia z dr hab. Aleksandrem Gadomskim w dniach 23-26. 10.2018 r. zostają odwołane z powodu choroby.
Najnowsze plany na semestr zimowy (18/19)
Drodzy Studenci, najnowsze plany na semestr zimowy (prawdopodobnie ostateczna wersja) dostępne są w zakładce Student -> Plany zajęć 2018/2019. Zwracamy szczególną uwagę na dokładne przyjrzenie się swoim planom, ponieważ prawie na wszystkich kierunkach nastąpiły modyfikacje. Czasem są to drobne zmiany (np. sali), niekiedy — poważniejsze, np. zmiany godzin, prowadzącego, a nawet dnia zajęć.
Nowe zmiany w planach (18/19)
Najnowsze zmiany dotyczą: II JB lic., III JOT lic., I JB mag., II JB mag., I JOD mag., II JOD mag. Są to zmiany dotyczące zajęć z Panią dr Emilią Wojtczak. Aktualne plany dostępne są w zakładce Student -> Plany zajęć 2018/2019.
Kolejne zmiany w planach (2018/2019)
Poniższe zmiany zostały naniesione na plany w zakładce Student -> Plany zajęć 2018/2019:
- III JB (lic.), środa, zajęcia z dr M. Giej w godz. 11:00-12:30 i 12:30-14:00 (zmiana godzin),
- III JB (lic.), środa, zajęcia z dr B. Poluszyńskim w godz. 14:15-15:45 (zmiana godzin),
- II JOSU (lic.) GRUPA CZESKA, piątek, Psychologia rynku, dr R. Walczak, s.207 Inst. Psych., co trzy tygodnie: 12.10, 25.10, 16.11, 30.11, 14.12 (nowa pozycja na planie),
- II JOSU (lic.), Tradycje słowiańskie przeniesione z czwartku na wtorek (zmiana dnia zajęć),
- III Slawistyka (lic.), środa, zajęcia z dr B. Poluszyńskim w godz. 08:30-10:00 w sali 101 Ol. (zmiana godzin i sali),
- III Slawistyka (lic.), wtorek, Gra o tron, zajęcia od 9.10 (zmiana dnia zajęć),
- III Slawistyka (lic.), środa, zajęcia z dr hab. A. Pająk w godz. 10:15-11:45 (zmiana godzin),
- I JB (mag.), środa, wykład monograficzny, prof. Chlebda, 11:30-12:15, s. 309 (zmiana godziny i sali),
- I JB (mag.), Kultura masowa, zajęcia od 2.10 (zmiana dnia zajęć),
- II JOD (mag.), środa, zajęcia z dr B. Poluszyńskim w godz. 10:00-11:00 w sali 101 Ol. (zmiana godzin i sali).
Zmiany w planach + plan dla JOSP (I lic.)
W planach zajęć zostały dokonane następujące zmiany:
- I JOSU (lic.), czwartek, PNJR z dr Danecką o 10.30-12.00, s. 235 Ol. (zmiana godziny i sali),
- I JB (mag.), środa, zajęcia w godzinach 9.10-10.40, s. 20 WE (zmiana sali),
- I JOSP (lic.), czwartek, zajęcia z dr Gadziną w s. 234 Ol. (zmiana sali),
- I JB (mag.) i I JOD (mag.), środa, wykład monograficzny prof. Chlebdy łączony dla obu lat, 12.15-13.00, s. 205 CM,
- III JOT (lic.), 9.45-10.30, środa, proseminarium, prof. Gadomski (zmiana prowadzącego),
- II JOSU (lic.), czwartek, zajęcia z prof. Giergiel (Tradycje słowiańskie) zastąpią zajęcia z dr Wysoczańską-Pająk, 14:15-15:45, s. 234 Ol. (zmiana prowadzącego, zmiana godziny, zmiana sali).
Wszystkie aktualne zmiany znajdą państwo w zakładce Student -> Plany zajęć 2018/2019 lub pod tym linkiem.
Plany zajęć z powyższymi zmianami dostępne są tutaj.
UWAGA! Plany zajęć na soboty dla I JOSP (lic.) dostępne są tutaj.
Informacja dla I roku JOSP (języki obce w służbie publicznej)
Zmiana miejsca! Zajęcia z przysposobienia bibliotecznego zaplanowane na dzień 5.10.2018r. w godz. 15.30-17.00 odbędą się w Bibliotece Wydziału Filologicznego (pl. Kopernika 11).
dr hab. Sabina Giergiel — odwołanie zajęć
W dniu 04.10.2018r. zajęcia z dr hab. S. Giergiel oraz dr A. Modelską-Kwaśniowską nie odbędą się z powodu uczestnictwa w szkoleniu dot. obsługi platformy czasopism UO w Bibliotece Głównej.
Godziny rektorskie — 03.10.2018
W związku z inauguracją roku akademickiego 2018/2019 w dniu 3.X.2018 r. JM Rektor UO prof.dr hab. Marek Masnyk ogłasza godziny wolne od zajęć dydaktycznych od 10.00 do 14.00.
Plany zajęć: semestr zimowy 2018/2019
AKTUALNE plany zajęć znajdują się w zakładce Student -> Plany zajęć 2018/2019 lub pod tym linkiem.
STUDIA PIERWSZEGO STOPNIA (LICENCJACKIE)
STUDIA DRUGIEGO STOPNIA (MAGISTERSKIE)
dr hab. Aleksandra Pająk — odwołanie zajęć
Zajęcia z dr hab. Aleksandrą Pająk w dniach 01-05. 10. 2018 są odwołane z powodu choroby.
Informacje dla I roku (studia licencjackie i magisterskie)
Dzień Adaptacyjny dla studentów I roku odbędzie się 28 września br (piątek) w sali 205 Collegium Maius, ul.pl. Kopernika 11. Studia 1 stopnia – godz. 10.00; studia 2 stopnia godz.11.00. UWAGA! spotkanie w ramach dnia adaptacyjnego dla studentów spec; Języki obce w służbie publicznej rozpocznie się o godz.16.00.
Szkolenie biblioteczne dla studentów I roku odbędzie się w sali 130 w Bibliotece Głównej UO, ul. Strzelców Bytomskich 2. 1 października godz.9.00-10.30 język biznesu i języki obce w sektorze usług; godz. 10.45 -12.15 język biznesu (magisterski) , języki obce w dyplomacji. UWAGA! Szkolenie biblioteczne dla spec. języki obce w służbie publicznej odbędzie się 5 października w godz. 15.30-17.00
Szkolenie BHP dla wszystkich studentów lat pierwszych odbędzie się 4 października o godzinie 15.00 w sali 205 CM Szkolenie to jest obowiązkowe, zakończone wpisem do indeksu.
Przedmioty do wyboru 2018/19
Uwaga studenci – II JOSU (języki obce w sektorze usług), III JOT (języki obce w turystyce), III slawistyka, do dnia 10 września 2018 r. (termin ostateczny!) proszę dokonać wyboru jednego kursu zmiennego instytutowego spośród przedstawionych propozycji z załącznika.
Sekretariat IS — 30.07.2018-31.08.2018
W dniach 30 lipca 2018 do 31 sierpnia 2018 sekretariat Instytutu Slawistyki będzie nieczynny.
Dyplomarium
Szanowni Państwo,
uroczystość pożegnania tegorocznych absolwentów na naszym wydziale odbędzie się 28 września 2018 r. (piątek) o godz. 15.00 w Auli Błękitnej Collegium Maius.
Zaproszeni do udziału w uroczystości są wszyscy absolwenci drugiego roku studiów drugiego stopnia (studiów magisterskich) oraz trzeciego roku studiów pierwszego stopnia (studiów licencjackich). Dyplomarium jest uroczystością dla Państwa – absolwentów oraz Waszych rodzin i przyjaciół. W uroczystości mogą wziąć udział wszystkie osoby z ostatnich lat studiów, także te, które będą składać egzamin dyplomowy dopiero po 28 września. W takim wypadku, w czasie uroczystości nie będą wręczane dyplomy, a zaświadczenia o ukończeniu studiów. Podobnie jak to miało miejsce w latach poprzednich uroczystość Dyplomarium ma charakter symboliczny.
Szczegółowe informacje organizacyjne zostały przesłane na grupowe adresy absolwentów (dotychczasowe grupowe adresy mailowe poszczególnych lat). Wszelkie pytania dotyczące Dyplomarium proszę kierować do p. dr Joanny Skolik na adres: jskolik@uni.opole.pl
Sekretariat IS — 18.06.2018
W dniu 18 czerwca br. (poniedziałek) sekretariat Instytutu Slawistyki będzie nieczynny z powodu urlopu okolicznościowego.
Konkurs na innowacyjny artykuł naukowy, projekt
Prosimy przyjąć zaproszenie do konkursu na innowacyjny artykuł naukowy, projekt, pt.: „Debiut naukowy 2018” – „ZRÓWNOWAŻONY ROZWÓJ”. Dziewiątą edycję projektu organizują: BIURA prof. dr hab. inż. Jerzego Buzka – POSŁA DO PARLAMENTU EUROPEJSKIEGO, & Instytut Studiów Społecznych PAŃSTWOWEJ WYŻSZEJ SZKOŁY ZAWODOWEJ w Raciborzu, & Wydział Organizacji i Zarządzania Politechniki Śląskiej, & Śląskie Centrum Etyki Biznesu i Zrównoważonego Rozwoju.
Celem przedsięwzięcia jest umożliwienie studentom opublikowanie w wersji książkowej autorskiego artykułu o profilu naukowym, bowiem zgodnie z wymogami ustawy o stopniach naukowych i tytule naukowym oraz o stopniach i tytule w zakresie sztuki „warunkiem wszczęcia przewodu doktorskiego jest posiadanie wydanej lub przyjętej do druku publikacji naukowej w formie książki lub co najmniej jednej publikacji naukowej w recenzowanym czasopiśmie naukowym wymienionym w wykazie czasopism naukowych ogłaszanym przez ministra właściwego do spraw nauki zgodnie z przepisami wydanymi na podstawie art. 44 ust. 2 ustawy z dnia 30 kwietnia 2010 r. o zasadach finansowania nauki (Dz. U. Nr 96, poz. 615, z późn. zm.16)) lub w recenzowanych materiałach z międzynarodowej konferencji naukowej lub publiczna prezentacja dzieła artystycznego”.
Termin ogłoszenia: 27 maja 2018 r.
Termin nadesłania prac: 30 listopada 2018 r.
Termin rozstrzygnięcia: 20 grudnia 2018 r.
1. Projekt ma charakter otwarty, mogą w nim uczestniczyć wszyscy studenci studiów I, II i III stopnia, oraz absolwenci nie posiadający tytułu naukowego – doktora.
2. Celem przedsięwzięcia jest umożliwienie zadebiutowania w publikacji o profilu naukowym, a jednocześnie w recenzowanym sprawozdaniu z międzynarodowej konferencji naukowej, oraz wystąpienie podczas międzynarodowej konferencji naukowej, przedstawiając recenzowane wystąpienie.
3. Każdy uczestnik może przysłać własny artykuł, w którym przedstawi swój pogląd, pomysł, punkt widzenia, o dowolnej tematyce i profilu, pod warunkiem, że będzie się odnosił do pojęcia “zrównoważonego rozwoju”. Artykuł powinien mieć charakter naukowy i zawierać w sobie nurt/aspekt innowacyjny.
4. Artykuł oraz kartę zgłoszenia należy przesłać w wersji elektronicznej (plik Word i PDF) na adres hk@buzek.pl , a także jeden egzemplarz w wersji papierowej – sygnowany tj. opatrzony na odwrocie następującymi danymi: imię i nazwisko autora oraz adres. Prace nie mogą być oprawiane.
5. Do prac należy dołączyć wypełnioną załączoną kartę zgłoszenia oraz oświadczenie autora. Prace bez karty zgłoszenia nie będą opiniowane ani oceniane przez recenzentów.
6. Prace pozostają do dyspozycji organizatora i nie podlegają zwrotowi.
7. Prace/artykuły należy przesłać lub dostarczyć na adres: Biuro Posła do Parlamentu Europejskiego prof. Jerzego Buzka, 40-097 Katowice, ul. 3 Maja 17/3, z dopiskiem „Debiut naukowy 2018” oraz na adres e-mail hk@buzek.pl .
8. Ostateczny termin dostarczenia prac upływa: 30 listopada 2018 roku.
9. Weryfikacji, oceny prac i podziału nagród dokona zespół powołany przez organizatora, który przekaże wyniki swojej pracy do zatwierdzenia Radzie Naukowej z prof. dr hab. inż. Jerzym Buzkiem na czele.
10. Autor/ka najciekawszej pracy – zostanie zaproszony/a do odwiedzenia Parlamentu Europejskiego przez prof. Jerzego Buzka. Ponadto przyznane zostaną wyróżnienia, w tym: studentowi/ce będącymi jeszcze przed zdobyciem tytułu licencjata, studentowi/ce nie posiadających tytułu magistra, również przewidywane jest wyróżnienie dla doktoranta, a także wręczone zostanie wyróżnienie specjalne za pracę zespołową.
11. Wyniki konkursu zostaną ogłoszone po 20 grudnia 2018 roku, m. in. na stronie internetowej http://www.debiut.buzek.pl i www.buzek.pl
12. Autorzy prac zostają zaproszeni do prezentacji swojego recenzowanego artykułu, podczas międzynarodowej konferencji naukowej, która odbędzie się z udziałem specjalnych gości, recenzentów i Rady Naukowej na początku 2019 roku. O terminie uczestnicy zostaną powiadomieni drogą mailową lub pocztą.
13. Uczestnictwo w niniejszym projekcie jest równoznaczne z akceptacją przez autorów wszystkich postanowień niniejszego regulaminu.
14. Biuro organizacyjne:
Dr Henryk A. Kretek –Przewodniczący – (Biuro Posła do PE prof. Jerzego Buzka, oraz PWSZ w Raciborzu) tel. (+48) 609 771 772; hk@buzek.pl, Dr hab. Aleksandra Kuzior, prof. nzw. w Pol. Śl., Kierownik Katedry Stosowanych Nauk Społecznych) tel: 32-277-73-23, roz2@polsl.pl, aleksandra.kuzior@polsl.pl,
Standardy edytorskie:
Artykuły można przysyłać w językach: polskim, angielskim i niemieckim.
Czcionka: Times New Roman 12, interlinia 1,5; Marginesy: 2,5 cm
Objętość ok. 10 stron (to około 20 000 znaków), przypisy u dołu strony,
a bibliografia na końcu.
Ponadto na stronie http://www.debiut.buzek.pl oraz na stronie www.buzek.pl w specjalnej zakładce dotyczącej konkursu [Debiut naukowy – ZRÓWNOWAŻONY ROZWÓJ], załączamy formatkę czyli standardy niezbędne do prawidłowego tworzenia przypisów i bibliografii.
Debiut naukowy 2018 list zapraszający
Debiut naukowy 2018 regulamin konkursu
Oświadczenie-i-zgoda-autora-na-wydanie-przez-PWSZ
Sekretariat IS — 08.06.2018
W dniu 8 czerwca (piątek) sekretariat Instytutu Slawistyki będzie nieczynny z powodu urlopu okolicznościowego.
Praktyki studenckie
Szczegóły dotyczące praktyk: praktyki
Wykład o Polakach w Iranie
Z przyjemnością zapraszamy społeczność akademicką i mieszkańców Opola na wykład otwarty autorstwa profesora Mahmooda Sharepoura z Uniwersytetu Mazandaran w Iranie.
Szczegóły: Polska Odyseja w Iranie
dr A. Pająk, dr B. Pudełko — terminy dyżuru i konsultacji
W dniu 6 czerwca z powodu Światowego Dnia Języka Rosyjskiego dyżur dr Aleksandry Pająk odbędzie się w godzinach 8.15-9.45
W dniu 7 czerwca dr Brygida Pudełko odwołuje swoje zajęcia z powodu wyjazdu służbowego.
II Edycja Ogólnopolskiej Konferencji Naukowej “Zrozumieć Naukę”
Wydarzenie kierowane jest w głównej mierze do Studentów, Doktorantów oraz Młodych Naukowców. Ma ono na celu upowszechnianie wyników prowadzonych badań oraz lepsze zrozumienie świata nauki. Koncepcja Konferencji opiera się na udzieleniu przez Uczestników odpowiedzi na 3 proste, lecz niezwykle ważne pytania, które nurtują nas wszystkich już od dziecka – Co? Jak? Dlaczego?. Pod tymi, na pierwszy rzut oka, prostymi hasłami kryją się trzy podstawowe informacje mające ogromne znaczenie dla nauki.
Przypominamy o terminach testów kompetencji
Sekretariat IS — 18.05.2018
W dniu 18.05.2018r. (piątek) sekretariat Instytutu Slawistyki będzie nieczynny.
Światowy Dzień Języka Rosyjskiego
Instytut Slawistyki Uniwersytetu Opolskiego, Koło Naukowe Kultury Rosyjskiej Uniwersytetu Opolskiego, Opolski Oddział Wojewódzki Stowarzyszenia Współpracy Polska-Wschód mają zaszczyt zaprosić wykładowców i studentów Instytutu Slawistyki na spotkanie z okazji Światowego Dnia Języka Rosyjskiego
Spotkanie odbędzie się 6 czerwca 2018 r. o godz. 10.00 w Studenckim Centrum Kultury w Opolu przy ul. Katowickiej 95.
Szczegółowy program spotkania w zaproszeniu poniżej.
dr Jadwiga Tarsa — odwołanie zajęć i konsultacji
W dniach 17-18.05.2018r. dr Jadwiga Tarsa odwołuje swoje zajęcia i konsultacje z powodu wyjazdu służbowego. Najbliższe konsultacje odbędą się 24 maja br. o godz. 9.00
Godziny rektorskie z okazji Piastonaliów 2018
Z okazji Studenckiej Wiosny Kulturalnej „Piastonalia” 2018 prorektor ds. kształcenia i studentów prof. Izabella Pisarek ogłasza godziny rektorskie w dniu 23 maja 2018 r. od godziny 11, a dni 24 i 25 maja – dniami wolnymi od zajęć dydaktycznych dla wszystkich studentów naszej uczelni.
dr A. Krzywicka-Ustrzycka — odwołanie zajęć i konsultacji
Informujemy, że w dniach 15-16.05. zajęcia i konsultcje dr A. Krzywickiej-Ustrzyckiej są odwołane z uwagi na wyjazd na konferencję.
Spotkanie z doc. dr. Predragiem Obućiną
Serdecznie zapraszamy na spotkanie z doc. dr. Predragiem Obućiną, które odbędzie się dn. 16.05.2018 r. w ramach programu Erasmus+. Wykłady zostaną wygłoszone w Collegium Maius w sali 205 w godzinach 11.00-14.00 pt.:
- “Pop-filozofia w Serbii – Rambo Amadeus”
- “Historyczne doświadczenie Belgradu i jego miejsce w kulturze Europy”
Doc. dr Predrag Obućina jest serbistą i polonistą, pracownikiem Uniwersytetu w Belgradzie i Szkoły Języka i Kultury Serbskiej w Valjevie.
Wykłady odbędą się po polsku!
Dodatkowa rekrutacja studentów na studia oraz praktyki zagraniczne
Szanowni Państwo,
Dział Badań i Współpracy z Zagranicą uprzejmie informuje o ogłoszeniu drugiej, dodatkowej rekrutacji studentów na studia oraz praktyki zagraniczne w roku akademickim 2018/2019.
Rekrutacja dotyczy zarówno Programu Erasmus+ jak i Programu PO WER (stypendyści z dodatkiem socjalnym oraz specjalnym).
