Szkoła letnia organizowana przez Machinę Myśli odbędzie się w dniach 29 lipca–2 sierpnia w pięknej, otoczonej lasami i jeziorami Iławie (woj. warmińsko-mazurskie). Program obejmuje zarówno intensywny kurs teoretyczny, jak i nieco aktywności ruchowej oraz wypadów w teren.

Machina Myśli jest fundacją zajmującą się popularyzacją zagadnień z zakresu filozofii i literatury oraz nauki i sztuki. Prowadzi również czasopismo internetowe dostępne pod adresem machinamysli.org.

Celem kursu jest wprowadzenie uczestników w problematykę filozofii współczesnej, wyjaśnienie jej specyfiki oraz przygotowanie do samodzielnej lektury tekstów. Nasze przedsięwzięcie skierowane jest nie tylko do filozofów, ale do wszystkich humanistów, którzy wykorzystują filozofię w swoich badaniach. Zaplanowane jest 16 spotkań (każde po 1,5 h), poświęconych takim zagadnieniom jak: etyka, ciało, faszyzm, historia, dekonstrukcja. Wśród omawianych lektur znajdą się m.in. „Nadzorować i karać” Michela Foucaulta, „Męskie fantazje” Klausa Theweleita czy „Po człowieku” Rosi Braidotti. Odbędzie się również tzw. close reading „Różni” Jacques’a Derridy oraz analiza fragmentów metodologicznych z wykładów Foucaulta.

Cykl zajęć składających się na wydarzenie obejmuje wykłady, warsztaty powiązane z aktywnością fizyczną w plenerze: piesze wędrówki szlakami turystycznymi, spływ kajakowy.

Szczegóły dotycząc wydarzenia można znaleźć pod adresem:

http://machinamysli.org/szkola-letnia-machiny-mysli/