W sobotę 25 listopada 2017 roku na UO już po raz drugi zagościli słuchacze Akademii Młodego Poligloty. Projekt, z dużym powodzeniem uruchomiony w marcu 2017 roku na Wydziale Filologicznym, ma za zadanie przekonywać, że nauka języków obcych może być przyjemna i dawać, poza oczywistymi korzyściami, także wiele satysfakcji i być źródłem znakomitej zabawy. Jest skierowany do dzieci w wieku 9-12 lat.

Młodych słuchaczy przywitała profesor Joanna Czaplińska, dziekan Wydziału Filologicznego UO, która tłumaczyła, kim jest poliglota, jak wygląda nauka na uniwersytecie i do czego służą studentom np. indeksy. Akademicy dostali je chwilę wcześniej. Będą uzyskiwali w nich potwierdzenia udziału w kolejnych zajęciach.

Tym razem spotkanie Akademii Młodego Poligloty dotyczyło języka rosyjskiego. Prof. dr hab. Wojciech Chlebda wtajemniczył młodych studentów w świat podobieństw i różnic między językiem polskim i rosyjskim – przytoczył te same, a jednak różniące się między sobą powiedzenia.

Dr Irena Danecka opowiedziała o tym, co wyróżnia Rosję na świecie, a więc o jej obszarze, krajobrazie, kuchni. Przypomniała postacie z bajek: Wilka i Zająca, Maszę i Niedźwiedzia.

Wykłady zakończyło przedstawienie z udziałem dziadka, babci, wnuczki, pieska, kotka i myszki – czyli studentek Wydziału Filologicznego (Moniki Bonarek, Mai Fischer, Natalii Gabriel, Patrycji Kosarczyn, Klaudii Lach, Darii Lechowicz i Dagmary Ochwatowskiej), które wspólnymi siłami wyciągnęły rzepkę.

Na warsztatach młodzi poligloci zostali podzieleni na dwie grupy. W obu rzepka była wyklejana i podpisywana w alfabecie cyrylickim, a następnie młodsza grupa przy akompaniamencie rosyjskich piosenek z wielką precyzją kolorowała matrioszki, natomiast starsza grupa przygotowywała plakaty o Rosji.

Kolejne zajęcia w ramach AMP odbędą się 16 grudnia 2017. Będzie to spotkanie z językiem hiszpańskim.

Zdjęcia ze zdarzenia: http://uni.opole.pl/page/1991/akademia-mlodego-poligloty-spotkanie-z-jezykiem-rosyjskim