Rekrutacja będzie trwała od 14.05.2018 do 25.05.2018.
Wszelkie dodatkowe informacje na temat rekrutacji można znaleźć na stronie www.erasmusplus.uni.opole.pl oraz u koordynatorów wydziałowych.
W razie jakichkolwiek pytań zachęcamy do kontaktu z koordynatorami wydziałowymi oraz z naszym Działem (erasmus@uni.opole.pl, tel. 77 541 5975).
Collegium Minus
Pl. Kopernika 11a, pok. 31
45-040 Opole
Serdecznie zapraszamy wszystkich zainteresowanych studentów do rekrutacji!”
dr hab. Sabina Giergiel — odwołanie konsultacji i zajęć
W dniach 14-23 maja 2018 konsultacje i zajęcia z dr hab. Sabiną Giergiel, prof.UO są odwołane z powodu wyjazdu służbowego za granicę.
Staże — spotkanie informacyjne w czwartek 10 maja
Informujemy, że w czwartek 10.05. o 13.00 w sali 306 CM odbędzie się spotkanie informacyjne poświęcone wypełnianiu dokumentacji stażowej, badaniom lekarskim, zakwaterowaniu i rozliczaniu dojazdów.
Serdecznie zapraszam wszystkich biorących udział w Projekcie.
Elżbieta Szymańska-Czaplak
Staż w jednostkach Krajowej Administracji Krajowej
Propozycja poniżej:
Podnoszenie kompetencji zawodowych studentów WF
Do 30.04 trwa I tura rekrutacji do modułu podnoszenia kompetencji zawodowych u studentów Wydziału Filologicznego. Po tym terminie rozpocznie się II tura – rekrutacja ciągła do wypełnienia miejsc. Moduł skierowany jest do studentów kierunków: Filologia i English Philology, studia I i II stopnia. Dokumenty rekrutacyjne można składać w Dziekanacie.
Więcej na stronie http://zintegrowany.inkubator.uni.opole.pl/podnoszenie-kompetencji/
Elektroniczna rejestracja na kursy ogólnouczelniane zmienne
Kursy realizowane w semestrze zimowym w roku akademickim 2018/2019 zostały podzielone na trzy grupy: społeczne, humanistyczne i ogólne. Studenci w danym semestrze muszą wybrać kurs z konkretnej grupy kursów. Przed rejestracją warto zatem rozeznać się, z której grupy należy wybrać kurs. Oferta kursów dostępna jest w USUSWeb. Najbliższe zapisy na zajęcia odbędą się w dwóch terminach:
I tura zapisów – 7-9 maja 2018 r.
II tura zapisów -21-23 maja 2018 r.
Zgodnie regulaminem rejestracji na kursy ogólnouczelniane zmienne (regulamin), student, który nie zarejestrował się na kurs ogólnouczelniany w I i II turze elektronicznej rejestracji jest zmuszony do znalezienia wolnego miejsca na kursie ogólnouczelnianym na własną rękę, ale tylko do dnia rozpoczęcia semestru (nie ma możliwości zapisania się na kurs w trakcie semestru). Wyklucza się możliwość zmiany oraz rezygnacji z przedmiotu, chyba że student, na pisemny wiosek, uzyskał zgodę właściwego dziekana w porozumieniu z wydziałowym koordynatorem ECTS.
Uzupełnienie planów zajęć dla I JOSU
Szanowni Państwo,
w zakładce plany zajęć dodano uzupełnienia planów, które są obowiązkowe.
Sekretariat IS — Majówka
W dniach 31 kwietnia, 2 i 4 maja 2018 r. sekretariat Instytutu Slawistyki będzie nieczynny.
Terminy testów kompetencji
TERMINY TESTÓW KOMPETENCJI
Testy z języka rosyjskiego odbędą się 12.06.2018 r. (wtorek) sala 205 CM
8.00 – 9.30 – III język biznesu i III Slawistyka (grupa z j. rosyjskim)
9.45 – 11.15 – I język biznesu i II język biznesu
11.30 – 13.00 – I JOSU (grupa z j. rosyjskim) II JOT i III JOT
Testy z języka angielskiego/niemieckiego: 13.06. 2018r. (środa) sala 205 CM
8.00 – 9.30 – I JOSU, II JOT, III JOT (j. angielski)
9.45 – 11.15 – I JB, II JB, III JB (j. angielski)
11.30 – 13.00 – I JB, II JB, III JB (j. niemiecki)
TESTY POPRAWKOWE dla III roku III JB, III JOT, III Slawistyka
18.06. 2018r. (język rosyjski), g. 9.00, s.205 CM
19.06. 2018r. (język niemiecki/angielski), g. 9.00, s.205 CM
dla I i II roku (dla wszystkich)
05.09.2018 – język rosyjski, g. 10.00, s.205 CM
06.09.2018 – język niemiecki/angielski, g.10.00, s.205 CM
Odwołanie zajęć i konsultacji
W dniach 24 i 25.04. zajęcia i konsultacje z dr Anną Krzywicką-Ustrzycką zostają odwołane (zwolnienie lekarskie).
Filozoficzna szkoła letnia
Filozoficzna szkoła letnia organizowana przez Machinę Myśli odbędzie się w dniach 2-8 lipca w pięknej, otoczonej lasami i jeziorami Iławie (woj. warmińsko-mazurskie). Program obejmuje zarówno intensywny kurs teoretyczny, jak i nieco aktywności ruchowej oraz wypadów w teren.
Machina Myśli jest fundacją zajmującą się popularyzacją zagadnień z zakresu filozofii i literatury oraz nauki i sztuki. Prowadzimy również czasopismo internetowe dostępne pod adresem machinamysli.org.
Tematem przewodnim tegorocznej szkoły letniej będą szeroko rozumiane afekty. Zajmiemy się nie tylko filozoficznymi podstawami teorii afektów (mającymi swoje korzenie w pismach Barucha Spinozy), ale również roli afektów w polityce, literaturze i współczesnej popkulturze. Ogólnym celem naszych szkół letnich jest wprowadzenie uczestników w problematykę filozofii współczesnej, wyjaśnienie jej specyfiki oraz przygotowanie do samodzielnej lektury tekstów. Nasze przedsięwzięcie skierowane jest nie tylko do filozofów, ale do wszystkich humanistów, którzy wykorzystują filozofię w swoich badaniach. Szczegółowy program szkoły letniej można znaleźć tutaj: http://machinamysli.org/program-ii-szkoly-letniej/
Natomiast szczegóły dotycząc wydarzenia oraz procesu rekrutacji znajdują się pod adresem: http://machinamysli.org/ii-szkola-letnia-machiny-mysli/
Szkoła letnia języka niemieckiego
Szkoła letnia języka niemieckiego w Krakowie od 8 do 28 lipca 2018
Zapraszamy wszystkich zainteresowanych intensywną nauką języka i pobytem letnim w Krakowie.
- Zajęcia językowe prowadzą lingwiści z Austrii.
- Kursy – poziom średniozaawansowany i zaawansowany w wymiarze 60 godzin.
- Wykłady gościnne o tematyce związanej z przejawami życia społecznego w Polsce.
- Imprezy kulturalne i krajoznawcze.
- Dodatkowy atut – okazja do trzytygodniowego, pobytu w Krakowie
- Nauka i pobyt oraz cześć kulturalna i turystyczna – bezpłatne (koszt zamyka się w 200 złotych opłaty manipulacyjnej)
Formularz zgłoszeniowy ze strony internetowej www.bpz.uek.krakow.pl/szkola-letnia-jezyka-niemieckiego.html
oraz kopie certyfikatu lub zaświadczenia potwierdzającego znajomość języka proszę przesłać pocztą lub drogą mailową malgorzata.trojanowska@uek.krakow.pl do dnia 4 czerwca 2018.
dr B. Poluszyński — odwołanie zajęć
W dniach 23-25 kwietnia 2018r. (poniedziałek-środa) zajęcia z dr Bartoszem Poluszyńskim są odwołane z powodu wyjazdu na konferencję naukową do Olsztyna.
Odwołanie konsultacji
w dniu 17 kwietnia br (wtorek) dr Joanna Skolik odwołuje swoje konsultacje w związku z wyjazdem służbowym.
IX GIEŁDA PRACY
Szanowni Państwo,
IX Giełda Pracy Uniwersytetu Opolskiego odbędzie się dokładnie za tydzień, 18.04.2018 roku.
Tegoroczna Giełda Pracy została podzielona na dwie części:
Część I: targi – Doskonała okazja do skutecznego nawiązania współpracy, możliwość zweryfikowania umiejętności studentów i absolwentów, pierwsze rozmowy kwalifikacyjne oraz poszerzenie sieci kontaktów, które owocują późniejszym zatrudnieniem;
Miejsce: Część targowa odbędzie się w Budynku Głównym UO przy ulicy Oleskiej 48 (I piętro), zapraszamy w godzinach 10:00 – 13:00;
Część II: debata – Tematem przewodnim spotkania jest Brak znajomości języka polskiego w biznesie – kompetencje i zatrudnienie studentów międzynarodowych, a zapotrzebowanie opolskich inwestorów.
Miejsce: Część panelowa z udziałem pracodawców odbędzie się w Studenckim Centrum Kultury. Od godz. 15:00 do 17:00 zapraszamy do sali kameralnej.
Szkolenia
Dla naszych studentów i absolwentów przygotowaliśmy 7 szkoleń, tak by oferta była atrakcyjna dla osób studiujących różne kierunki. Informacje o szkoleniach znajdą Państwo w załączeniu oraz na stronie www.kariera.uni.opole.pl/szkolenia.
Wystawcy
Patronem honorowym IX Giełdy Pracy jest firma Capgemini Polska, a wraz nią na tegorocznej części Giełdzie pojawią się m.in. Auto LELLEK Group Sp. z o.o. Sp.k., BCF Software Sp z o.o., Call Center Inter Galactica Sp. z o.o., Kancelaria Prawna Schampera, Dubis, Zając i Wspólnicy sp. k., LKW WALTER Internationale Transportorganisation AG, MULTISERWIS Sp. z o.o., Olesiński i Wspólnicy Sp.k., opta data Sp. z o.o., PricewaterhouseCoopers Service Delivery Center Poland Sp. z o.o., Sopra Steria Polska Sp. z o.o., STEFANINI Poland Sp. z o.o., Stolarstwo i Usługi Meblowo – Budowlane Adrian Halupczok – ważni partnerzy biznesowi naszego Uniwersytetu oraz chociażby Wizz Air Hungary Kft., SFD S.A. czy Atos Global Delivery Center Polska Sp. z o.o. Sp.k..
Pozdrawiam uprzejmie,
Karolina Trościanka
Edycja międzynarodowego Festiwalu Kina i Sztuki – On Art 2018
Cały festiwal potrwa dwa miesiące, od 8 czerwca do 12 sierpnia i odbędzie się jednocześnie w 5 największych miastach Polski: Warszawie, Krakowie, Łodzi, Poznaniu i Wrocławiu, w przepięknych lokalizacjach, m.in. na terenie: Muzeum Narodowego, Łazienek Królewskich, Pałacu Królikarnia, Parku Żeromskiego. Pokazom filmowym towarzyszyć będzie wiele wydarzeń artystycznych.
O tytuł najlepszych będzie starać się ok. 300 filmów poświęconych sztuce. Oprócz sekcji konkursowej pokażemy także kilkadziesiąt filmów fabularnych i dokumentalnych z poprzednich lat, których tematyka lub forma związana jest ze sztuką.
XVI Opolski Festiwal Nauki
Odwołanie zajęć
W dniach 9-11 kwietnia 2018r. z powodu wyjazdu służbowego odwołuje się zajęcia z dr Martą Malanowską-Statkiewicz oraz z dr Aleksandrą Pająk.
Spotkanie z ogólnopolską koordynatorką Programu”MOST”
W imieniu Pani Prorektor ds. kształcenia i studentów dr hab. Izabelli Pisarek prof. UO serdecznie zapraszam na spotkanie integracyjno-szkoleniowe dotyczące Programu mobilności studentów i doktorantów „MOST”, które poprowadzi ogólnopolska koordynatorka Programu dr Joanna Kałużna. Spotkanie odbędzie się 12 kwietnia w Auli „Błękitnej” Collegium Maius.
- Pierwsza część, która rozpocznie się o godz. 9.00 to spotkanie z koordynatorami wydziałowymi, instytutowymi, kierunkowymi ECTS chętnymi pracownikami dziekanatów i chętnymi prodziekanami ds. studenckich. Scenariusz spotkania: przedstawienie statystyk dotyczących wyjazdów/przyjazdów w ramach Programu MOST z/na Uniwersytet. Wyjaśnienie zasad rozliczania pobytu studenta poza uniwersytetem macierzystym, uzgodnienie spójnych procedur między jednostkami. Omówienie problemów istniejących po stronie koordynatorów, próba wypracowania wspólnych rozwiązań, stanowisk dotyczących zarówno studentów uczelni macierzystej, jak i przyjmującej. Omówienie najistotniejszych kwestii z Regulaminu Programu.
- Druga część, która rozpocznie się o godz. 11.15 to spotkanie ze studentami i doktorantami. Scenariusz spotkania: przedstawienie idei Programu, objaśnienie zasad funkcjonowania, wyświetlenie oferty pod kątem poszczególnych wydziałów, zachęcenie do skorzystania z Programu. Zainteresowani będą mieli okazję dowiedzieć się nie tylko, jak aplikować do Programu, ale także jak najlepiej wykorzystać czas „na MOŚCIE” i co zrobić, by po powrocie na uczelnię macierzystą bez problemu i bez różnic programowych zaliczyć semestr.
Załączniki:
zał. 1 zaproszenie na seminarium MOST dla koordynatorów i dziekanatów
zał. 2 zaproszenie na seminarium MOST dla studentów i doktorantów
Aneta Smalec
uczelniany koordynator Programu „MOST”
Odwołanie zajęć
w dniach 4-6 kwietnia 2018r. zajęcia z dr Katarzyną Wysoczańską-Pająk są odwołane z powodu choroby.
Godziny dziekańskie
Zmiana godzin konsultacji
w dniu 28 marca br (środa) konsultacje mgra Daniela Borysowskiego odbędą się w godzinach 8.00-9.30 w s. 233 ul.Oleska 48
Zapisy na szkolenie
Informujemy o zapisach na szkolenie, które organizuje Akademickie Centrum Karier wspólnie z liniami lotniczymi Cathay Pacific. Szkolenie odbędzie się 22.03.2018 o godzinie 12:00 w Studenckim Centrum Kultury w sali teatralnej.
Jedną z osób prowadzących będzie absolwent filologii angielskiej Uniwersytetu Opolskiego i były pracownik naszej uczelni, Pan Jurand Krobicki.
Zachęcamy do zapoznania się z wydarzeniem na facebooku: https://www.facebook.com/events/516672392069510/) oraz na stronie internetowej ACK UO: http://kariera.uni.opole.pl/let-your-passion-fly-first-steps-into-your-career-22-03-2018/, gdzie zamieszczony został opis szkolenia.
Po wydarzeniu uczestnicy będą mieli okazję zapoznać się ze specyfiką pracy w liniach Cathay Pacific i nawiązania kontaktów biznesowych. Tych z Państwa, którzy są zainteresowani spotkaniem również zapraszamy do udziału w szkoleniu (szkolenie prowadzone będzie w języku angielskim).
Letnia Szkoła Wyszehradzka
Więcej w załączniku:
Rekrutacja na praktyki zagraniczne w roku akademickim 2018/2019
“Dział Badań i Współpracy z Zagranicą uprzejmie informuje o ogłoszeniu rekrutacji na praktyki zagraniczne w roku akademickim 2018/2019.
Wyjazd na studia lub praktykę w ramach Programu Erasmus+ to niepowtarzalna możliwość zdobycia doświadczenia, wzbogacenia swojej wiedzy, oraz nawiązania nowych, międzynarodowych kontaktów.
Wszelkie informacje dostępne są na stronie www.erasmusplus.uni.opole.pl (wnioski aplikacyjne dostępne w zakładce: Wyjazdy na studia/Formularze dla studentów). Prosimy wypełnione i podpisane wnioski przekazać odpowiednim koordynatorom (aktualna lista koordynatorów: http://erasmusplus.uni.opole.pl/show.php?id=25&lang=pl )
W razie jakichkolwiek pytań zachęcamy do kontaktu z koordynatorami wydziałowymi oraz z naszym Działem (erasmus@uni.opole.pl, tel. 77 541 5975).
Collegium Minus
Pl. Kopernika 11a, pok. 31
45-040 Opole
Serdecznie zapraszamy wszystkich zainteresowanych studentów do rekrutacji!”
Odwołanie zajęć
W dniach 12.03.2018 (poniedziałek) i 13..03.2018 (wtorek) zajęcia z prof. dr hab. Wandą Laszczak są odwołane z powodu choroby.
Dni Kultur Słowiańskich
Poniżej umieszczamy program wydarzenia Dni Kultur Słowiańskich oraz oraz link do imprezy towarzyszącej Sputnik nad Opolem:
http://inslaw.wfil.uni.opole.pl/wp-content/uploads/Sputnik-nad-Opolem.2018.pdf
Letnie Kolegium Polsko-Austriackie
Szanowni Państwo, również w tym roku chcielibyśmy zaprosić studentów z Polski zainteresowanych językiem niemieckim do udziału w Letnim Kolegium Polsko-Austriackim 08.-28.07.2018 – tym razem w Warszawie i z planowanym wyjazdem do Łodzi.
Bliższe informacje na stronie:
https://oead.at/de/ins-ausland/hochschulen/sommerkurse/sommerkollegs/#c1713
Rekrutacja kończy się 27 kwietnia. Studenci ze wszystkich kierunków są mile widziani ze znajomością języka niemieckiego na poziomie B1!
Pozdrawiamy / Schöne Grüße
Dr. Liliana Madelska i Natalie Kosch, MA
Institut für Slawistik-Universität Wien/OeAD Lektorat Toruń
Zapraszamy również na wydarzenia organizowane w ramach 18. WIOSNY AUSTRIACKIEJ – program: http://www.ba.wbp.opole.pl/wa.html
Zmiana terminu konsultacji
W dniach 7 marca 2018r. i 14 marca 2018r. konsultacje dr M. Malanowskiej-Statkiewicz odbędą się w godzinach 13.00-14.00.
Odwołanie zajęć
w dniach 5 i 6 marca 2018 r. zajęcia z prof.dr hab. Wandą Laszczak są odwołane z powodu choroby.
Konferencja naukowa “Fantastyczne tryumfy wyobraźni”
Szanowni Państwo,
informujemy o otwarciu naboru zgłoszeń na ogólnopolską konferencję naukową Fantastyczne tryumfy wyobraźni, która odbędzie się w dniach 21-22 kwietnia 2018 roku na Wydziale Filologicznym Uniwersytetu Pedagogicznego im. KEN w Krakowie.
Abstrakty proponowanych wystąpień prosimy kierować pod adresem tryumfy.wyobrazni@gmail.com do 28 marca 2018 roku. Więcej informacji o wydarzeniu i jego organizatorach znajdą Państwo na stronie: https://tryumfywyobrazni.wordpress.com
II Interdyscyplinarna Konferencja Studencko-Doktorancka “Współczesny człowiek w obliczu (nie) przychylnej rzeczywistości”
Szanowni Państwo!
Rada Samorządu Doktorantów Wydziału Pedagogiki i Psychologii Uniwersytetu Śląskiego ma zaszczyt zaprosić Państwa do udziału w II Interdyscyplinarnej Konferencji Studencko-Doktoranckiej “Współczesny człowiek w obliczu (nie) przychylnej rzeczywistości”, która odbędzie się 11 maja 2018 roku w Katowicach.
O potrzebie podejmowania holistycznej dyskusji nad aktualnymi wyzwaniami oraz dylematami dotyczącymi współczesnych kontekstów życia człowieka przekonaliśmy się w trakcie I Interdyscyplinarnej Konferencji Studencko-Doktoranckiej pt. „Współczesny człowiek w obliczu (nie)przychylnej rzeczywistości”, którą zorganizowaliśmy w maju ubiegłego roku. W związku z dużym zainteresowaniem tym wydarzeniem (świadczącym o potrzebie dialogu na proponowane przez nas tematy), serdecznie zapraszamy na kolejną jego edycję.
Istotna w poruszanej tematyce jest wymiana doświadczeń zarówno przedstawicieli środowiska naukowego, jak również praktyków. Prosimy, abyście Drodzy Państwo rozpowszechnili w swoich jednostkach niniejszą informację i załączony do niej Komunikat oraz formularz zgłoszeniowy.
Zgłoszenia udziału w konferencji prosimy przesyłać drogą elektroniczną na adres: konferencja.czlowiek@poczta.pl
Termin nadsyłania abstraktów referatów i posterów to 30.03. 2018 r.
Szczegółowe informacje znajdą Państwo w Komunikacie zamieszczonym w załączniku.
Z wyrazami szacunku,
Komitet Organizacyjny
Konferencja naukowa dla studentów i doktorantów
Szanowni Państwo, w imieniu komitetu organizacyjnego ogólnopolskiej interdyscyplinarnej konferencji naukowej dla studentów i doktorantów „Kulturoznawcze Spotkania Germanistów i Przyjaciół” pragnę uprzejmie przypomnieć o siódmej edycji konferencji.
Hasło przewodnie tegorocznej konferencji brzmi ,,Niewy(ob)rażalne”. Odbędzie się ona 21-22 maja 2018 w Instytucie Filologii Germańskiej UAM. Termin nadsyłania zgłoszeń mija 20 marca br.
Z wyrazami szacunku Judyta Wolniaczyk Sekretarz KSGiP VII
Interdyscyplinarna Ogólnopolska Studencko-Doktorancka Konferencja Naukowa „Film zwierciadłem duszy rosyjskiej”
Poniżej umieszczamy program konferencji:
“Sputnik nad Opolem”
Sputnik nad Opolem – miejska replika 11. Festiwalu Filmów Rosyjskich
„Sputnik nad Polską”
Już po raz trzeci mamy zaszczyt przybliżyć mieszkańcom Opola współczesne kino rosyjskie. W dniach 1318 marca 2018 r. odbędzie się replika 11. Festiwalu Filmów Rosyjskich „Sputnik nad Polską”. Poprzednie opolskie edycje cieszyły się ogromnym zainteresowaniem. Jest to bowiem doskonała okazja do zapoznania się z najnowszą kinematografią oraz fascynującą kulturą rosyjską. W tym roku w związku z odbywającymi się w Rosji Mistrzostwami Świata w Piłce Nożnej, poznanie bliżej tego kraju może być szczególnie interesujące nie tylko dla kibiców!
więcej informacji w załączniku
Odwołanie zajęć i konsultacji
W dniu 19.02.18 (poniedziałek) dr hab. Sabina Giergiel, prof. UO odwołuje swoje konsultacje oraz zajęcia z powodu choroby.
Interdyscyplinarna Ogólnopolska Studencko-Doktorancka Konferencja Naukowa „Film zwierciadłem duszy rosyjskiej”
Koło Naukowe Kultury Rosyjskiej serdecznie zaprasza na trzecią odsłonę Interdyscyplinarnej Ogólnopolskiej Studencko-Doktoranckiej Konferencji Naukowej „Film zwierciadłem duszy rosyjskiej”, która odbędzie się 14 marca 2018 r. w Collegium Maius Uniwersytetu Opolskiego (sala Muzeum Uniwersytetu Opolskiego).
Konferencja jest organizowana w związku z trzecią już repliką Festiwalu Filmów Rosyjskich Sputnik nad Polską pod nazwą „Sputnik nad Opolem” w dniach 14-18 marca 2018 roku. Podczas obrad pragniemy bliżej przyjrzeć się dziełom filmowym i twórcom rosyjskiej kinematografii, określić jej specyfikę oraz aktualną sytuację, lepiej zrozumieć rosyjską kulturę i współczesną Rosję. Liczymy, że nasze dyskusje okażą się pomocne dla widzów „Sputnika nad Opolem” oraz pomogą w zrozumieniu i interpretacji wyświetlanych podczas festiwalu filmów.
Projekt jest interdyscyplinarny, wyrażamy więc nadzieję, że stanie się on okazją do spotkania znawców i pasjonatów różnych dziedzin, a także umożliwi konfrontację opinii i twórczą wymianę myśli. Konferencja “Film zwierciadłem duszy rosyjskiej” ma na celu popularyzację wiedzy o kinie rosyjskim, jak również stworzenie forum do szerszej dyskusji, łączącej specyfikę i bogactwo kultury rosyjskiej oraz wyzwania, przed którymi stoi ona u progu XXI stulecia. Spodziewamy się, że nasze spotkanie uczyni słynną duszę rosyjską mniej tajemniczą i bardziej zrozumiałą.
Zmiana sali
Zmiana sali dotyczy kursu zmiennego instytutowego dla II JOT, III JOT i JB mgr II (zajęcia będą w sali 234 Oleska).
Odwołanie zajęć
W dniach 15 i 16 lutego 2018 r. zajęcia z dr Jadwigą Tarsą nie odbędą się z powodu choroby.
Ogólnopolska Studencka Konferencja Naukowa
Studenckie Koło Naukowe „Literatura i Kultura Rosji” działające przy Instytucie Filologii Słowiańskiej Uniwersytetu Wrocławskiego ma zaszczyt zaprosić do udziału w Ogólnopolskiej Studenckiej Konferencji Naukowej “Kobieta i figury kobiecości w literaturze i kulturze rosyjskiej”, która odbędzie się 9 kwietnia 2018 roku we Wrocławiu.
VI studencka konferencja translatoryczna
Szanowni Państwo,
chcielibyśmy zaprosić studentów do wzięcia udziału w VI konferencji translatorycznej z cyklu “Imago mundi”, która odbędzie się w dniach 28-29 czerwca 2018 r. Propozycje wystąpień można zgłaszać do 15 marca, a dla studentów zainteresowanych udziałem przewidzieliśmy specjalną, niższą opłatę konferencyjną.
Konferencja Młodych Naukowców “Przestrzeń kulturowa Słowian”
Koło Naukowe Studentów Filologii Słowiańskiej i Instytut Filologii Słowiańskiej Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego Jana Pawła II serdecznie zapraszają studentów i doktorantów do wzięcia udziału w Konferencji Młodych Naukowców Przestrzeń kulturowa Słowian, która odbędzie się 19 października 2018 roku w Katolickim Uniwersytecie Lubelskim Jana Pawła II w Lublinie, Al. Racławickie 14.
Opiekunowie naukowi konferencji: dr hab. Monika Sidor, dr Andrij Saweneć
Sekretarz konferencji: Magda Michocka-Babiuk
Przestrzeń kulturowa Słowian_Zaproszenie
III Ogólnopolska Konferencja Naukowa Kreatywność w XXI wieku
Szanowni Profesorowie, Doktorzy, Studenci!
W imieniu własnym oraz organizatorów pragnę bardzo serdecznie zaprosić Państwa do czynnego udziału i prelekcji artykułów podczas III Ogólnopolskiej Konferencji Naukowej Kreatywność w XXI wieku w Krakowie w dniu 07-05-2018 roku.
Koszt: od 189 złotych, możliwość zdobycia punktów: od 5 do 25 MNiSW
Termin zgłoszeń: do 30 marca 2018 roku
Miejsce konferencji: Kraków
Termin wysyłki artykułów: do dnia konferencji
Termin publikacji: w większości do końca lipca 2018 roku
Szczegółowe informacje oraz formularz zgłoszeniowy umieszczono pod tym linkiem
Z poważaniem
Główny Organizator Klaster Biznesów Kreatywnych, Społeczna Akademia Nauk -Oddział w Krakowie, Wyższa Szkoła Mazowiecka
oraz Ośrodek Szkoleniowo Naukowy SOPHIA
W imieniu Komitetu Organizacyjnego
Anna Kowalczyk, Henryk Wojtaszek tel. 791 999 596
X Interdyscyplinarna Konferencja Naukowa TYGIEL 2018 „Interdyscyplinarność kluczem do rozwoju”
Informujemy o zbliżającej się X Interdyscyplinarnej Konferencji Naukowej TYGIEL 2018 „Interdyscyplinarność kluczem do rozwoju”, która odbędzie się 17-18 marca 2018 r. w Lublinie. Jubileuszowa edycja Konferencji TYGIEL będzie wyjątkowym świętem nauki, podczas którego zaprezentowane zostaną interdyscyplinarne wyniki badań w wielu obszarach wiedzy. Wydarzenie jest niepowtarzalną okazją do nawiązania współpracy, wymiany doświadczeń i poszerzenia swojego kręgu zainteresowań dzięki dziesiątkom Uczestników oraz zaproszonych Gości z kraju i zagranicy.
Uczestnicy Konferencji mają możliwość przedstawienia swoich prac w formie wystąpienia ustnego, posteru naukowego (wybrane dziedziny nauki) oraz publikacji rozdziału w monografii naukowej.
Rejestracja prowadzona jest do 14 lutego 2018 r. Formularz zgłoszeniowy oraz szczegółowe informacje dostępne są na stronie internetowej wydarzenia: http://www.konferencja-tygiel.pl/
Pod poniższym linkiem znajdą Państwo łatwe do dystrybucji szczegółowe informacje o Konferencji TYGIEL (format .pdf): http://bit.ly/konferencja-tygiel
VII Międzynarodowa Olimpiada Języka Rosyjskiego, Literatury i Kultury w Kaliningradzie
Serdecznie zapraszamy wszystkich studentów UO do udziału w VII Międzynarodowej Olimpiadzie Języka Rosyjskiego, Literatury i Kultury organizowanej przez Bałtycki Federalny Uniwersytet im. Immanuela Kanta w Kaliningradzie.
Olimpiada organizowana jest na 3 poziomach:
1) podstawowym – dla studentów na początkowym etapie nauki języka rosyjskiego z I i II roku studiów licencjackich;
2) średniozaawansowanym – dla studentów III roku studiów licencjackich oraz dla studentów I i II roku magisterskich studiów uzupełniających;
3) zaawansowanym ― dla studentów biegle posługujących się językiem rosyjskim, w tym rodzimych użytkowników języka rosyjskiego.
Pierwszy etap Olimpiady odbędzie się 1-20 marca 2018 roku w trybie online na stronie Olimpiady: http://ru-olymp.kantiana.ru (po przesłaniu Organizatorom zbiorczego zgłoszenia uczestników i po dokonaniu rejestracji przez uczestników na stronie Olimpiady)
Wersja demonstracyjna z przykładowymi zadaniami zostanie uruchomiona na platformie Olimpiady w dniach 1-20 marca 2018 roku. W tym terminie będzie można także zarejestrować się na stronie Olimpiady w celu przystąpienia do I etapu online.
Finał, na który zostaną zaproszeni zwycięzcy I etapu, odbędzie się w dniach 25-26 maja 2018 roku w Kaliningradzie.
Zgłoszenia i wszelkie pytania prosimy kierować do dr Ireny Daneckiej na adres: idanecka@uni.opole.pl do 28 lutego 2018 roku.
Załączniki:
Plany zajęć na semestr letni
Plany zajęć na semestr letni znajdują się w odpowiedniej zakładce. Plany będą ulegały zmianom, prosimy na bieżąco monitorować dane.
Konsultacje dr G. Balowskiej
Konsultacje dr Grażyny Balowskiej w sesji egzaminacyjnej odbędą się w dniach; 29.01.2018 (poniedziałek), oraz 05.02.2018 (poniedziałek) w godz. 11.30-12.30 w sali 215 CM.
Międzynarodowa konferencja studencka Slavica iuvenum 2018
Szanowni Państwo,serdecznie zapraszamy do udziału w Międzynarodowej naukowej konferencji studenckiej Slavica iuvenum 2018, która odbędzie się 27 i 28 marca 2018 r. w Ostrawie.
Szczegółowe informacje w załączniku. http://inslaw.wfil.uni.opole.pl/wp-content/uploads/Zaproszenie-SLAVICA-IUVENUM-2018.pdf
Łączymy wyrazy szacunku i pozdrawiamy serdecznie,
PhDr. Simona Mizerová, Ph.D., Mgr. Lukáš Plesník
organizatorzy konferencji
ADEPTUS zaprasza do nadsyłania artykułów
Redakcja czasopisma ADEPTUS serdecznie zaprasza do nadsyłania artykułów do numeru tematycznego “Przełomowe ósemki (nie tylko czeskiej) historii” (nr 12/2018).
Pismo ADEPTUS, wydawane przez Instytut Slawistyki PAN, służy promocji osiągnięć młodych badaczy. Publikuje recenzowane, oryginalne teksty przygotowane przez doktorantów i doktorów nauk humanistycznych. Przewodnią ideą pisma jest umożliwienie tej grupie naukowców publikacji w systemie Open Access. Adeptus indeksowany jest m.in. w bazie Emerging Sources Citation Index (ESCI), wchodzącej w skład tzw. Web of Science Core Collection.
W załączeniu szczegóły dotyczące planowanego numeru. http://inslaw.wfil.uni.opole.pl/wp-content/uploads/ADEPTUS-CFP-PL.pdf
Termin nadsyłania artykułów: 31 maja 2018 r.
Wizyta uczniów ze Skierniewic
W piątek 19 stycznia Instytut Slawistyki gościł 15 uczniów Liceum Ogólnokształcącego im. Bolesława Prusa ze Skierniewic, którzy przybyli ze swoimi opiekunami: naszym absolwentem mgr. Michałem Chruścielem i mgr Moniką Łazęcką. W imieniu Dyrekcji gości przywitała dr Irena Danecka, która wyraziła nadzieję, że opolska alma mater dobrze zapisała się w pamięci p. Michała, skoro zdecydował się tu przywieźć swoich uczniów (a przecież znacznie bliżej ma i Uniwersytet Warszawski, i Uniwersytet Łódzki).
W Muzeum UO uczniowie wysłuchali trzech krótkich wykładów. Dr Jadwiga Tarsa opowiedziała Z czego śmieją się Rosjanie, mgr Barbara Chlebda poradziła uczniom Jak przyjemnie i skutecznie uczyć się języka rosyjskiego, a prof. Aleksander Gadomski zabrał ich na wirtualną wycieczkę Drogami Adama Mickiewicza po Krymie.
Następnie dr Irena Danecka oprowadziła gości po Opolu. Uczniom i opiekunom tak spodobało się miasto i spotkanie z wykładowcami, że już zapowiedzieli swoją kolejną wizytę w czerwcu na obchody Światowego Dnia Języka Rosyjskiego. Zapraszamy!
Relacja fotograficzna z odwiedzin uczniów
Komunikat Rady Studenckiej
UWAGA!
Posiedzenie Rady Studenckiej Wydziału Filologicznego UO odbędzie się dnia 18.01.2018 r. o godzinie 11:30 w Auli Błękitnej Collegium Maius. Obecność wszystkich starostów obowiązkowa. Barbara Serej – przewodnicząca Rady Studenckiej WF UO
Dziekan prof. Joanna Czaplińska wyróżniona
Pani Dziekan prof. Joanna Czaplińska została mianowana do Międzynarodowej Rady Uniwersytetu Południowoczeskiego w Czeskich Budziejowicach – serdecznie gratulujemy!
Odwołanie zajęć
Zajęcia z dr T. Gadzina w dniach od 17 do 19 stycznia 2018 r. są odwołane z powodu wyjazdu konferencyjnego.
Jak to się robi w Opolu? Właśnie tak!
Obowiązkowe spotkanie informacyjne
Informujemy o obowiązkowym spotkaniu informacyjnym (studenci podpisują listę obecności) na temat projektów stażowych, które odbędzie się w środę 17.01. w godz. 14.00-14.45 w Auli Błękitnej s. 301 dla studentów:
Język biznesu I stopień, III rok; Język biznesu II stopień, II rok; Języki obce w turystyce III rok; Języki obce w turystyce, profil praktyczny III rok; Slawistyka III rok.
Odwołanie zajęć
W dniach 8-11 stycznia 2018 r. zajęcia z dr Joanną Skolik nie odbędą się – zwolnienie lekarskie.
Odrabianie zajęć
Zajęcia z dnia 5 stycznia 2018r. na II roku JOT z przedmiotu PNJA prowadzone przez dra Bartosza Poluszyńskiego na prośbę studentów zostaną odpracowane dnia 12 stycznia 2018r. w sali 235 ul.Oleska, 12.00-13.30.
Odrabianie zajęć
Zajęcia z dnia 3 stycznia 2018r. na II roku JOT z przedmiotu lingworealioznawstwo rosyjskie prowadzone przez dr Irenę Danecką na prośbę studentów zostaną odpracowane 9 stycznia 2018r. godz. 14.00-15.30, sala 235 ul. Oleska.
Zapisy na WF
Szanowni Studenci, przypominamy o zapisach na zajęcia z wychowania fizycznego (WF).
Zapisy dotyczą: I roku języka biznesu, I roku języków obcych w sektorze usług, II roku języka biznesu (studia 2 stopnia)
Terminy zapisów:
Studia stacjonarne 1 stopnia – zapisy w systemie USOS 12-18.02.2018 r. Zajęcia dydaktyczne od 15.02.2018 r.
Studia stacjonarne 2 stopnia – zapisy w systemie USOS 12-18.02.2018 r. Zajęcia dydaktyczne od 15.02.2018 r.
Informacja o przesunięciu zajęć i konsultacji dr Anny Krzywickiej-Ustrzyckiej
Dnia 03.01.2018 r. zajęcia z przedmiotu: Historia języka z scs prowadzone przez dr Annę Krzywicką-Ustrzycką, zostają przesunięte z godz. 13.30 na 11.00, sala 234 Ol.
Konsultacje tego dnia rozpoczną się o g. 12.30, s. 233 Ol.
Informacja o odrobieniu zajęć
Dnia 6.12.17 r. zostały odrobione zajęcia z przedmiotu: Turystyka miejsc historycznych na Kresach (instytutowy kurs zmienny) prowadzony przez dr Annę Krzywicką-Ustrzycką za dzień 03.01.2018 r.
Odrabianie zajęć
Zajęcia z dr Emilią Wojtczak z dnia 22.12.2017r. na I roku JB 1 stopnia oraz na I roku JB studia 2 stopnia z przedmiotu: kultura wypowiedzi ustnych na prośbę studentów zostaną odpracowane w dniach 05.01.2018r. w godzinach 8.00-8.30 i 10.00-11.00 w sali 109 CM dla I roku JBM, oraz w dniu 12.01.2018r. w godzinach 10.00-11.00 i 12.30-13.00 w sali 109 CM dla I roku JB.
Praca wakacyjna dla polskich uczniów/studentów w Niemczech
Informacje szczegółowe nt pracy wakacyjnej w załącznikach:
INFORMACJA DOTYCZĄCA PRACY WAKACYJNEJ DLA POLSKICH STUDENTÓW W NIEMCZECH -2018
zaświadczenie o wpisie na listę studentów PL
Informacja dla studentów uczęszczających na kursy zmienne instytutowe prowadzone przez dr hab. Sabinę Giergiel, prof. UO
Dnia 3 stycznia 2018 r. odbędą się zajęcia prowadzone w ramach kursu Muzyka i film (byłej) Jugosławii. Tydzień później, tj. 10 stycznia proszę, aby na zajęcia przyszły obie grupy, tzn. studenci z kursu Muzyka i film byłej Jugosławii oraz z kursu Arcydzieła kinematografii słowiańskich.
Życzenia
Z okazji Świąt Bożego Narodzenia składamy serdeczne życzenia wszelkiej pomyślności, rodzinnego ciepła i spokoju. Niech radość świąt towarzyszy Państwu przez cały Nowy Rok.
Życzą Władze Uniwersytetu Opolskiego
Praca dla osób ze znajomością języka rosyjskiego i angielskiego
W załączniku oferta pracy: http://inslaw.wfil.uni.opole.pl/wp-content/uploads/Praca-z-językami-obcymi.pdf
Odwołanie zajęć
W dniach 18-20 grudnia 2017r. zajęcia z dr Ireną Danecką są odwołane – zwolnienie lekarskie.
Dodatkowa rekrutacja na zagraniczne praktyki studenckie
Dział Badań Naukowych i Współpracy z Zagranicą (BNWZ) ogłasza dodatkową rekrutację na zagraniczne praktyki studenckie w ramach Programu Erasmus+. Praktyki w ramach Programu Erasmus+ to niepowtarzalna możliwość zdobycia doświadczenia, poprawy swojej sytuacji na rynku pracy oraz nawiązania nowych, międzynarodowych kontaktów. Przypominamy również, że praktykę zrealizowaną w ramach Programu Erasmus+ można zaliczyć jako praktykę obowiązkową w toku studiów. Miejsce praktyki mogą Państwo wybrać sami, mając na uwadze swój kierunek studiów oraz zainteresowania, pamiętając jednak o międzynarodowym charakterze mobilności. Stawki obowiązujące w ramach niniejszej rekrutacji można znaleźć tutaj: http://erasmusplus.uni.opole.pl/show.php?id=79&lang=pl&m=1 . Praktyki należy zrealizować (zakończyć) najpóźniej do kwietnia/maja 2018 r.
Zachęcamy do kontaktu z koordynatorem instytutowym/wydziałowym (aktualna lista koordynatorów dostępna jest tutaj: http://erasmusplus.uni.opole.pl/show.php?id=25&lang=pl) do dnia 10 stycznia 2018 r.
W razie pytań, zachęcamy również do kontaktu z naszym Działem (erasmus@uni.opole.pl, tel. 77 541 5975)
Odrabianie zajęć
Zajęcia z dnia 3 stycznia 2018 roku (środa) na I roku języka biznesu z przedmiotu: kultura wypowiedzi w języku niemieckim prowadzone przez dr F. Witkowską-Michnę na prośbę studentów zostaną odpracowane 12 grudnia 2017 r. w godzinach 13.00-13.45 w sali 109 CM i 19 grudnia 2017 r. w godzinach 13.00-13.45 w sali 109 CM oraz na III roku języka biznesu z przedmiotu: lektorat języka niemieckiego II prowadzone przez dr F. Witkowską-Michnę na prośbę studentów zostaną odpracowane 19 grudnia 2017 r. w godzinach 11.15-12.45 w sali 109 CM.
Rekrutacja na stanowisko ze znajomością języka czeskiego
Firma Accenture zaprasza do rekrutacji (dane w załączniku):
X EDYCJA KONFERENCJI “JĘZYK W POZNANIU”
Szanowni Państwo,
Sekcja Lingwistyczna Koła Naukowego Germanistów, działająca przy Instytucie Filologii Germańskiej UAM, oraz współpracujące Koła Naukowe mają zaszczyt zaprosić Studentów, Doktorantów i ich Profesorów do udziału w jubileuszowej X Ogólnopolskiej Językoznawczej Studencko-Doktoranckiej Konferencji Naukowej
JĘZYK W POZNANIU, która odbędzie się dnia 13 kwietnia 2018 roku na Wydziale Neofilologii Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu
(budynek Collegium Novum, Aleja Niepodległości 4, Poznań).
Szczegółowe informacje znajdą Państwo na stronie Konferencji: www.kng-jwp.home.amu.edu.pl
Wszelkie pytania prosimy kierować na adres kng@amu.edu.pl
Z wyrazami szacunku, w imieniu komitetu naukowego konferencji
dr Miłosz Woźniak
odwołanie zajęć
w dniu 12 grudnia 2017 zajęcia z dr G. Balowską nie odbędą się z powodu choroby (zwolnienie lekarskie)
Odwołanie zajęć
w dniu 11 grudnia 2017 r. odwołuje się zajęcia z dr Grażyną Balowską z powodu choroby. (zwolnienie lekarskie)
Szkolenie z zakresu ochrony własności intelektualnej i przemysłowej
U W A G A ! STUDENCI: III roku JĘZYKA BIZNESU, III roku SLAWISTYKI, III roku JĘZYKÓW OBCYCH W TURYSTYCE (profil akademicki i praktyczny)
dnia 11 stycznia 2018 roku (czwartek) w godz. 1530 – 1700 w sali 205 Collegium Maius zostanie przeprowadzone dwugodzinne, obowiązkowe (zakończone wpisem do systemu USOS) szkolenie z zakresu ochrony własności intelektualnej i przemysłowej.
Godziny Dziekańskie na Wydzale Filologicznym dn. 08.12.
W związku z uroczystościami pogrzebowymi prof. Andrzeja Ciuka zawieszam zajęcia na Wydziale Filologicznym w piątek 08.12. w godzinach 11.00-14.00 – Prodziekan dr E. Szymańska-Czaplak
Godziny Dziekańskie
W związku z uroczystościami pogrzebowymi prof. Andrzeja Ciuka zajęcia na Wydziale Filologicznym w piątek 8 grudnia 2017r. w godzinach 11.00-14.00 zostają zawieszone.
Zaproszenie na XLVII MSKN
Szanowni Państwo,
w załączniku przesyłamy zaproszenie dla młodych naukowców do wzięcia udziału w XLVII Międzynarodowym Seminarium Kół Naukowych – „KOŁA NAUKOWE
SZKOŁĄ TWÓRCZEGO DZIAŁANIA”, które odbędzie się w dniach 26-27 kwietnia 2018 roku w Olsztynie.
Z wyrazami szacunku,
Komitet Organizacyjny MSKN 2017:
– Studenckie Koło Naukowe Technologów Przetwórstwa Surowców Roślinnych
– Studenckie Koło Naukowe Zarządzania Środowiskowego „PROSPERO”
—
mgr inż. Patrycja Sosna
Katedra Przetwórstwa i Chemii Surowców Roślinnych
Uniwersytet Warmińsko-Mazurski w Olsztynie
pl. Cieszyński 1 p. 320
tel. 89 523 42 51
http://inslaw.wfil.uni.opole.pl/wp-content/uploads/Zaproszenie-.pdf
Seminarium “Dzień dobry biznes” – Uniwersytet Opolski
Szanowni Państwo,
w imieniu Uniwersytetu Opolskiego, Opolskiego Centrum Rozwoju Gospodarki i Banku Gospodarstwa Krajowego serdecznie zapraszamy na seminarium “Dzień dobry biznes”, które odbędzie się 13 grudnia 2017 roku w Auli Błękitnej Collegium Maius UO w godzinach 10:00-13:30.
Spotkanie adresowane jest do studentów, absolwentów, a także wszystkich osób, które prowadzą własny biznes, lub myślą o założeniu swojej firmy. W ramach seminarium odbędą się:
1. Spotkanie z przedsiębiorcą, który opowie o tym jak udało mu się odnieść sukces w swojej branży.
2. Dyskusja na temat możliwości finansowania swoich biznesów z pożyczek w ramach projektu “Przedsiębiorcze Opolskie”.
3. Bezpłatne warsztaty “Załóż swoją firmę – krok po kroku” oraz “Personal branding”.
Udział w spotkaniu jest bezpłatny, aby wziąć w nim udział należy się zarejestrować na stronie www.rpo.bgk.pl
Więcej informacji znajdą Państwo w materiałach promocyjnych w załączniku.
http://inslaw.wfil.uni.opole.pl/wp-content/uploads/plakat_DDB_Opole.pdf
http://inslaw.wfil.uni.opole.pl/wp-content/uploads/Zaproszenie_DDB_Opole.pdf
Z wyrazami szacunku,
Karolina Trościanka
Akademickie Centrum Karier UO
Odwołanie zajęć
W dniach 6-7 grudnia zajęcia z dr hab. Sabiną Giergiel nie odbędą się z powodu wyjazdu służbowego.
Akademia Młodego Poligloty: spotkanie z językiem rosyjskim
W sobotę 25 listopada 2017 roku na UO już po raz drugi zagościli słuchacze Akademii Młodego Poligloty. Projekt, z dużym powodzeniem uruchomiony w marcu 2017 roku na Wydziale Filologicznym, ma za zadanie przekonywać, że nauka języków obcych może być przyjemna i dawać, poza oczywistymi korzyściami, także wiele satysfakcji i być źródłem znakomitej zabawy. Jest skierowany do dzieci w wieku 9-12 lat.
Młodych słuchaczy przywitała profesor Joanna Czaplińska, dziekan Wydziału Filologicznego UO, która tłumaczyła, kim jest poliglota, jak wygląda nauka na uniwersytecie i do czego służą studentom np. indeksy. Akademicy dostali je chwilę wcześniej. Będą uzyskiwali w nich potwierdzenia udziału w kolejnych zajęciach.
Tym razem spotkanie Akademii Młodego Poligloty dotyczyło języka rosyjskiego. Prof. dr hab. Wojciech Chlebda wtajemniczył młodych studentów w świat podobieństw i różnic między językiem polskim i rosyjskim – przytoczył te same, a jednak różniące się między sobą powiedzenia.
Dr Irena Danecka opowiedziała o tym, co wyróżnia Rosję na świecie, a więc o jej obszarze, krajobrazie, kuchni. Przypomniała postacie z bajek: Wilka i Zająca, Maszę i Niedźwiedzia.
Wykłady zakończyło przedstawienie z udziałem dziadka, babci, wnuczki, pieska, kotka i myszki – czyli studentek Wydziału Filologicznego (Moniki Bonarek, Mai Fischer, Natalii Gabriel, Patrycji Kosarczyn, Klaudii Lach, Darii Lechowicz i Dagmary Ochwatowskiej), które wspólnymi siłami wyciągnęły rzepkę.
Na warsztatach młodzi poligloci zostali podzieleni na dwie grupy. W obu rzepka była wyklejana i podpisywana w alfabecie cyrylickim, a następnie młodsza grupa przy akompaniamencie rosyjskich piosenek z wielką precyzją kolorowała matrioszki, natomiast starsza grupa przygotowywała plakaty o Rosji.
Kolejne zajęcia w ramach AMP odbędą się 16 grudnia 2017. Będzie to spotkanie z językiem hiszpańskim.
Zdjęcia ze zdarzenia: http://uni.opole.pl/page/1991/akademia-mlodego-poligloty-spotkanie-z-jezykiem-rosyjskim
Odwołanie zajęć
W dniach 27.11 – 29.11.2017 zajęcia z dr F. Witkowską-Michną nie odbędą się – zwolnienie lekarskie.
Godziny Dziekańskie na Wydziale Filologicznym
Uczniowie z Nysy i Rybnika na Wydziale Filologicznym
Uczniowie z klas trzecich ZSiPO z Nysy oraz Liceum nr 4 w Rybniku przebywali we wtorek (14.11.2017) i czwartek (16.14.2017) na Uniwersytecie Opolskim. W ciągu kilkugodzinnego pobytu na naszej uczelni zapoznali się z warunkami studiowania na UO, wysłuchali prezentacji rzecznika prasowego i asystenta rektora Macieja Kochańskiego i wzięli udział w warsztatach, na których zaprezentował się nasz wydział.
Wtorkowe spotkanie na Wydziale Filologicznym rozpoczęło się prezentacją profilu badawczo-dydaktyczny Instytutu Slawistyki, której dokonali wykładowcy: prof. dr hab. Wojciech Chlebda (dyrektor Instytutu), dr Bożena Dereń (zastępca dyrektora ds. studenckich i dydaktycznych), dr Grażyna Balowska i mgr Daniel Borysowski. Przedstawiono kierunki i specjalności prowadzone w Instytucie Slawistyki, takimi, jakie są, tj. jako studia o charakterze interdyscyplinarnym, uwzględniające kształcenie kompetencji niezbędnych na rynku pracy (zwłaszcza w sektorze kultury, biznesu i turystyki). Miniprezentacje studentek Patrycji Kosarczyn i Dagmary Ochwatowskiej były dowodem na to, że przed każdym aktywnym studentem Instytut Slawistyki otwiera szerokie możliwości nie tylko kształcenia się, ale również podjęcia różnorodnej działalności kulturalnej i społecznej. Również mgr Agnieszka Klimas i mgr Przemysław Paluszek prezentując Instytut Filologii Germańskiej pokazali jak bardzo poszukiwani są na rynku pracy absolwenci opolskiej germanistyki.
Natomiast 16 listopada 2017 r. licealiści z Rybnika wzięli udział w warsztatach pt. „Język ojczysty a język obcy. Teoria sita fonologicznego, czyli skąd wynikają trudności w przyswajaniu wymowy języka obcego“ połączonych z prezentacją oferty dydaktycznej wydziału filologicznego. Zajęcia poprowadziły dr hab. Danuta Lech-Kirstein z Instytutu Polonistyki i Kulturoznawstwa oraz dr Magdalena Dańko z Katedry Kultury i Języka Francuskiego.
Zdjęcia z wydarzenia: http://wfil.uni.opole.pl/uczniowie-z-nysy-i-rybnika-na-wydziale-filologicznym/
Do zobaczenia podczas rekrutacji!
Wystawa Sametová revoluce 1989
Instytut Slawistyki UO zaprasza do obejrzenia dwujęzycznej czesko-polskej wystawy zatytułowanej Sametová revoluce 1989. Aksamitna rewolucja 1989. Została ona zorganizowana w związku z przypadającą 17 listopada dwudziestą ósmą rocznicą brutalnie stłumionej przez milicję studenckiej demonstracji, jaka miała miejsce w Pradze – stolicy ówczesnej Czechosłowacji.
Wystawę można oglądać od 13 listopada do 7 grudnia 2017 roku w hallu Collegium Maius UO przy pl. Kopernika (III piętro).
Więcej informacji oraz zdjęcia: http://wfil.uni.opole.pl/wystawa-sametova-revoluce-1989/
Odwołanie zajęć
Informuję, że w dniach 22-24.11. zajęcia ze mną się nie odbędą (zwolnienie) – Anna Krzywicka-Ustrzycka.
Dzień firmy Atos na Uniwersytecie Opolskim już 27 listopada
Firma Atos działa w branży IT, zajmuje się rozwojem oprogramowania i w Opolu jest obecna od 2016 r. Poszukuje jednak także humanistów do nowo powstającego działu zarządzania projektami w Opolu. ATOS-Day jest więc skierowane do osób z kompetencjami językowymi – niemiecki i/lub angielski – z różnych kierunków. Ponadto firma zaprasza do swojego stoiska osoby posiadające kompetencje IT.
Atos Day na Uniwersytecie Opolskim już 27 listopada 2017 r.
Humanista w IT – it’s possible!
Spotkajmy się w Instytucie Filologii Germańskiej. Przyjdź i poznaj możliwości rozwoju, które czekają na Ciebie w branży IT.
Na miejscu spotkasz specjalistów z Atos oraz rekruterów gotowych doradzić Ci najlepszą ścieżkę kariery.
Zapraszamy do punktu informacyjnego Atos w godz. 9 -15.
Odwołanie konsultacji
w dniu 20 listopada 2017 roku dr G. Balowska oraz dr M. Malanowska-Statkiewicz odwołują swoje konsultacje.
Odwołanie zajęć
Informujemy, że w dniu 17.11.2017 r. dr Anna Modelska-Kwaśniowska odwołuje swoje zajęcia z powodu wyjazdu służbowego (na konferencję).
dr J. Skolik – odwołanie zajęć
w dniu 16.11.2017r. (czwartek) zajęcia z dr Joanną Skolik są odwołane z powodu wyjazdu na konferencję naukową.
Konsul z Ambasady USA w Opolu – spotkanie dla studentów 15 listopada 2017 środa
Szanowni Państwo,

Zmiana konsultacji
Konsultacje dr Anny Modelskiej-Kwaśniowskiej będą odbywały się w środy w g. 10.30-12.00 w s. 215 CM.
Zmiana w planie
Zmiana w planie dotyczy III roku Slawistyki.
Harmonogram zadań w systemie USOS
Szanowni Pracownicy oraz Studenci,
uprzejmie prosimy o zapoznanie się z harmonogramem zadań w systemie USOS na semestr zimowy 2017/2018. Prosimy studentów o przestrzeganie wszystkich terminów.
Zaproszenie na konferencję “Mury. Ruchy migracyjne i uchodźstwo w przestrzeni kulturowej i historycznej”
Szanowni Państwo,
Program „Rozum i Serce”
Drodzy Studenci,
jak co roku o tej porze ruszamy z naszą akcją „Rozum i serce”. Podobnie jak w poprzednich latach studenci Uniwersytetu Opolskiego pomagać będą dzieciom z Domu Dziecka w Tarnowie Opolskim nie tylko w nauce języków obcych, ale również w nauce innych przedmiotów. Tradycyjnie wspierać nas będzie firma Nutricia, która zapewnia dowóz lub pokrywa wszystkie koszty związane z przejazdami wolontariuszy. Bardzo serdecznie chcielibyśmy Was zaprosić do udziału w tej wyjątkowej akcji. Dzięki niej możecie nie tylko odbyć staż czy praktykę zawodową, ale podzielić się z wychowankami Domu Dziecka w Tarnowie Opolskim swoim rozumem i sercem. Do pobrania: plakat
Wszystkich chętnych zapraszamy do kontaktu z koordynatorem projektu, prof. UO, dr hab. Danielem Pietrkiem (dpietrek@uni.opole.pl).
Korekta planu
Informujemy, że w planie dla I JOSU nastąpiły drobne korekty.
Zmiany w planach
Uwaga – nastąpiły zmiany w planach dla: I JOSU, II JB, II Slawistyka, III JOT, III JOT (dualny), III JB oraz I JB mgr
XII Ogólnopolska Interdyscyplinarna Konferencja Naukowa TALENTY 2017
Szanowni Państwo,
działające przy Uniwersytecie Wrocławskim Interdyscyplinarne Koło Naukowe Variograf we współpracy z Instytutem Psychologii Uniwersytetu Wrocławskiego oraz Fundacją Pro Scientia Publica ma zaszczyt zaprosić Państwa do udziału w XII Ogólnopolskiej Interdyscyplinarnej Konferencji Naukowej TALENTY 2017, która odbędzie się w dniach 24-26 listopada 2017 r. na terenie Instytutu Psychologii Uniwersytetu Wrocławskiego.
Tematyka konferencji obejmuje szeroko rozumianą edukację oraz jej związki z kulturą, psychologią i społeczeństwem, a także z innymi dziedzinami nauki. Do udziału zapraszamy najzdolniejszych studentów i doktorantów, a także asystentów, młodych adiunktów i wykładowców.
Teksty artykułów pokonferencyjnych, po uzyskaniu pozytywnych recenzji, są publikowane w czasopiśmie „Ogrody Nauk i Sztuk” (www.ojs.ogrodynauk.pl), znajdującym się na ministerialnej liście czasopism punktowanych B (5 pkt). Każda osoba, która wyśle swój tekst do publikacji, dostanie szczegółową informację zwrotną oraz szansę na poprawienie tekstu lub zgłoszenie nowego w przypadku definitywnego odrzucenia przez recenzentów.
W programie konferencji znajdują się również warsztaty w zakresie redagowania tekstów naukowych, które poprowadzą doświadczeni redaktorzy naszych czasopism naukowych.
Zgłoszenie uczestnictwa w konferencji wraz z tematem wystąpienia należy przesłać do końca października 2017 poprzez wypełnienie formularza zgłoszeniowego dostępnego pod adresem https://docs.google.com/forms/viewform?hl=pl&id=1lQGSOvw7nheMCxXh_PqR8ybU18SR5DwaBU3YqLi8zeQ
Opłatę konferencyjną w wysokości 170 zł dla studentów i doktorantów lub 300 zł dla pozostałych uczestników i/lub opłatę za udział w warsztatach w wysokości 165 zł w przypadku studentów i doktorantów lub 330 zł w przypadku pozostałych uczestników należy wnieść do końca października 2017 na konto fundacji Pro Scientia Publica z dopiskiem „Konferencja TALENTY”.
Na pełną wersję tekstu przygotowanego do druku oczekiwać będziemy w grudniu 2017. Publikacje spełniające wymagania czasopisma będą redagowane na początku roku 2018 i po uzyskaniu pozytywnych recenzji (blind review) ukażą się do końca sierpnia 2018.
Wszelkie pytania kierować można na skrzynkę mailową sekretarza konferencji sekretarztalentow@gmail.com lub wysyłać w wiadomości prywatnej na facebooku.
Z wyrazami szacunku,
dr Aleksander Kobylarek, przewodniczący komitetu naukowego
Dagna Budakiewicz, sekretarz konferencji
Oferta stypendiów dla doktoratów i studentów
Do 15 listopada 2017 r. studenci i doktoranci mogą składać wnioski na wyjazd na semestralne stypendium do Niemiec. Przyznane stypendium będzie dotyczyło semestru letniego 2018 r. Miesięczna wysokość stypendium wynosi do 580 euro. Szczegóły w załączniku.
Konsultacje – dr M. Malanowska-Statkiewicz
25.10.2017 r. konsultacje dr M. Malanowskiej-Statkiewicz odbędą się w godzinach 13.00-14.00.
dr A. Pająk – odwołanie zajęć
w dniu jutrzejszym tj. wtorek 24.10.2017r. zajęcia z dr Aleksandrą Pająk nie odbędą się.
dr G. Balowska – odwołanie zajęć
W dniach 23.10.2017r.- od godziny 12.00 oraz 24.10.2017r. – cały dzień; zajęcia z dr G. Balowską nie odbędą się z powodu wyjazdu na konferencję naukową.
Zaproszenie na spotkanie
Koło Naukowe Kultury Rosyjskiej IS zaprasza na spotkanie otwarte wszystkich chętnych studentów chcących wstąpić do koła oraz obecnych miłośników dnia 25.10.2017 r. o godzinie 18:00 w sali ”Mieszko” w akademiku Spójnik.
Spotkanie
Zapraszamy do udziału w spotkaniach konwersacyjnych w języku angielskim prowadzonych przez stypendystkę Fulbright Natashę Ng. Więcej informacji w załączniku.
Studenckie Koło Naukowe Bohemistów Uniwersytetu Wrocławskiego zaprasza na konferencję naukową
W imieniu Studenckiego Koła Naukowego Bohemistów Uniwersytetu Wrocławskiego zapraszamy serdecznie do Wrocławia na studencką konferencję naukową: „Konferencja pod specjalnym nadzorem” / „Ostře sledovaná konference“.
Organizatorem spotkania jest Studenckie Koło Naukowe Bohemistów Uniwersytetu Wrocławskiego. Do udziału w konferencji zapraszamy wszystkich młodych naukowców oraz studentów, których zainteresowania dotyczą języka, kultury i literatur europejskich. Przewidywana długość wystąpienia to 15 minut, języki konferencji: polski, czeski, angielski i niemiecki. Zgłoszenia wraz z abstraktem oraz formularzem zgłoszeniowym prosimy nadsyłać do 19 listopada 2017r. na adres: ostresledovanakonference@gmail.com. Szczegóły w załącznikach.
Organizatorzy zastrzegają sobie prawo do wyboru referatów. Uczestnictwo w konferencji zwolnione jest z opłaty. Planujemy publikację tomu pokonferencyjnego.
Zapraszamy również do udziału w naszym konkursie fotograficznym “Wakacje w studenckim obiektywie-oblicza Europy Środkowo-Wschodniej”. Szczegóły w załączniku.
Czekamy na Państwa zgłoszenia!
opiekun naukowy SKN Bohemistów UWr
dr Magdalena Matkowska-Jerzyk
oraz zarząd SKN Bohemistów UWr
Magdalena Polok
Natalia Więcek
Aleksandra Gębczyńska
Formularz zgłoszeniowy na Konferencję
Zaproszenie_konkurs fotograficzny
Godziny rektorskie
Informujemy, że w związku z dniem Wszystkich Świętych, dn. 31 października 2017 r. od godziny 15.00 obowiązują godziny rektorskie oraz dnia 2 listopada godziny rektorskie obowiązują do godziny 12.00.
Odwołanie konsultacji
W najbliższy czwartek (19.10.17) dr hab. Sabina Giergiel odwołuje konsultacje.
Nowe zmiany w planie
Zmiany w planie z dnia 10.10. br. dla I JB i II JB.
Odwołanie zajęć
Informujemy, że jutrzejsze zajęcia (tj. z dnia 11.10.2017) z dr M. Piejko nie odbędą się z powodu zwolnienia lekarskiego.
Zmiana w planie dla II JOT
Informujemy, że nastąpiły zmiany w planie dla II JOT.
Uroczysta inauguracja roku akademickiego 2017/2018 na Wydziale Filologicznym
Dnia 12 października 2017 r. o godz. 11.30 zapraszamy na uroczystą inaugurację roku akademickiego 2017/2018 na Wydziale Filologicznym.
Uroczystość rozpocznie się o godzinie 11:30 w Auli Błękitnej Collegium Maius UO. Wykład inauguracyjny wygłosi prof. Krystyna Modrzejewska.
W sposób szczególny zapraszamy studentów 1 roku i wszystkich wykładowców.
Godziny dziekańskie 12 października
W dniu uroczystości inauguracji roku akademickiego 2017/2018 na Wydziale Filologicznym obowiązywać będą godziny dziekańskie od godz. 11.00 do godz. 14.00.
Aktualizacje planów
Pierwszy tydzień zajęć jest najtrudniejszy organizacyjnie, mamy więc nadzieję, że zmian w planach będzie już tylko mniej.
Tymczasem aktualizacje planów dla: Slawistyki II, Języka biznesu I, II, III, Języków obcych w turystyce II, III, Języka biznesu mgr I, Języków obcych w dyplomacji I.
Zmiany w planach
Kolejne zmiany w planach zajęć: Języków obcych w sektorze usług, Slawistyki, Języków obcych w turystyce, Języka biznesu mgr i Języków obcych w dyplomacji.
II JOT – zajęcia z Socjologii sala 103CC
Zajęcia Języków obcych w turystyce II będę w sali 103 Collegium Civitas.
Drobna zmiana w planie JOD
Drobna zmiana w planie Języków obcych w dyplomacji. Czwartkowe zajęcia dr Curyło będą rozpoczynać się trwać 14.40-16.10 w sali 202 CC.
Kilkudziesięciu absolwentów Wydziału Filologicznego odebrało dyplomy
– Po ukończeniu studiów różnica między nauczycielami a studentami maleje, więc powiem tak: witam was, koleżanki i koledzy – powiedziała do zgromadzonych w auli Błękitnej absolwentów prof. Joanna Czaplińska, dziekan Wydziału Filologicznego. – Dziękuję wam za pięć lat współpracy. Z nieopierzonych pierwszaków zmieniliście się w dojrzałych ludzi, mądrzejszych nie tylko o wiedzę merytoryczną, jaką staraliśmy się wam przekazać, ale i o wiedzę życiową, o znajomości i przyjaźnie – mówiła pani dziekan. – Misją studiów humanistycznych jest nauka umiejętności myślenia, dostrzegania tego, że świat nie jest czarno-biały, ale składa się z wielu odcieni szarości, które – mam nadzieję, nauczyliście się rozróżniać. Żegnamy się symbolicznym wręczeniem dyplomów, pamiętajcie jednak, że drzwi naszego wydziału są zawsze dla was otwarte.
Prof. Wojciech Chlebda z Instytutu Slawistyki dodał: – Każdy koniec jest jednocześnie początkiem czegoś nowego; dla was pracy zawodowej, może dalszych studiów. Wejdźcie na nową drogę życia z nadzieją, że zaprowadzi was w miejsce szczęśliwe. Pomyślcie czasem o naszym uniwersytecie z wdzięcznością, tak jak my myślimy o was.
Po wręczeniu dyplomów absolwenci przenieśli się z auli Błękitnej pod Collegium Maius, gdzie tradycyjnie – na znak ukończenia studiów – wyrzucili w górę swoje birety.
dr F.Witkowska-Michna – odwołanie zajęć
W dniach 02.X. – 06.X.2017 zajęcia z dr F. Witkowską-Michną są odwołane – zwolnienie lekarskie.
Języki obce w dyplomacji – plan zajęć
Na stronie dostępny jest plan dla I roku studiów magisterskich Języków obcych w dyplomacji.
Zmiany w planach zajęć
Zmiany w planach Języka biznesu I lic., Języka biznesu I, II mgr, Slawistyki II i III, Języków obcych w sektorze usług, Języków obcych w turystyce II, Języków obcych w turystyce – tryb dualny.
Koło UO – wypożyczalnia rowerów
Koło UO to nowy projekt utworzenia wypożyczalni rowerów na kampusie uniwersyteckim.
Do 08.10.2017 roku trwa zbiórka używanych rowerów, w czasie której mieszkańcy Opola i okolic mogą przekazać darowiznę (rower) na rzecz studentów Uniwersytetu Opolskiego. Zebrane rowery zostaną odnowione i oznakowane logo projektu, a następnie oddane do użytku studentom.
Bardzo proszę o pomoc w nagłośnieniu zbiórki wśród rodziny i znajomych oraz zachęcam do wsparcia inicjatywy poprzez przekazanie darowizny (roweru).
Zachęcam do zapoznania się z projektem na stronie internetowej i w mediach społecznościowych:
strona internetowa: www.kolo.uni.opole.pl, facebook: www.facebook.com/kolo.uni.
Projekt Koło UO jest realizowany przez Akademickie Centrum Karier Uniwersytetu Opolskiego i współfinansowany ze środków budżetu województwa opolskiego w ramach realizacji małego grantu, a z darczyńcami sporządzona zostanie stosowna umowa.
Kontakt z pracownikami Akademickiego Centrum Karier:
Karolina Trościanka, e-mail: karolina.troscianka@uni.opole.
Marcin Deutschmann, e-mail:marcin.deutschmann@uni.
Plany zajęć
Na stronie dostępne są wstępne plany zajęć. Będą w nich jeszcze zachodzić zmiany – proszę obserwować stronę.
Plany są w ułożeniu pionowym zamiast poziomym. Przy nanoszeniu zmian, ta usterka zostanie usunięta.
Godziny rektorskie
w związku z Inauguracją Roku Akademickiego 2017/2018 w dniu 11 października 2017 od godziny 10.00 do 16.00 ogłasza się godziny rektorskie.
Uwaga! Studenci I roku- ważne informacje
DZIEŃ ADAPTACYJNY: odbędzie się 29 września 2017 (piątek) w sali 205 CM (Collegium Maius), ul.pl.M.Kopernika 11, godz. 10.00 – dla I roku studiów licencjackich (1 stopnia) godz. 11.00 – dla I roku studiów magisterskich (2 stopnia)
SZKOLENIE BHP: odbędzie się 29 września 2017 roku w sali 413(aula) ul.Kardynała B.Kominka 6a (Collegium Biotechnologicum) godz. 12.30 dla wszystkich studentów lat pierwszych czyli 1 i 2 stopnia.
SZKOLENIE BIBLIOTECZNE: odbędzie się 2 października 2017 roku (poniedziałek) w sali 132 BG (Biblioteka Główna) ul. Strzelców Bytomskich 2, godz.9.00-10.30 – dla I roku studiów 1 stopnia, godz.10.45-12.15 – dla studentów I roku 2 stopnia.
Szkolenie BHP oraz szkolenie biblioteczne są OBOWIĄZKOWE i kończą się wpisem do indeksu !!!
Dyplomarium
Szanowni Państwo,
Chciałam poinformować, że uroczyste spotkanie z tegorocznymi absolwentami na naszym Wydziale odbędzie się 29. września 2017 r. (piątek) o godz. 14.00 w Auli Błękitnej Collegium Maius. W uroczystości mogą wziąć udział wszystkie osoby z ostatnich lat studiów I-go i II-go stopnia, także te, które będą składać egzamin dyplomowy dopiero po 29 września – serdecznie zapraszamy Was, Wasze rodziny i przyjaciół do wzięcia udziału w uroczystości dyplomarium.
Do 10. września powinny zgłosić się do mnie mailowo osoby, które chcą wziąć udział w uroczystości 29. września. W mailu proszę podać swoje imię i nazwisko, specjalność oraz typ ukończonych studiów (licencjackie lub magisterskie). Aby dyplom mógł zostać uroczyście wręczony na dyplomarium, osoby, które obroniły się w czerwcu lub lipcu powinny go odebrać w dziekanacie i zostawić w mojej przegródce w sekretariacie najpóźniej do 15. września. Osoby, które bronią się we wrześniu nie odbierają dyplomów w dziekanacie, a otrzymają je bezpośrednio na uroczystości 29. września. Osoby, które bronią się po 29. września na uroczystości otrzymają zaświadczenia, a nie dyplomy.
Przebieg uroczystości:
Na pół godziny przed wyznaczonym rozpoczęciem uroczystości w garderobie na parterze Collegium Maius będziecie Państwo mogli wypożyczyć togi. Koszt wypożyczenia – 10 zł. Wypożyczający muszą posiadać przy sobie dokument potwierdzający tożsamość. Birety nie są wypożyczane. Jeśli Państwo chcecie, możecie je zakupić u wielu producentów – informacja w Internecie.
Po zakończeniu uroczystości wręczenia dyplomów w Auli Błękitnej wszyscy absolwenci, rektor, dziekan, dyrektorzy, kierownicy jednostek i pracownicy zaproszeni są do wspólnej fotografii na dziedzińcu Collegium Maius. Podrzucenie biretów w górę kończy uroczystość.
Proszę również, by ktoś z Państwa zdecydował się przygotować maksymalnie pięciominutowe przemówienie pożegnalne – jako przedstawiciel/-ka absolwentów naszego Instytutu. Taką osobę proszę o kontakt ze mną. Czekam na taką informację do 10. września.
W przypadku jakichkolwiek pytań podaję swój adres i telefon:
Joanna Skolik jskolik@uni.opole.pl, 501 241 524
Informacja
uprzejmie informujemy, że od 17 lipca br. do 1 września br. P.T. Pracownicy Instytutu Slawistyki przebywają na urlopach wypoczynkowych.
Natomiast sekretariat Instytutu będzie nieczynny w dniach 7-28 sierpnia 2017r.
Dyplomarium
Dyplomarium na Wydziale Filologicznym odbędzie się 29 września 2017 roku (piątek) o godzinie 14.00 w Auli Błękitnej CM. Więcej informacji w zakładce: wydarzenia.
konsultacje dr B. Poluszyński
konsultacje dra Bartosza Poluszyńskiego z poniedziałku 10 lipca br zostają przeniesione na czwartek 13 lipca 2017 r. sala 120 CM, godz. 8.30-10.00. Kolejny dyżur odbędzie się 4 września br.
odwołanie konsultacji
konsultacje prof. Cz. Lachura w dniu 5 lipca 2017 r. są odwołane.
Praca z językiem czeskim
Firma Bio-gen sp. z o. o. z siedzibą Namysłowie, zajmująca się produkcją i sprzedażą biopreparatów w Polsce oraz na rynku europejskim, zatrudni na umowę zlecenie, studenta/ studentkę z bardzo dobrą znajomością języka czeskiego.
Zatrudnienie dotyczy – tłumaczenia z języka polskiego na czeski w trakcie targów rolniczych (na stoisku firmowym w trakcie odwiedzania stoiska przez zwiedzających targi). Warunki płacy do uzgodnienia. Zleceniodawca zapewnia dowóz, wyżywienie, nocleg.
Targi odbędą się w dniach 17- 20 sierpień 2017 r. w miejscowości Nitra (Słowacja ) oraz 24- 29 sierpień 2017r. Czeskie Budejowice (Czechy). Istnieje możliwość dalszej stałej współpracy z naszą firmą. Głównym celem działalności Spółki pod nazwą Przedsiębiorstwo Wdrożeń i Zastosowań Biotechnologii i Inżynierii Genetycznej BIO-GEN Sp. z o.o. jest prowadzenie działalności w zakresie inżynierii genetycznej i biotechnologii, w hodowli zwierząt oraz działalność gospodarcza na rzecz ochrony środowiska.
Osoby zainteresowane proszę o kontakt telefoniczny, codziennie od godz.14.00, pod numerem telefonicznym 606 986 962,
z poważaniem
Artur Kleina
Prezes Zarządu
Studia podyplomowe
Na absolwentów studiów licencjackich i magisterskich czekają studia podyplomowe prowadzone przez Instytut Slawistyki. W ofercie mamy następujące kierunki: Język czeski w sektorze publicznym, Język rosyjski w sektorze publicznym, Język czeski w zarządzaniu.
Zapraszamy!
Praca z językiem czeskim (Praga)
Unipetrol – firma będąca częścią koncernu PKN Orlen – poszukuje pracowników do pracy w swoich oddziałach na terenie Republiki Czeskiej. Aktualnie do Biura Zarządu w Pradze poszukujemy dwie energiczne osoby na stanowisko Asystentki/Asystenta.
Oczekiwania:
- znajomość języka czeskiego i angielskiego,
- komunikatywność,
- zdolności organizacyjne,
- łatwość uczenia się,
- rozumienie zasad współpracy zespołowej,
- umiejętność redagowania pism.
Dlaczego Unipetrol:
- zatrudniamy ludzi z pasją,
- stwarzamy możliwość pracy w ciekawych projektach,
- posiadamy atrakcyjny system wynagrodzeń połączony z wynikami pracy,
- dysponujemy szeroką gamą dodatków pozapłacowych.
zenie
Miejsce pracy: Praga, Republika Czeska,
Od kiedy: od zaraz
Bardzo prosimy osoby zainteresowane, które spełniają powyższe kryteria o
przesłanie swojego CV w języku czeskim na adres mailowy:
info@unipetrol.cz. Bardzo dziękujemy.
Oferta ważna do 31 lipca 2017.
Język rosyjski na Akademii
3.06.2017 r. odbyło się przedostatnie spotkanie w ramach Akademii Młodego Poligloty. Zajęcia prowadził bardzo mocny skład: prof. dr hab. Wojciech Chlebda, dr Tomasz Wielg, dr Irena Danecka i mgr Barbara Dopierała z pomocą studentek: Agaty Bałagi, Justyny Koren, Patrycji Kosarczyn, Marii Horskykh, PaulinyPanic, Anety Włodarz. Był wykład, była i zabawa. Poniżej kilka zdjęć, a więcej relacji na stronie http://poliglota.wfil.uni.opole.pl/jezyk-rosyjski/
Zapisy na seminaria
Uwaga Studenci przedostatnich lat studiów
Dyrekcja Instytutu Slawistyki informuje, że z dniem dzisiejszym zawiesza się elektroniczną formę zapisów (USOS) na seminaria magisterskie i licencjackie.
Jednocześnie informujemy, że zostają anulowane zapisy na seminarium licencjackie dokonane w ostatnim czasie.
Konferencja “MŁODZI DLA NAUKI – CZĘŚĆ IV”
Ogłoszenie o konferencji
Mam zaszczyt zaprosić Państwa na Konferencję Naukową pt: “MŁODZI DLA NAUKI – CZĘŚĆ IV”
MIEJSCE KONFERENCJI: Kraków 16.06.2017 R. (Budynek Centrum Doradztwa Rolniczego w Brwinowie, Oddział w Krakowie, ul. Beera Meiselsa 1)
ŁĄCZNY KOSZT UCZESTNICTWA W KONFERENCJI WYNOSI JEDYNIE 309 ZŁ
Celem Konferencji Naukowej pt. „MŁODZI DLA NAUKI – CZĘŚĆ IV”, jest stworzenie forum wymiany myśli i poglądów młodych naukowców kreujących naukę w Polsce, a także umożliwienie im publikowania swych artykułów w recenzowanym czasopiśmie naukowym.
—
Z poważaniem,
Piotr Rachwał
Konferencje Naukowe www.konferencjenaukowe.com.pl
Do pobrania:Karta zgłoszeniowa Zaproszenie Wymogi redakcyjne
Konsultacje dr M. Malanowska-Statkiewicz
Dr Marta Malanowska-Statkiewicz odbędzie dodatkowe konsultacje w czwartek 1.06.2017 r.. godz. 11.00-12.00.
Praca z językiem czeskim
Firma Kennametal poszukuje osoby na stanowisko Sales Support Coordinator/Customer Service Representative z językiem czeskim lub słowackim w Poznaniu. Praca dla absolwenta kierunku filologia słowiańska lub studenta ostatniego roku.
W załączniku opis stanowiska: Oferta
„Study and Work in Australia”
31.05.2017 o godzinie 15:00 w Studenckim Centrum Kultury (sala kameralna 08), odbędzie się spotkanie informacyjne dotyczące programu “Study and Work in Australia”, które poprowadzi założyciel agencji edukacyjnej Australia Study Pan Wojciech Wawrzyński.
Program skierowany jest do osób, które myśląc o przyszłości zawodowej chcą podszkolić język angielski, uzyskać międzynarodowy dyplom, dodatkowe kwalifikacje oraz referencje od australijskich pracodawców.
Chcesz na jakiś czas zamieszkać w Australii i spróbować egzotycznego życia?
Zamierzasz zdobyć dodatkowe kwalifikacje oraz sprawdzić angielski w praktyce?
Interesuje Cię praca w międzynarodowym środowisku?
Skorzystaj z programu „Study and Work in Australia”.
Program skierowany jest do osób, które myśląc o przyszłości zawodowej chcą podszkolić język angielski, uzyskać międzynarodowy dyplom, dodatkowe kwalifikacje oraz referencje od
australijskich pracodawców. Dodatkowo daje możliwość zwiedzenia Australii, poznania realiów życia a także jest szansą i pomostem do pozostania w Australii na dłużej.
Aby skorzystać z programu należy ubiegać się o tzw. wizę studencką. Wiza studencka jest przeznaczona dla wszystkich, którzy chcą wyjechać do Australii z pozwoleniem na pracę.
Można na niej przebywać od 3 miesięcy do kilku lat. Czy trzeba studiować? Niekoniecznie. Wystarczy zapisać się na kurs językowy lub jeden z kursów zawodowych w zakresie marketingu, biznesu, turystyki, księgowości, hotelarstwa, fitness czy surfowania.
Oferta jest bardzo szeroka.
Jeśli chcesz sprawdzić swoje szanse i marzenie zamienić w realny cel – zapraszamy na spotkanie z australijską agencją edukacyjną Australia Study. Prezentację poprowadzi założyciel firmy Wojciech Wawrzyński, który na stałe mieszka w Sydney i który pomógł już tysiącom młodych ludzi z całego świata zorganizować wyjazd na antypody. Na spotkaniu dowiesz się między innymi o wizach do Australii, wymaganiach urzędu imigracyjnego, australijskim systemie edukacyjnym, możliwościach pracy oraz kosztach wyjazdu. Wojtek opowie też o podróżach, pogodzie, urokach i codziennym życiu w Down Under. Odpowie na pytania i pomoże rozwiać wszelkie wątpliwości.
Australia StudySpotkanie ze Stefanem Chwinem
Dom Współpracy Polsko-Niemieckiej organizuje 4 czerwca o godz. 17.00 moderowaną rozmowę z jednym z najwybitniejszych współczesnych polskich pisarzy, Stefanem Chwinem. Wydarzenie organizowane w ramach cyklu „HAUSbesuche- Spotkania DOMowe” odbędzie się w Czytelni Wojewódzkiej Biblioteki Publicznej w Opolu. Spotkanie moderować będzie prof. dr hab. Elżbieta Dąbrowska z Uniwersytetu Opolskiego.
Serdecznie zapraszamy!
Zachęcamy do zapoznania się z informacjami w załączniku. Bylibyśmy bardzo wdzięczni za udostępnienie i szerzenie informacji o wydarzeniu.
Jak piesek z kotką piekli tort urodzinowy
29.05.2017 r. w ramach XV OFN studentki Slawistyki I i II roku przygotowały przedstawienie na podstawie jednego z opowiadań Josefa Čapka “Jak piesek z kotką piekli tort urodzinowy”. Na przedstawienie przybyli uczniowie Publicznej Szkoły Podstawowej nr 15 im. Królowej Jadwigi. Dekoracje wykonały: Olimpia Zając i Aneta Włodarz. Reżyserii podjęła się dr Marta Malanowska-Statkiewicz.
Więcej zdjęć na FB
dr Joanna Skolik
w dniach 29.05.2017-08.06.2017 zajęcia z dr J.Skolik są odwołane z powodu wyjazdu na zagraniczną konferencję naukową.
XV Opolski Festiwal Nauki
Już w ten piątek rusza XV Opolski Festiwal Nauki, którego głównym organizatorem jest Uniwersytet Opolski. Wśród różnych atrakcji odbędzie się Habita tecum – wyjątkowy wieczór poezji i prozy, który odbędzie się w pełnym uroku miejscu – na dziedzińcu wewnętrznym Uniwersytetu Opolskiego, przy studni św. Wojciecha. Usłyszymy między innymi fragmenty poezji i prozy w wykonaniu Pani Prof. dr. hab. Wandy Leszczak i dr Sławomira Kuźnickiego. Natomiast na poniedziałek, w ramach Dnia Otwartego, studentki Slawistyki przygotowują przedstawienie dla dzieci na podstawie opowiadania Josefa Čapka.
Dziać się będzie jednak znacznie więcej. Szczegóły na stronie http://festiwal.po.opole.pl/program.php.
Serdecznie zapraszamy!
Erasmus (rosyjski)
Uwaga Studenci!
informujemy, że na czas nieobecności dr F. Witkowskiej-Michny obowiązki koordynatora programu Erasmus przejmuje dr Bożena Dereń.
Język rosyjski + HR = praca
dr G. Balowska
w dniu 18 maja 2017r. zajęcia z dr Grażyną Balowską są odwołane z powodu choroby.
Testy kompetencji
Testy kompetencji odbędą się w następujących terminach:
JĘZYK ROSYJSKI 6 czerwca 2017r. – sala 205 CM godz. 8.00-9.30 III rok język biznesu; 9.45-11.15 I i II rok język biznesu; 11.30-13.00 I, II i III rok języki obce w turystyce (profil akademicki) 13.15-14.45 I i II rok slawistyki oraz III rok filologii rosyjskiej od podstaw.
JĘZYK ANGIELSKI/ NIEMIECKI 7 czerwca 2017r. – sala 205 CM godz. 8.00-9.30 I, II i III rok języki obce w turystyce (profil akademicki) test z języka angielskiego 9.45-11.15 I, II i III rok język biznesu test z języka angielskiego 11.30-13.00 I, II i III rok język biznesu — test z języka niemieckiego.
TESTY POPRAWKOWE dla lat III (III JB + III JOT + III FRoP) odbędą się w sali 205 CM o godzinie 9.00 12 czerwca 2017r. – język rosyjski; 13 czerwca 2017 r. – język angielski/ niemiecki natomiast dla pozostałych lat ( I JB +II JB; I slaw. + II slaw,; I JOT ak. + II JOT ak.) poprawa odbędzie się we wrześniu w sali 205 CM o godz. 10.00. 5 września 2017 r. z języka rosyjskiego, 6 września 2017 r. z języka angielskiego/ niemieckiego.
Piastonalia
W związku z organizacją Studenckiej Wiosny Kulturalnej „Piastonalia 2017” Prorektor ds. kształcenia i studentów dr hab. Izabella Pisarek, prof. UO zarządziła:
- godziny rektorskie w dniu 22 maja 2017r. od godz. 12.00,
-
dni rektorskie w dniach 23-24 maja 2017 r.
USOS – zapisy na proseminaria licencjackie
Uwaga!!! Studenci II roku Języka biznesu, Slawistyki i Języków obcych w turystyce (profil akademicki) od 22 maja 2017 r. rozpoczynają się zapisy na proseminaria licencjackie w roku akademickim 2017/2018, które prowadzić będą: dr Aleksandra Pająk – tematyka literaturoznawcza / kulturoznawcza; dr Anna Krzywicka-Ustrzycka – tematyka Kresy – turystyka historyczna; dr hab. Aleksander Gadomski, prof. UO – tematyka językoznawcza oraz dr Laura Płatkowska-Prokopczyk z zakresu ekonomii.
USOS – zapisy na kursy zmienne instytutowe
Uwaga Studenci: I i II roku Slawistyki, I i II roku Języków obcych w turystyce(profil akademicki) oraz I roku Języka biznesu (studia magisterskie) od 22 maja 2017 r. rozpoczynają się zapisy na kursy zmienne instytutowe na semestr zimowy roku akademickiego 2017/2018.
Światowy Dzień Języka Rosyjskiego
Instytut Slawistyki Uniwersytetu Opolskiego
Koło Naukowe Kultury Rosyjskiej Uniwersytetu Opolskiego
Opolski Oddział Wojewódzki Stowarzyszenia Współpracy Polska-Wschód
mają zaszczyt zaprosić
WYKŁADOWCÓW I STUDENTÓW INSTYTUTU SLAWISTYKI
na spotkanie z okazji
Światowego Dnia Języka Rosyjskiego
Spotkanie odbędzie się 5 czerwca 2017 r. o godz. 10.00
w Studenckim Centrum Kultury w Opolu przy ul. Katowickiej 95.
Program spotkania:
1. Otwarcie spotkania i przywitanie gości – dr Irena Danecka
2. Przesłanie na Światowy Dzień Języka Rosyjskiego – prof. Wojciech Chlebda
3. Wystąpienia wykładowców Instytutu Slawistyki UO:
- Это Россия, детка! Rosja oczami Rosjan – dr Jadwiga Tarsa;
- Jak można przyjemnie i skutecznie uczyć się dziś języka rosyjskiego – mgr Barbara Chlebda.
4. Część artystyczna:
- prof. Elena Jagt-Yazykova;
- Kamila Kłapińska;
- zespół studentów slawistyki;
- wystąpienia zaproszonych gości.
Do pobrania: Zaproszenie Zaproszenie
KZO – zapisy II tura
Uwaga Studenci!
w dniu 15.05.2017r. rusza druga tura zapisów na kursy ogólnouczelniane i potrwa do 17.05.2017r.
Instytut Slawistyki i Akademia Młodego Poligloty
W semestrze letnim na Wydziale Filologicznym UO trwa Akademia Młodego Poligloty. Na ostatnich dwóch spotkaniach młodzi studenci mogli zapoznać się z językiem czeskim i serbskim. Zajęcia prowadzone były przez dr Aleksandrę Pająk i Martę Malanowską-Statkiewicz oraz przez dr hab. Sabinę Giergiel i dr Annę Modelską-Kwaśniowską. Czas upłynął szybko i przyjemnie, a nie stałoby się tak gdyby nie pomoc studentek Instytutu Slawistyki, za co jesteśmy bardzo wdzięczni.
Zapraszamy do obejrzenia fotorelacji i do sprawdzenia swojego wyczucia w języku serbskim :).
Linki:
- strona Akademii Młodego Poligloty
- fotorelacja z zajęć z języka czeskiego
- fotorelacja z zajęć z języka serbskiego
Następny w kolejności język chiński, a po nim język rosyjski!
Konkurs „Prawo w tłumaczeniu”
Studenckie Koło Naukowe Juryslingwistyki przy Instytucie Lingwistyki Stosowanej Uniwersytetu Warszawskiego zaprasza do udziału w konkursie „Prawo w tłumaczeniu”. Konkurs polega na przetłumaczeniu fragmentu polskiej ustawy na wybrane języki obce: angielski, niemiecki, rosyjski, francuski, hiszpański lub włoski (maksymalnie dwa).
Sponsorem nagród w Konkursie jest Wydawnictwo C.H.Beck, a jego patronem Polskie Towarzystwo Tłumaczy Przysięgłych i Specjalistycznych PT TEPIS. Szczegółowe informacje o konkursie, regulamin i formularz zgłoszeniowy znajdują się na naszej stronie: www.juryslingwistyka.blog.ils.uw.edu.pl.
Erasmus + (dodatkowa rekrutacja)
Z uwagi na ogłoszenie dodatkowej rekrutacji na wyjazdy studentów w ramach Programu Erasmus+ oraz PO WER, Biuro ds. Badań Naukowych i Współpracy z Zagranicą uprzejmie informuje o przeprowadzeniu dwóch spotkań informacyjnych dotyczących zasad rekrutacji oraz realizacji mobilności. Pierwsze spotkanie odbędzie się 10.05.2017 (środa), godz. 11:00 w Auli Błękitnej Collegium Maius, natomiast drugie spotkanie będzie miało miejsce w Studenckim Centrum Kultury Uniwersytetu Opolskiego 18.05.2017 (czwartek), godz. 12:00.
Termin zakończenia rekrutacji ustalony został na dzień 26.05.2017.
Letnia szkoła filozofii
Szkoła letnia organizowana przez Machinę Myśli odbędzie się w dniach 29 lipca–2 sierpnia w pięknej, otoczonej lasami i jeziorami Iławie (woj. warmińsko-mazurskie). Program obejmuje zarówno intensywny kurs teoretyczny, jak i nieco aktywności ruchowej oraz wypadów w teren.
Machina Myśli jest fundacją zajmującą się popularyzacją zagadnień z zakresu filozofii i literatury oraz nauki i sztuki. Prowadzi również czasopismo internetowe dostępne pod adresem machinamysli.org.
Celem kursu jest wprowadzenie uczestników w problematykę filozofii współczesnej, wyjaśnienie jej specyfiki oraz przygotowanie do samodzielnej lektury tekstów. Nasze przedsięwzięcie skierowane jest nie tylko do filozofów, ale do wszystkich humanistów, którzy wykorzystują filozofię w swoich badaniach. Zaplanowane jest 16 spotkań (każde po 1,5 h), poświęconych takim zagadnieniom jak: etyka, ciało, faszyzm, historia, dekonstrukcja. Wśród omawianych lektur znajdą się m.in. „Nadzorować i karać” Michela Foucaulta, „Męskie fantazje” Klausa Theweleita czy „Po człowieku” Rosi Braidotti. Odbędzie się również tzw. close reading „Różni” Jacques’a Derridy oraz analiza fragmentów metodologicznych z wykładów Foucaulta.
Cykl zajęć składających się na wydarzenie obejmuje wykłady, warsztaty powiązane z aktywnością fizyczną w plenerze: piesze wędrówki szlakami turystycznymi, spływ kajakowy.
Szczegóły dotycząc wydarzenia można znaleźć pod adresem:
Giełda pracy
10 maja 2017 roku w godzinach 10:00-14:00 Akademickie Centrum Karier organizuje VIII Giełdę Pracy. W ramach przygotowań do giełdy zaplanowano szkolenia i warsztaty pod hasłem Giełda Kompetencji przygotowujące do wydarzenia
W tym roku tematem przewodnim wydarzenia jest GIEŁDA KOMPETENCJI, dlatego oprócz udziału w części targowej (do godziny 14:00) zapraszamy Państwa do udziału w rozmowach przy okrągłym stole (godz. 15:00-17:00). 10 maja chcemy się spotkać i razem z Urzędem Miasta i opolskim otoczeniem biznesu przedyskutować trzy obszary tematyczne:
- Zatrudnienie studentów międzynarodowych na rynku opolskim;
- Jakich kompetencji potrzebuje miasto Opole?
- Kierunki tradycyjne – co z nimi?
Wciąż jeszcze mamy wolnej miejsca na szkolenia i warsztaty:
08.05. godz. 9-14 Wygraj pracę! Czyli jak odnieść sukces na rozmowie
kwalifikacyjnej
08.05. (godz.15-17) i 09.05. godz. 10-12: Udzielanie pierwszej pomocy (Potrafisz? pamiętasz? Jak zachowujesz się w sytuacjach stresowych?)
09.05. godz. 13-14:30 Praca za granicą – skutecznie i bezpiecznie
10.05.2017, szkolenia w dniu VIII GP UO:
Atos: An Introduction to SAP / SAP HANA, godz. 10-11, sala 10-11, sala konferencyjna DS. Kmicic
NUTRICIA: Wszystko co chciałeś wiedzieć o Assesment Center, ale bałeś się zapytać, godz. 10-12, sala teatralna SCK
BCF Software: Introduction to Project Management, godz. 11-12, sala 119 Collegium Civitas
PwC SDC: Czy praca w sektorze nowoczesnych usług biznesowych może być rozwojowa?, godz. 11-12, sala 104 Collegium Civitas
Fundacja Aktywizacja: Aktywne metody poszukiwani pracy, godz. 11:30-13:30, sala konferencyjna DS. Kmicic
PwC SDC: Work In_Ms Excel., godz. 13-15, sala 16 Collegium Civitas
Contact Center One: Jak się odnaleźć na obecnym rynku pracy? godz. 14-15, sala 204 Collegium Civitas
Capgemini: Poznaj nas lepiej – wskazówki dotyczące rekrutacji do Capgemini, godz. 14-16, sala 112, Collegium Civitas
PRUDENTIAL: Twój biznes za nasze pieniądze, godz. 14:15-16:15, sala 212 Collegium Civitas
nowe indeksy
UWAGA!!! UWAGA!!! UWAGA!!! STUDENCIE! Od tego semestru na Wydziale Filologicznym nie obowiązują już indeksy papierowe, jedynie INDEKSY ELEKTRONICZNE! Zadbaj o to, by w systemie USOSweb, zgadzały się podpięcia przedmiotów, na które uczęszczasz!
Z poważaniem, Barbara Serej – Przewodnicząca Rady Studenckiej Wydziału Filologicznego
dr J. Skolik
w dniu 27.04.2017 (czwartek) dr Joanna Skolik odwołuje swoje konsultacje.
godziny rektorskie
w związku z organizowanym w środę(26.04.br) na terenie Miasteczka Akademickiego UO Wielkim Grilowaniem na prośbę Samorządu Studenckiego w dniu 27 kwietnia br (czwartek) do godziny 10.00 Rektor ogłosił godziny rektorskie.
dr M. Malanowska-Statkiewicz
w dniu 24.04.2017 dr Marta Malanowska-Statkiewicz odwołuje swoje konsultacje.
zaproszenie
Studentko! Studencie! Chciałabyś/chciałbyś poznać pracę Rady Studenckiej od kuchni? Masz ochotę na przygodę? Zgłoś się do nas! Już w środę, 26.04..2017 roku o godzinie 14:00 odbędzie się rekrutacja do Rady Studenckiej Wydziału Filologicznego. Poszukujemy: grafików, fotografów, osób o szerokich kontaktach, osób ze znajomością języków obcych, osób charyzmatycznych, z poczuciem humoru i ciekawą osobowością. W razie pytań, napisz do nas: przewodniczacarswf@gmail.com Znajdź nas również na Facebooku: https://web.facebook.com/events/405850383141214/.
dr Bartosz Poluszyński- zajęcia
w dniach 19-22 kwietnia 2017 zajęcia z doktorem B. Poluszyńskim są odwołane z powodu wyjazdu do Olsztyna na konferencję naukową.
Letni kurs języka czeskiego 30. 7. – 18. 8. 2017
Blíží se léto 2017, a proto si Vás a další zájemce o český jazyk dovolujeme pozvat na letní kurz českého jazyka do Jihlavy / Prahy.
Tento kurz má dlouholetou tradici a jeho největšími lákadly jsou:
JIHLAVA – město, kde musíte v obchodech a restauracích mluvit česky
PRAHA – české hlavní město, ve kterém člověk každý den objevuje historii a kulturu
zkušení vyučující s osobním přístupem k jednotlivým studentům
max. 8 studentů ve skupině
bohatý odpolední a víkendový program (oblíbená gril-party, kurz vaření, filmové večery aj.)
množství výletů do blízkého i vzdáleného okolí, objevujeme málo známá místa
a … a … a …. (nechte se překvapit)
Neváhejte a přijeďte se přesvědčit, že to, co nabízíme, je pravda
Detailní informace naleznete na naší homepage:
CZ – http://www.ajoda.eu/cz_2017_07-08-letni-kurz-2017
EN – http://www.ajoda.eu/cz_2017_07-08-summer-course-2017
DE – http://www.ajoda.eu/cz_2017_07-08-sommerkurs-tschechisch-2017
RU – http://www.ajoda.eu/cz_2017_07-08-letnij-kurs-cesskogo-jazyka-2017
Budeme velice rádi, když náš leták přepošlete i dalším zájemcům o český jazyk nebo vyvěsíte na Vaší univerzitě, v knihovně nebo ve firmě / organizaci apod.
CZ leták – http://www.ajoda.eu/userfiles/files/FLYER_Letni%20kurz%202017_CZ_FIN.pdf
EN flyer – http://www.ajoda.eu/userfiles/files/FLYER_Summer%20course%202017_EN_FIN.pdf
DE Flyer – http://www.ajoda.eu/userfiles/files/FLYER_Sommerkurs%202017_DE_FIN.pdf
RU флаер – http://www.ajoda.eu/userfiles/files/FLYER_Letnij%20kurs%202017_RU_FIN.pdf
Konkurs Przekładowy
Koło Naukowe Slawistów UJ ma ogromną przyjemność ogłosić kolejną edycję Konkursu Przekładowego! 🙂
Tytuł tegorocznego wydarzenia brzmi: „(…) ten tylko się dowie, kto cię stracił – emigracja w przekładzie”.
Czekamy zatem na wszelkie teksty związane z emigracją lub powstałe na emigracji.
Regulamin konkursu dostępny jest na stronie KNS UJ w zakładce Aktualności lub Konkursy.
Pytania i teksty prosimy kierować na adres mailowy: przeklad2017@gmail.com lub bezpośrednio do organizatorów.
Na zgłoszenia czekamy do 8 maja.
Konkurs “Wiedza o Rosji”
Zachęcamy do wzięcia udziału w konkursie “Wiedza o Rosji”, którego finał nastąpi 19 maja 2017 roku w Warszawie i będzie miał on formę pisemnego sprawdzianu wiedzy o Rosji. Test zostanie przeprowadzony o godzinie 11:00 przy ulicy Marszałkowskiej 115 w siedzibie Stowarzyszenia Współpracy Polska-Wschód. Językiem obowiązującym na sprawdzianie będzie polski. W terminie do 5 maja 2017 roku należy przesłać wypełnioną Ankietę wraz z niezbędnymi załącznikami: scanem legitymacji studenckiej oraz zgodą na przetwarzanie danych osobowych na adres e-mail: wiedzaorosji@gmail.com.
Dziesięć osób, które uzyskają największą liczbę punktów uda się na bezpłatny dziesięciodniowy pobyt na Ałtaj w terminie 9-17 września 2017 roku.
Koordynatorem Projektu jest dr Patrycja Spytek
Spotkanie – zmiana terminu
Uwaga! nastąpiła zmiana terminu i godziny spotkania z panem Marszałkiem WO Andrzejem Bułą ze studentami UO. Aktualny termin spotkania 9 maja 2017 godzina 15.00
Zaproszenie na spotkanie
w dniu 12 kwietnia 2017 roku o godzinie 16.00 w SCK odbędzie się spotkanie Pana Andrzeja Buły Marszałka WO z studentami Uniwersytetu Opolskiego. Wszystkich chętnych zapraszamy.
Ogłoszenie
dnia 6 kwietnia br. w godzinach 10.30-16.30 odbędzie się obowiązkowe szkolenie bhp i p.poż. dla Pracowników Instytutu Slawistyki. W związku z powyższym zajęcia przewidziane planem w tym dniu i godzinach zostają zawieszone. UWAGA III rok języka biznesu ! Zajęcia z dr hab. I Voznakovą odbędą się zgodnie z planem.
Wsparcie dla osób niepełnosprawnych
Oddział Opolski Państwowego Funduszu Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych zaprasza do zapoznania się z programem “Aktywny samorząd” wspierający niepełnosprawnych studentów oraz z programem ABSOLWENT, którego celem jest podniesienie stopnia zatrudnienia osób niepełnosprawnych posiadających wyższe wykształcenie.
ABSOLWENT Aktywny Samorząd dla studentów
zastępstwa za dr F. Witkowską-Michnę
od dnia 27 marca 2017 roku zajęcia na II JOT, III JOT, II Język Biznesu, II JOT dualny, III JOT dualny – prowadzić będzie Pani mgr Ewa Rucka. Zajęcia odbywać się będą w/g następującego planu:
II rok JOT – realioznawstwo niemieckie – czwartek 12.30-15.30 ; piątek 12.30-14.00 sala Studium Języków Obcych (ul.Oleska 48),
III rok JOT – język niemiecki – środa 12.30-14.00 sala 101 (ul.Oleska 48)
II rok JB – praca z tekstem, lektorat języka niemieckiego – poniedziałek 8.30-11.30 s. 109 CM, lektorat z języka niemieckiego – piątek 14.00-15.30 sala Studium Języków Obcych (ul.Oleska 48)
II JOT (dualny) – język niemiecki – środa 14.15-17.15 : piątek 15.30-18.30 sala Studium Języków Obcych (ul.Oleska 48)
III JOT (dualny) – język niemiecki – piątek 15.30-18.30 sala Studium Języków Obcych (ul.Oleska 48)
Zajęcia z dr Emilią Wojtczak II JB językowa obsługa biznesu – do ustalenia z prowadzącą
Posiedzenie Rady Studenckiej Wydziału Filologicznego
W czwartek, 23.03.2017r. w sali 302 Collegium Maius o godzinie 14:00 odbędzie się posiedzenie Rady Studenckiej Wydziału Filologicznego. Obecność wszystkich starostów jest obowiązkowa. Na spotkaniu będzie można otrzymać lub wymienić na nową kartę starosty.
Barbara Serej – Przewodnicząca Rady Studenckiej Wydziału Filologicznego
„Świeży towar – współczesna literatura polska w Czechach”
Wojewódzka Biblioteka Publiczna zaprasza na wykład Michali Benešovej „Świeży towar – współczesna literatura polska w Czechach” (wykład w jęz. polskim)
godz. 17.00
sala spotkań, pałacyk
Piastowska 20

odwołanie zajęć
w dniu 21 marca 2017 zajęcia z dr Joanną Skolik nie odbędą się z powodu wyjazdu służbowego.
„Przez Okular Przekładu”
Koło Naukowe Studentów Filologii Słowiańskiej Kaatolickeigo Uniwersytetu Lubelskiego serdecznie zaprasza na konkurs na tłumaczenie eseju ukraińskiego i rosyjskiego „Przez Okular Przekładu”.
Zadanie konkursowe polega na przetłumaczeniu na język polski zaproponowanych przez Organizatora tekstów eseistycznych:
- w kategorii „Tłumaczenie z języka ukraińskiego” – eseju Tarasa Prochaśki opublikowanego w sieci WWW pod adresem: http://zbruc.eu/node/59745
- w kategorii „Tłumaczenie z języka rosyjskiego” – eseju Lwa Rubinsztejna opublikowanego w sieci WWW pod adresem: http://graniru.org/Culture/essay/rubinstein/m.190086.html
Pracę konkursową wraz z wypełnionym formularzem danych osobowych należy przesłać jako załącznik do wiadomości e-mail do dnia 30 kwietnia 2017 r. włącznie na adres e-mail: konkursprop@gmail.com.
Wyniki Konkursu zostaną ogłoszone na stronie internetowej Koła Naukowego Studentów Filologii Słowiańskiej KUL 31 maja 2017 r., zaś wręczenie dyplomów i nagród Laureatom odbędzie się podczas ceremonii wręczenia nagród w Lublinie 13 czerwca 2017 roku.
Poniżej zamieszczam link do naszej strony internetowej: http://www.kul.pl//konkurs-na-tlumaczenie-eseju-ukrainskiego-i-rosyjskiego-przez-okular-przekladu-quot,art_73294.html
Spotkanie informacyjne Erazmusa
Dnia 21 marca (wtorek) w godz. 10.30 – 12.00 w Auli Błękitnej odbędzie się spotkanie informacyjne Erazmusa. Jak co roku, obecność studentów I lat studiów I stopnia jest obowiązkowa, pozostali studenci mogą wziąć udział jeśli są zainteresowani wyjazdem. Plakaty informacyjne pojawią się w tym tygodniu. Pierwsze 15 min spotkania będzie poświęcone działalności ACK.
Конференция предназначена для магистрантов и аспирантов
XIX Ogólnopolski Konkurs Recytacji Poezji Rosyjskiej
Stowarzyszenie Współpracy Polska-Wschód zachęca do udziału w corocznym konkursie recytatorskim dla studentów rusycystyki.
Eliminacje mają charakter dwuetapowy.
I etap – eliminacje uczelniane. Uczelnie w drodze eliminacji wyłaniają 2 finalistów, których kwalifikują do eliminacji centralnych. Zasady eliminacji uczelnianych określają wykładowcy, którzy prowadzą ze studentami naukę języka rosyjskiego.
II etap – eliminacje centralne, które odbędą się w Krakowie.
Zgłoszenia studentów do eliminacji centralnych prosimy przesłać na podany niżej adres e- mailowy Komitetu Organizacyjnego do dnia 31 maja 2017 roku.
Do pobrania: Regulamin XIX Konkursu Recytacji Poezji Rosyjskiej
„Odnalezione w tłumaczeniu” – konkurs
Studencie! Przyjedź na „Odnalezione w tłumaczeniu” do Gdańska – konkurs
Studenci, mają okazję na dofinansowanie przyjazdu na Gdańskie Spotkania Tłumaczy Literatury „Odnalezione w tłumaczeniu” dzięki specjalnemu stypendium! Wydarzenie organizowane przez Instytut Kultury Miejskiej między 6 a 8 kwietnia to jedyny w Polsce festiwal literacki poświęcony w całości sztuce translacji. Podczas trzeciej edycji wydarzenia porozmawiamy o wielkiej literaturze, która powstaje w językach pozacentralnych i poznamy laureatów Nagrody Prezydenta Miasta Gdańska za Twórczość Translatorską im. T. Boya-Żeleńskiego.
Instytut Kultury Miejskiej przygotował konkurs dla studentów i doktorantów wydziałów polonistyki i kierunków filologicznych, w którym można zdobyć zaproszenie na festiwal „Odnalezione w tłumaczeniu” oraz nagrody pieniężne w wysokości 240 zł, przeznaczone na pokrycie kosztów dojazdu do Gdańska oraz akomodacji w Gdańsku w dniach 6-8 kwietnia 2017r.
– Należy w 1500 znakach opisać dlaczego chce się przyjechać na „Odnalezione w tłumaczeniu” oraz, które punkty programu są dla kogoś najbardziej interesujące. Na uzasadnienia czekamy do 17 marca, a laureatów ogłosimy 21 marca – mówi Ana Matusevic z Instytutu Kultury Miejskiej.
Regulamin konkursu oraz formularz zgłoszeniowy znajduje się na http://
Gośćmi festiwalu, który odbędzie się 6 – 8 kwietnia w Gdańsku, są m.in. Alberto Manguel, Wiesław Myśliwski, Małgorzata Łukasiewicz, Bill Johnston, Tuesday Bhambry, Stefan Ingvarsson, Piotr Blumczyński, Margot Calier, Karol Lesman czy Żanna Słoniowska. Razem z nimi i innymi wybitnymi pisarzami, tłumaczami i krytykami przekładu, zastanowimy się nad obiegiem dzieł literatur pozacentralnych, zarówno w kontekście wielkich sukcesów, jakie bywają ich udziałem, jak i klęsk, które czasem ponoszą. Porozmawiamy o wartości i znaczeniu kultywowania językowej różnorodności, o sposobach na jej podtrzymywanie, problemach tłumaczenia i popularyzowania literatury pozacentralnej, wielojęzyczności i wielokulturowości. Częścią programu Spotkań są też warsztaty krytyki przekładu dla blogerów literackich, warsztaty przekładu z języka francuskiego z Jackiem Giszczakiem oraz spotkania z poetami Versopolis – europejskiej platformy sieciującej młodych twórców.
—
Organizator: Instytut Kultury Miejskiej, Miasto Gdańsk
www.odnalezionewtlumaczeniu.pl
Patroni medialni: Tygodnik Powszechny, TOK FM, Magazyn „Książki do czytania”, Gazeta Wyborcza Trójmiasto, Co jest grane 24, trojmiasto.pl, lubimyczytac.pl, Booklips.pl
Warsztaty fotograficzne – portret
Akademickie Centrum Karier UO zaprasza do udziału w szkoleniu Warsztaty fotograficzne – portret dla studentów i absolwentów Uniwersytetu Opolskiego , które odbędzie się:
część I 10 marca 2017, godz. 12:00 – 14:00
część II 20 marca 2017, godz. 9:00-11:00
Informacje o szkoleniu:
Część I:
Na warsztatach fotograficznych dowiesz się jak zrobić dobre zdjęcie oraz jakie wyróżnia się rodzaje zdjęć portretowych.
Każdy uczestnik w trakcie warsztatu będzie miał za zadanie zrobić portret wybranego przez siebie rodzaju oraz jeden grupowy portret.
Część II:
Dalsza praca nad zdjęciami z części I warsztatów i ich obróbka.
Uwaga! Do udziału w warsztatach nie jest wymagany własny sprzęt fotograficzny.
Prosimy o zapisywanie się osoby zdecydowane wziąć udział w obu częściach warsztatów.
Link do zapisów: http://badania.uni.opole.pl/
odwołanie zajęć
W dniach 06-10 marca 2017 (pn.-pt.) zajęcia z dr F. Witkowską-Michna nie odbędą się (zwolnienie lekarskie).
Święto Uniwersytetu
Z okazji Święta Uniwersytetu Opolskiego dzień 10.03.2017 r. zostaje ogłoszony dniem wolnym od zajęć dydaktycznych – zgodnie ze statutem UO 2015 r., zał. nr 5 § 1, ust. 3).
Pomorski Festiwal Poetycki
Instytut Historii i Archiwistyki Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu Liceum Ogólnokształcące im. ks. prof. Janusza St. Pasierba w Pelplinie oraz Miejski Ośrodek Kultury w Pelplinie
serdecznie zapraszają studentów wszystkich Uczelni Wyższych w Polsce do wzięcia udziału w XXII Pomorskim Festiwalu Poetyckim im. ks. Janusza St. Pasierba 30-31 maja 2017 r. w Pelplinie.
Festiwal ma przybliżyć dorobek i osobę wybitnego poety i historyka sztuki ks. Janusza St. Pasierba, popularyzować kulturę żywego słowa, inspirować i promować twórczość artystyczną oraz kreatywność młodych ludzi, kształtować aktywną postawę młodzieży wobec zjawisk kultury.
Wszystkich studentów zapraszamy do wzięcia udziału w jednej, dwóch lub trzech kategoriach festiwalowych adresowanych właśnie dla nich: – juwenilia poetyckie – esej – oraz nowej kategorii: pamięć o dziedzictwie kulturowym (popularyzacja chrześcijańskiego dziedzictwa kulturowego Polski i Europy), której patronuje Instytut Historii i Archiwistyki UMK. Zachęcamy tym samym do nadsyłania zgłoszeń.
Laureaci konkursu otrzymają nagrody (rzeczowe, pieniężne i książkowe) i dyplomy, a wśród nich Nagrody Marszałka Województwa Pomorskiego oraz Nagrody Instytutu Historii i Archiwistyki UMK. Termin nadsyłania prac mija 30 kwietnia 2017 r. (liczy się data stempla pocztowego). Szczegółowe informacje pod linkiem: http://www.historia.umk.pl/ oraz http://liceum.pelplin.pl/festiwal/
Staże krajowe i zagraniczne
„Młodzi zawodowcy” to programy stażowe skierowane do studentów Wydziału Filologicznego Uniwersytetu Opolskiego. 90 miejsc, w tym 11 staży zagranicznych, czeka na słuchaczy takich kierunków jak English Philology (I i II stopień), English in Public Communication, Język biznesu (I i II stopień), Języki obce w turystyce, Germanische Philologie (II stopień). Staże odbywają się w miejscach związanych z kierunkiem kształcenia, czyli w biznesie, tłumaczeniach, edukacji, kulturze. Student może sobie sam wybrać miejsce stażu, ale również liczyć na pomoc ze strony wydziału. – Mamy bardzo dobre kontakty z pracodawcami z poprzedniej edycji np. Nutricia, IBM, BZWBK, szkoły językowe, biura tłumaczeń, biura turystyczne, hotele – wylicza dr Elżbieta Szymańska-Czaplak, prodziekan ds. kształcenia i studentów Wydziału Filologicznego Uniwersytetu Opolskiego. Więcej informacji.
Konkurs fotograficzny
Koło Naukowe Kultury Rosyjskiej, Stowarzyszenie Opolskie Lamy oraz Stowarzyszenie Współpracy Polska-Wschód zapraszają do wzięcia udziału w konkursie fotograficznym Wielka Rosja w małym kadrze. Każdy uczestnik może zgłosić maksymalnie 3 prace do 5 marca o 23:59. Szczegółowe informacje w regulaminie.
Konkurs odbędzie się w ramach “Sputnika nad Opolem”
Sputnik nad Opolem
Koła Naukowe Kultury Rosyjskiej UO oraz Stowarzyszenia Opolskie Lamy serdecznie zaprasza na drugą opolską Replikę Festiwalu Filmów Rosyjskich “Sputnik nad Polską”. W tym roku “Sputnik nad Opolem” odbędzie się 13-19 marca w Narodowym Centrum Polskiej Piosenki, Kinie Meduza, Kinie Helios oraz w Collegium Maius.
W ramach festiwalu odbędzie się również konkurs fotograficzny.
Aktualizacja planów
Zaktualizowano plan zajęć dla I i II Slawistyki – język czeski.
Міжнародна літня школа україністики
Організатор школи – Міжнародний інститут освіти, культури та зв’язків з діаспорою Національного університету «Львівська політехніка» (МІОК).
Х літня школа україністики “Крок до України” – це чудова можливість вивчити українську мову, зануритися в українську культуру, весело і цікаво провести час у чарівному і неповторному місті Львові у колі нових друзів.
У літній школі «Крок до України» Вас чекає:
Інтенсивний курс української
Двотижнева програму тривалістю 40 год, яка передбачає вивчення української мови на початковому, середньому або високому рівні відповідно до результатів тесту, який учасники проходять у перший день школи.
10 культурно-мистецьких заходів
Екскурсії, майстер-класи та тренінги з народознавства, перегляд українських фільмів, відвідування театрів та музеїв сформує у Вас враження про сучасну Україну.
Виїзні мандрівки
Відвідання знакових для української історії та культури місць, які допоможуть краще пізнати Україну.
Чудова атмосфера
У літній школі вас чекають професійні і привітні викладачі, львівська кава на перервах та нові друзі з усього світу.
Ваш конкретний результат
Після школи ви отримаєте сертифікат про проходження курсу на визначеному рівні, а також матимете ваш реалізований проект.
«Мандрівка Україною» (17-21 липня 2017 року)*
Спеціально з нагоди Х літньої школи для учасників Розширеного курсу ми покажемо 10 неймовірних місць України, які обов’язково треба побачити
Бубнище – мальовничі гігантські скелі, названі на честь на честь легендарного опришка Олекси Довбуша.
Івано-Франківськ – одне з найгарніших міст Галичини, славиться не лише архітектурою, а й яскравим культурно-мистецьким життям.
Карпатський трамвай – мабуть, найкращий спосіб відчути колорит українських Карпат, проїхавшись унікальною вузькоколійною залізницею, збудованою наприкінці ХІХ століття.
Джуринський водоспад – найкрасивіший водоспад українського Поділля, розташований поруч з мальовничими руїнами Червоногородського замку.
Печера Вертеба – легендарна печера, в якій діє єдиний в Україні підземний музей трипільської культури.
Кам’янець-Подільський – місто з надзвичайною кількістю унікальних пам’яток, адже за свою довгу історію воно перебувало в складі Київської Русі, Речі Посполитої, Османської та Російської імперїі, а у 1919-20 роках – було столицею Української Народної Республіки.
Кам’янець-Подільський замок – один з найбільших і найкраще збережених замків України. Належить до 7 чудес України.
Хотинська фортеця – стіни цієї фортеці вистояли не в одній славній битві. Замок належить до 7 чудес України.
Бакота – за словами багатьох відвідувачів, це шматочок раю. Є частиною Дністровського каньйону, який належить до 7 природніх чудес України.
Вінниця – одне з найважливіших міст центральної України зустріне Вас не менш важливою пам’яткою сучасності – найбільшим в Україні мультимедійним фонтаном.
Умань – найкрасивіший в Україні парк з чарівними алеями, павільйонами, штучними гротами, фонтанами і водоспадами. Входить до 7 чудес України.
*Програма буде виконана, якщо набереться необхідна мінімальна кількість учасників для поїздки.
ХТО МОЖЕ ЗГОЛОСИТИСЯ?
Слухачами літньої школи «Крок до України» можуть бути носії різних мов, з різним рівнем знань української мови, які на момент проведення школи досягли 18 років.
ЯК ЗГОЛОСИТИСЯ?
Щоб зголоситися, необхідно заповнити анкету до 30 квітня 2017 року:
https://goo.gl/forms/FESfueqQLpmnlMbL2
Детальна інформація в додатках або на сайтах
miok.lviv.ua
krok.miok.lviv.ua
kurs instytutowy (za dr J.Greń-Kuleszę) zmiana sali i godziny.
Kurs instytutowy (za dr J.Greń-Kuleszę), który prowadzić będzie dr M.Malanowska-Statkiewicz odbywać się będzie w czwartki (od 2 marca) w godzinach 14.45-17.00 w sali 219 CM.
Zastępstwa za dr J. Greń-Kuleszę
Zajęcia w zastępstwie za nieobecną dr J. Greń-Kuleszę prowadzić będą: dr Maria Giej – II slawistyka (Historia literatury rosyjskiej), dr Katarzyna Wysoczańska-Pająk – III FROP (Praca z tekstem rosyjskim) oraz II Język Biznesu (Kultura wypowiedzi ustnych), dr Bożena Dereń – II Język Biznesu (Stylistyka tekstów pisanych).
Kurs instytutowy za dr J.Greń-Kuleszę prowadzić będzie dr Marta Malanowska-Statkiewicz od 2 marca 2017 w czwartek , s.101 Oleska, godz. 15.15.
Odwołanie zajęć – prof. Aleksander Gadomski
w dniach od 20.II.2017 do 24.II.2017 zajęcia z prof. Aleksandrem Gadomskim są odwołane z powodu choroby.
odwołanie zajęć – dr Daria Ambroziak
w dniach 21.II.2017 (wtorek) oraz 23.II.2017 (czwartek) zajęcia z dr Darią Ambroziak są odwołane.
Przedwiośnie Naukowe UO
Forum Studenckiego Ruchu Naukowego UO serdecznie zaprasza na Przedwiośnie Naukowe UO, które odbywać się będzie w najbliższy wtorek (21.02.) od godziny 9:30 w Studenckim Centrum Kultury.
Przedwiośnie Naukowe to wydarzenie, które ma na celu popularyzację działalności kół naukowych. W tym roku cały dzień można podzielić na trzy części:
SCIENCE SLAM
Kreatywne prezentacje młodych badaczy w walce o miano najciekawszej PRZYJDŹ – POSŁUCHAJ – ZAGŁOSUJ NA NAJLEPSZYCH
Science Slam to konferencja zainicjowana w 2010 r. w Niemczech, w kolejnych latach stała się coraz bardziej popularna również w Angli, Rosji czy Brazyli, w Polsce odbędzie się po raz pierwszy właśnie w Opolu. Jej uczestnicy – specjaliści z różnych dziedzin, mają za zadanie w ciągu 10 minut przedstawić swoje badania naukowe tak, aby były one jak najbardziej interesujące i zrozumiałe dla publiczności.
WARSZTATY
Przygotowane przez Koła Naukowe – możliwość poszerzenia swojej wiedzy i zastosowania jej w praktyce w zakresie m.in. mediacji karnych, kuchni molekularnej, życia codziennego w średniowieczu, sceno-pisania… Jest to także okazja do nauczenia się podstaw języka rosyjskiego, czy zagrania w Cashflow!
Liczba miejsc ograniczona! Zapisy: https://docs.google.com/forms/d/e/1FAIpQLSe4mlhJSCUnsqh7hbh5Gxfne2XgGlba86Mw9YYdmyln0BhfEw/viewform
QUIZ WSZECHWIEDZY
Zbierz drużynę i wygraj nagrody Kofeina 2.0, godz. 20.00
Więcej informacji oraz szczegółowy program można znaleźć na stronie internetowej: www.kn.uni.opole.pl oraz na Facebooku Forum Studenckiego Ruchu Naukowego UO: https://m.facebook.com/fsrnuo/ i na facebookowym wydarzeniu:
Pokażmy, że nauką można się takze świetnie bawić!
Aktualizacja planów
W planie zajęć zaktualizowano godziny Kursu zmiennego dr Anny Modelskiej-Kwaśniowskiej dla I, II roku Slawistyki, II roku Języków obcych w turystyce, II roku mgr Języka biznesu, II roku Translatoryki.
Aktualizacja planów
Aktualizacja w planie II roku Slawistyki.
Aktualizacja planów
Zaktualizowane zostały plany dla III Filologii czeskiej i III roku Filologii rosyjskiej od podstaw.
Olimpiada z Języka, Literatury i Kultury Rosyjskiej
Bałtycki Uniwersytet Federalny im. I. Kanta (Kaliningrad, Rosja) organizuje 6. Olimpiadę Międzynarodową z Języka, Literatury i Kultury Rosyjskiej. Do wzięcia udziału w olimpiadzie zapraszamy studentów filologii rosyjskiej oraz uczących się języka rosyjskiego w ramach lektoratów. Do rozwiązania będą zadania na każdym poziomie zaawansowania (także dla osób, dla których rosyjski jest językiem ojczystym). Wszelkie niezbędne informacje w załączonych plikach.
Plakat Informacja (ros.) Informacja (ang.) Szczegółowe informacje Karta zgłoszeniowa
Aktualizacja planów
Zaktualizowane zostały plany dla: III roku Filologii rosyjskiej od podstaw, I, II roku Slawistyki, II roku Języka biznesu, II i III roku Języków obcych w turystyce, I i II roku Języka biznesu – mgr, II Translatoryki
Świat języków i języki świata – konferencja studencka
NARODOWY UNIWERSYTET BIOZASOBÓW I PRZYRODOWYKORZYSTANIA UKRAINY WYDZIAŁ HUMANISTYCZNO-PEDAGOGICZNY zapraszają na IІ Międzynarodową naukowo-praktyczną studencką konferencję ŚWIAT JĘZYKÓW I JĘZYKI ŚWIATA 21-22 marca 2017 r.
Szanowni studenci!
Katedry romańsko-germańskich języków i tłumaczenia, filologii angielskiej oraz filologii obcej i tłumaczenia humanistyczno-pedagogicznego wydziału Narodowego uniwersytetu biozasobów i przyrodowykorzystania Ukrainy mają zaszczyt zaprosić Państwo do udziału w ІI Międzynarodowej naukowo-praktycznej studenckiej konferencji ŚWIAT JĘZYKÓW I JĘZYKI ŚWIATA, która odbędzie się 21-22 marca 2017 roku w Kijowie (Ukraina). Języki konferencji: ukraiński, angielski, niemiecki, francuski, polski, rosyjski. Początek pracy konferencji 21 marca 2017 r. o 10.00 w audytorium 24, korpus № 1. Rejestracja uczestników konferencji – 9.00-10.00, korpus № 1, aud. 24.
Tematyka konferencji: Sekcja 1. Językowe a konceptualne obrazy świata. Psycholingwistyka. Sekcja 2. Terminoznawstwo. Systemowe i funkcjonalne charakterystyki mownych jednostek różnych poziomów. Sekcja 3. Aktualne problemy tłumaczenia i międzykulturowej komunikacji. Sekcja 4. Dyskursoznawstwo. Tekstologia. Autorski styl. Sekcja 5. Lingwistyczne i metodologiczne aspekty wykładania języków obcych. Sekcja 6. Synergetyka w filologicznych badaniach.
Dla uczestnictwa w konferencji prosimy Państwo nadesłać formularz zgłoszeniowy oraz recenzowany przez kierownika naukowego artykuł konferencyjny (nie więcej 5-6 stron) na e-mail krgm@ukr.net.
Termin nadsyłania upływa 1 marca 2017 r.
Zapewniamy publikację artykułów Państwa w Zbiorze materiałów naukowych „Studia Lingua: Aktualne problemy językoznawstwa i metodyki nauczania języków obcych”, który wraz z Programem każdy uczestnik konferencji otrzyma podczas rejestracji (dla studentów obcokrajowców – są gratis) albo po konferencji – pocztą elektroniczną.
Komitet organizacyjny będzie pomagał Państwu w poszukiwaniu zakwaterowania i wyżywienia (płatność indywidualna).
Lokalizacja komitetu organizacyjnego: Narodowy uniwersytet biozasobów i przyrodowykorzystania Ukrainy Edukaczjny korpus № 1, ul. Herojiw Oborony, 19, Kijów, Ukraina, 03041. Tel.: +38 (044) 527-85-95. Przejazd: od Głównego dworca kolejowego – metrem: od stacji „Wokzalna” do stacji „Łybidska” (przesiadka na stacji „Chreszczatyk”). Dalej jechać taksówką № 212 – przystanek „Korpus № 1”.
Numery telefonów dla dodatkowej informacji: +38 096 235 49 58 – Maryna Zagorulko, +38 098 738 75 00 – Taras Jarmolczuk E-mail: krgm@ukr.net Komitet organizacyjny
Więcej informacji: Zaproszenie_konferencja marzec 2017
Aktualizacja planów
Zostały zaktualizowane plany dla I, II roku Slawistyki, III roku Języków obcych w turystyce (dualny), II rok Języków obcych w turystyce, I roku Języka biznesu.
Odwołanie zajęć – dr Aleksandra Pająk
w dniach 13.02.2017 (poniedziałek) oraz 14.02.2017 (wtorek) zajęcia z dr Aleksandrą Pająk są odwołane.
Aktualizacja planów
Zmienione zostały sale w planach: III roku Języków obcych w turystyce oraz I roku Języka biznesu – mgr.
Aktualizacja planów
Zmienione zostały sale w planach: I, II roku Slawistyki; I, II roku Języków obcych w turystyce; III roku Filologii rosyjskiej od podstaw, II Języków obcych w turystyce (dualny), II roku Języku biznesu mgr.
Plan – Translatoryka II
Został zaktualizowany plan zajęć dla II roku Translatoryki.
Zmiana konsultacji
Konsultacje dr Marty Malanowskiej-Statkiewicz przeniesione na 8.02.2017 (środa), godz. 10.15 w sali 215 lub 304.
Zmiana konsultacji
Konsultacje dr Darii Ambroziak odbędą się we wtorek 7.02. w godz. 9.00-10.30 w s. 112 CM.
Plany zajęć
Na stronie w zakładce Student dostępne są plany zajęć na semestr letni roku akademickiego 2016/17.
Letnia szkoła w Budapeszcie
Partnerska uczelnia Pázmány Péter Catholic University w Budapeszcie zaprasza do udziału w letniej szkole, której głównym tematem będą węgierska kultura i tradycje (Hungarian Culture and Tradition). Termin rozpoczęcia 7.08.2017 r., czas: 4 tygodnie, 120 godzin na naukę i zwiedzanie Budapesztu, koszt: HUF 420.000 (to jest €1.370 lub $1.470) w tym: czesne, zakwaterowanie, 3 posiłki dziennie, transport, wycieczki i koszty innych atrakcji. Więcej na ten temat.
Humor polski
Jeśli chcesz pomóc w międzynarodowym badaniu humoru prowadzonym przez Uniwersytet w Zurychu we współpracy m.in. z polskimi naukowcami, wypełnij krótką, anonimową ankietę.
Jej wypełnienie – poprzez link – zajmuje ok. 5 minut. Ankieta skierowana jest do osób pełnoletnich.
>>> Ankieta
Plany zajęć
Na stronie w zakładce Student dostępne są plany zajęć na semestr letni roku akademickiego 2016/17 dla większości kierunków.
Konstruktywna krytyka
Akademickie Centrum Karier zaprasza 19.01.2017 na szkolenie szkolenie pt.: Skuteczna ewaluacja, czyli słów kilka o konstruktywnej krytyce, prowadzącym szkolenie będzie Marcin Leśniak i Patryk Orlański.
Link do zapisów: http://badania.uni.opole.pl/index.php/190117?lang=pl
Akademia Młodego Poligloty
1 lutego 2017 o godzinie 8.00 rozpoczyna się rekrutacja do Akademii Młodego Poligloty – projektu Wydziału Filologicznego UO, którego celem jest popularyzowanie i rozbudzanie zainteresowań związanych z nauką języków obcych oraz inspirowanie do rozwijania pasji czytelniczych wśród dzieci i młodzieży. Pierwsze spotkanie 11.03.2017 r. Więcej informacji na stronie http://poliglota.wfil.uni.opole.pl/
Rekrutacja na studia podyplomowe
Rusza rekrutacja na studia podyplomowe Język czeski w komunikacji oficjalnej. Termin składania dokumentów do 15.02 2017 r. Termin rozpoczęcia studiów: luty 2017 r. Kliknij, by się dowiedzieć więcej.
Fundusze unijne dla firm – szkolenie
Akademicki Inkubator Przedsiebiorczości UO zaprasza na spotkanie organizowane w dniu 26.01.2017 r. poświęcone pozyskiwaniu funduszy unijnych. W trakcie spotkanie odbędą się szkolenia Praktyczne aspekty przygotowania dokumentacji aplikacyjnej oraz Formy wsparcia przedsiębiorczości w woj. opolskim z wykorzystaniem środków europejskich.
SpeedUp Business – zaproszenie
Zapisy na WF
Rejestracje na zajęcia z wychowania fizycznego dla poszczególnych rodzajów studiów odbędą się według harmonogramu zamieszczonego w rozszerzeniu wiadomości.
Studium Wychowania Fizycznego i Sportu
Informuje ze rejestracje na zajęcia z wychowania fizycznego dla poszczególnych rodzajów studiów odbędą się według podanego poniżej harmonogramu:
1. Studenci Studiów Stacjonarnych I Stopnia
ZAPISY 13-15.02.2017
Korekta Zapisów 16-19.02.2017
Rozpoczęcie zajęć dydaktycznych 16.02.2017
2.Studenci Studiów Stacjonarnych II Stopnia
ZAPISY 13-15.02.2017
Korekta Zapisów 16-19.02.2017
Rozpoczęcie zajęć dydaktycznych 16.02.2017
3. Studenci Studiów Niestacjonarnych I Stopnia
ZAPISY 20-24.02.2017
Terminy zjazdów
26.02.2017 8.00-11.15
12.03.2017 8.00-11.15
26.03.2017 8.00- 11.15
9.04.2017 8.00-11.15
23.04.2017 8.00- 9.30
4.Studenci Studiów Niestacjonarnych II Stopnia( tylko studenci instytutów nauk pedagogicznych i studiów edukacyjnych)
ZAPISY 20-24.02.2017
Terminy zjazdów
25.02.2017 8.00-10.15
11.03.2017 8.00-10.15
8.04.2017 8.00-10.15
5. Studenci Studiów Niestacjonarnych II Stopnia( wszystkie kierunki za wyjątkiem studentów instytutów nauk pedagogicznych i studiów edukacyjnych)
Zapisy 20-24.02.2017
Terminy Zajazdów
1.04.2017 8.00.-10.15
22.04.2017 8.00-10.15
6.05.2017 8.00-10.15
Zastępca Kierownika SWFiS mgr Mariusz Pająk .
Zajęcia z dr Greń Kuleszą
Zajęcia z dr J. Greń-Kuleszą w dniu 13.01.2017 z powodu choroby są odwołane.
Strategie osiągania sukcesu
13.01.2017 r. w godzinach 16.00-18.00 (sala szkoleniowa nr 1, DS Kmicic) odbędzie się szkolenie dla studentów i absolwentów Uniwersytetu Opolskiego Strategie osiągania sukcesu, prowadzącym szkolenie będzie Pan Karol Froń.
Zagadnienia wiodące szkolenia: – jak się motywować do działania? – w jaki sposób wyznaczać cele? – jak przekonywać innych do swojego zdania? – jak zdobyć to, czego chcesz? – dlaczego umiejętność sprzedawania może uczynić Cię milionerem? – jak zacząć zarabiać więcej pieniędzy? Link do zapisów: http://badania.uni.opole.pl/index.php/827585?lang=pl
Godziny rektorskie
W dniu 23 grudnia 2016 r. (piątek) od godziny 12.00 – ogłoszone są godziny rektorskie.
Godziny dziekańskie
W związku z poniedziałkowym (5.12.2016 r.) Balem Wydziału Filologicznego we wtorek, 6.12.2016 r. zajęcia są zawieszone do godziny 12.00.